صفحه را انتخاب کنید

موسیقی و رقص، نمایش‌های زیبا و حیرت‌انگیز!!

موسیقی و رقص، نمایش‌های زیبا و حیرت‌انگیز!!

تهیه و تدوین: دکتر معصومه خسروی (استادیار دانشگاه)

Email: [email protected]

معصومه خسروی

معصومه خسروی

معصومه خسروی دارای دکترای تخصصی در روانشناسی تربیتی، استادیار دانشگاه، با ۱۴ سال سابقه تدریس، تحقیق، تالیف و مشاوره در زمینه های تربیتی و آموزشی است. دکتر خسروی از این شماره همکاری خود را در زمینه‌ روانشناسی با شهروند بی‌سی آغاز کرده‌است.

هنر با ذات انسان سر و کار دارد، روح او را تلطیف و احساس زیبایی شناسی را در او تقویت می‌کند؛ احساسی که موجب آرامش، سرزندگی و انرژی در وی می‌گردد. از این رو، صاحب نظران معتقدند موسیقی و رقص با درون انسان ارتباط دارد و می‌تواند موجب پرورش ذهن و سلامت روانی و جسمی شود. از جمله نمایش‌های هنری کنونی در جهان که توانسته است شهرتی بین‌المللی کسب نماید و تاثیری شگرف بر نحوه تفکر، پالایش و بهبود ذهنی و جسمی در انسان‌ها بگذارد، نمایش‌های شن یون (Shen Yun) است. شن یون، به معنی زیبایی موجودات الهی در حال رقص، توسط چهارشرکت که در نیویورک مستقر هستند در اکثر نقاط جهان برنامه‌های اجرایی دارد و توانسته است در عرض فقط چند سال که از افتتاح آن می‌گذرد، خود را به نمایشی درجه یک در سطح جهانی برساند و موجب حیرت و دگرگونی تماشاگران آن شود.

05238_show_landscape_large_01

بر اساس توضیحات وب سایت آن، این شرکت که با هدف احیای فرهنگ پنج هزار ساله چینی مشغول به فعالیت است، از طریق زبان جهانی موسیقی و رقص، افسانه‌‏های باستانی و داستان‌‏های حماسی مدرن را به‌‏تصویر می‌‏کشد و شما را به سفر ۵۰۰۰ ساله در فرهنگ چین می‌‏برد. زیبایی خیره‌‏کننده‌‏ی آن و انرژی بسیار عظیم آن به تماشاچیان الهام و تعالی می‌‏بخشد. رقص‌های کلاسیک چینی آن دارای روش‌‏های آموزشی مخصوص به خود، شامل مهارت‌‏های پایه و پیشرفته در زمینه‌‏های بیانِ فیزیکی و حالت‌‏های خاص بدنی است و شامل ترکیبی از جهش، چرخش، پرتاب، پیچش و دیگر روش‎های هوایی و سقوط است. این نوع رقص، خود سیستمی گسترده و مستقل از رقص می‌‏باشد. در رقص کلاسیک چینی، سنت‌‏های عمیق فرهنگ چینی نهفته است که باعث شده حرکات آن بسیار غنی شود؛ به‌‏طوری‌‏که هویت و احساسات شخصیت‌‏ها با وضوح بی‌‏نظیری به‌‏تصویر کشیده می‌‏شود. از این رو قادر به تصویر کشیدن همه‌‏ی دوره‌‏های زمانی، از باستانی تا امروز و از شرق تا غرب است.

ac34be79-b0ca-4302-b2ba-671a848fa3fb

شن یون، از معدود نمایش‌هایی است که تماشاگران آن معمولاً بعد از دیدن آن اشک در چشم‌هایشان جمع شده و خود را برای دیدن دوباره آن آماده می‌کنند. آنان در مصاحبه‌های بعد از نمایش از شگرفی و زیبایی فوق‌العاده این نمایش می‌گویند. به طور مثال، ویلون‌نواز مشهور جهانی «چارلز کَسِلمَن» که به‌‌‏تماشای شن‌‌‏یون رفته بود این طور بیان کرد که شن‌‏یون نمایشی بسیار زیباست، و موجب می‌‏شود که شما درباره‌‏ی مسائل و افکار خود عمیق‌‏تر بیندیشید. خودتان را آزمایش کنید و به چیزی که به آن باور دارید و این‌‏که چه چیزی از خودتان می‌‏خواهید فکر کنید. رقصنده‌های آن فوق‌‏العاده بودند، خیلی خوب تعلیم دیده‌اند و خلاق و روان می‌‏رقصیدند. وی همچنین بیان کرد که از تلفیق کردن پشت صحنه‌‏ی دیجیتالی متحرک در نمایش که صحنه‌‏های نفس‌‏گیر آن با رقصنده‌‏های روی سن در تقابل بود نیز لذت برده‌است. «برایان کینگ»، تولید‌کننده‌ی موسیقی R&B، جاز و هیپ‌هاپ این طور گفت که: «بیشتر آن را حس کردم تا گوش دهم. موسیقی در درونم روان بود و چشم‌انداز و تجربه‌ای تازه برایم ایجاد کرد. پایان برخی‌از قطعات، لرزه بر اندام می‌انداخت. موسیقی آن با روحم ارتباط برقرار کرد و جان تازه‌ای به من داد، حسی مثل حس پیروزی در من ایجاد کرد». کری استراتون، رهبر ارکستر تورنتو و اپرای «آرزو»، رقص و موزیک کلاسیک چینی تحت عنوان هنرهای نمایشی شن‌یون را قبلاً دیده بود. با اینحال این رهبر شهیر و شناخته‌شده‌ی جهانی دوباره به دیدن این نمایش رفت. آقای استراتون چنین اظهار کرد: «فکر نکنم در یک سال دو کنسرت مانند این را ببینم! اولی را دیدم؛ دومی را کجا خواهم یافت؟ باید این گروه ارکستر را دنبال کنم.» ارکستر سمفونی شن‌یون از ارکستر غربی به عنوان بستر اولیه بهره می‌گیرد و در راستای تکامل بخشیدن به آن از آلات و ادوات موسیقی سنتی چینی مانند «آرهو‌ی دو تار» به درستی استفاده می‌کند. آقای استراتون بیش از هر چیز دیگری تحت تأثیر اجرای بی‌‏نظیر نوازندگان ویولون قرار گرفت. او با شوخ طبعی خاصی گفت: «دوست دارم این نوازندگان ویولیون را بدزدم!»

fei-tian-01z

از زمان آغاز اجرای جشن‌‏های شن‌‏یون در سال ۲۰۰۶، همه ساله بر تغییر و تنوع بخش‌‏های مختلف آن افزوده شده و هم‌‏اکنون پس از گذشت ۹ سال، جشن شن‌‏یون به بهترین و ارزشمندترین رقص و موسیقی اصیل چینی تبدیل شده است و فارغ از هرگونه زبان، نژاد، قومیت، مذهب، فرهنگ و مرز جغرافیایی به عنوان یک نمایش منحصربه فرد، برای تمام مردم جهان به رسمیت شناخته شده است. آن بزودی در تاریخ ۲۲ الی ۲۴ ژانویه ۲۰۱۶ در چهار نوبت در ونکوور اجرا خواهد داشت. محل اجرای آن تئاتر کوئین الیزابت واقع در داون تان خواهد بود.

پی‌نوشت‌:

www.ShenYun.com/Van

http://persian.epochtimes.com

Website | + posts

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی:

ویدیویی

بارگذاری...

فرم اشتراک ایمیلی

آرشیو شهرگان

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد

Pin It on Pinterest

Share This