آشیان / رويدادها / نسرین ستوده نامزد دکترای افتخاری از دانشگاه یورک کانادا

نسرین ستوده نامزد دکترای افتخاری از دانشگاه یورک کانادا

نسرین ستوده، وکیل دعاوی بر جسته و زندانی سیاسی ایرانی نامزد دکترای افتخاری در رشته حقوق از دانشگاه یورک کانادا شد. تعدادی از استادان، دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه یورک با حمایت از نامزدیِ این حقوقدان شجاع، از کمیته سنای دانشگاه و رئیس دانشگاه خواسته‌اند که دکترای افتخاریِ حقوق سال تحصیلی جاری را به نسرین ستوده اهدا کنند.

60517_384016918349668_2040371239_n نسرین ستوده نامزد دکترای افتخاری از دانشگاه یورک کانادا

در بیانیهِ رسمی نامزدی از جمله آمده که خانم نسرین ستوده وکیل مدافع سرشناس ایرانی و فعال حقوق زنان است که به خاطر دفاع از زندانیان سیاسی و حقوق بشر، در یک دادگاه مذهبی به اتهام واهیِ توطئه بر علیه امنیت ملی به زندان افتاده است. نسرین ستوده در اعتراض به شرائط زندان و محدودیت‌های ملاقات با فرزندان و همسر خود چندین بار به اعتصاب غذا دست زده. آخرین اعتصاب غذای وی که نزدیک به پنجاه روز طول کشید و سلامت‌اش را سخت به خطر انداخت، سر انجام مقامات جمهوری اسلامی را به عقب نشینی واداشت و محدودیت‌های تحمیلی به خانواده‌اش، از جمله حق مسافرت دختر و همسرش، را لغو کردند.

در بیانیهِ نامزدی، ضمن اشاره به اعتراضات جهانی در حمایت از خانم ستوده و نیز اعطای جوائز معتبر بین‌المللی به ایشان، از جمله جایزه ساخاروف و جایزه آزادی ‘پنِ’ امریکا، اشاره شده که اعطای دکترای افتخاری از سوی یک دانشگاه معتبر جهانی به خانم ستوده، قدردانی از شهامت و استحکامِ شخصیتِ فردی است که در سخت‌ترین شرائط به دفاع از حقوق بشر و آزادی‌های سیاسی پرداخته. بعلاوه تاکید شده که اعطای این جایزه از سوی دانشگاه یورک به خانم ستوده بیانگر باور و تعهد این دانشگاه به عدالت اجتماعی و دفاع از حقوق بشر و مقابله با نقض این حقوق در هر گوشه جهان، و نشان دهنده آگاهی جهانیِ این دانشگاه خواهد بود.

در نامه های پشتیبانیِ استادان، دانشجویان و دانش آموختگان این دانشگاه، ضمن حمایت از بیانیه رسمیِ نامزدی دکترای افتخاری نسرین ستوده، بر ضرورت و اهمیت اعطای دکترای افتخاریِ حقوق به ایشان تاکید شده است.

درباره شهروند بی‌سی

پیشنهاد خوانش

آیا رژیم ایران در حال صدور انقلاب به کانادا است؟

بیش از دو دهه است که مجمع اسلامی تشیّع در شهر تورنتو کانادا در حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *