صفحه را انتخاب کنید

نماز جماعت کودکانه

نماز جماعت کودکانه

خیلی حیف شد که من در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نکردم. بااینکه ویراژ هاشمی رفسنجانی و حمایت خاتمی و شرکت عمه‌جان در انتخابات را دیدم، باز هم‌فکر می‌کردم این روحانی هم مثل سایر روحانی‌ها آخوند است و حتی اگر میل به پرواز داشته باشد، آن‌همه عبا، عمامه و دنگ و فنگ می‌چسباندش به حجره‌های حوزه.

هر چه عمه‌جان می‌گفت که صبر کنم و به او فرصت بدهم تا یواش یواش کلیدش را برای باز کردن قفل‌ها استفاده کند به خرج من نمی‌رفت و بر اثر بدآموزی‌های دایی خود، او را هم یکی از همین افرادی می‌دانستم که به قول زنده‌یاد اسلام کاظمیه مخشان زخمی است و آن را باندپیچی کرده‌اند.

اوایل هفته که خبرگزاری‌ها اعلام کردند که در سال تحصیلی جدید، بر مبنای ابلاغ پرزیدنت، نماز جماعت در مدارس کل کشور برگزار می‌شود، من شرمنده عمه‌جان و سایر همفکران او شدم. رئیس‌جمهور با این حرکت خود بسیاری از مشکلات دانش‌آموزان کشور را حل نمود. علاوه بر آن، روزانه نیم ساعت به همهٔ کودکان فرصت می‌دهد تا با شرکت در نماز جماعت برای عده‌ای بی‌کار، کار تولید کنند. اگر ما فکر کنیم که حتی دانش‌آموزان هیچ رغبتی به شرکت در نماز جماعت ندارند و برای شرکت در آن وضو هم نمی‌گیرند و یا حتی در حین ادای نماز، درصدی، به خاطر صغر سن نخواسته و ندانسته اقدام به شکستن وضوی خود می‌کنند بازهم همین بادهای وضو شکن آن طفلان، تا همین‌جا، در پنجاه‌وپنج هزار مدرسهٔ کشور (مدارس کپری هم در شکم آن است.)، برای چهارده هزار روحانی برادر و شش هزار طلبهٔ خواهر و سی‌وپنج هزار نفر از فرهنگیان، برای اقامه نماز جماعت، شغل به وجود آورده است. گرچه این شغل‌ها بیشتر برای عزیزانی به وجود آمده است که با حوزه سروکار دارند اما ما باید بدانیم که از قدیم گفته‌اند که باخدا باش و پادشاهی کن. و الا ما پادشاهانی هم داشته‌ایم که حضرت امام و خودمان هم برایشان تره خورد نکرده‌ایم. همین ابلاغ رئیس‌جمهور، شغل‌های جانبی زیادی در کشور به وجود می‌آورد. که جوانان ما موقع انتخاب رشته یا تصمیم گرفتن به رفتن به دانشگاه یا حوزه باید به آن توجه داشته باشند. مثلاً در سال تحصیلی جدید شش‌صد دارالقرآن تأسیس خواهد شد که از همین حالا پنج هزار مربی قرآن جذب آموزش‌وپرورش شده‌اند. حالا اگر شما می‌خواهید بروید فیزیک کوانتوم و علوم انسانی بخوانید، بروید بخوانید. برخلاف تبلیغات دشمنان نظام، شما آزاد هستید و کسی جلوی شمارا نگرفته است. اما فردا که کار گیرتان نیامد، نق نزنید و از رؤسای جمهور و جمهوری اسلامی طلبکار نباشید. اگر بودید و با شما برخورد شد، ایراد نگیرید. گذشت آن زمان که آموزش‌وپرورش معلم خالی استخدام می‌کرد. معلمی که نتواند دو رکعت نماز جماعت برقرار کند چرا می‌آید آموزش‌وپرورش استخدام می‌شود؟

البته بسیاری از مدارس ما آمادگی برای انجام این فریضه را ندارند و این یک واقعیت غیرقابل‌انکار است و فرق نمی‌کند که شما موافق این نظام هستید یا مخالف آن. مثلاً در مدارس ما که متأسفانه همه از زمان شاه خائن باقی‌مانده‌اند، نمازخانه وجود ندارد. وزارت آموزش‌وپرورش باید مقداری پول به پیش‌نماز گرامی بدهد تا نسبت به ایجاد فضای فیزیکی با گلدسته (حالا هرچند کوچک) و پدید آوردن حال و هوای ملکوتی، اقدامات لازم را به عمل بیاورند. فکری هم باید به حال استخدام مؤذن بشود چون نماز جماعت بدون اذان مثل چلوکباب بی کباب است. خود نمازخانه باید یک منبر کوچولو، میکروفون، بودجه برای مهر و جانماز و این‌طور وسایل نمازی را نیز داشته باشد تا بشود به فضای کلاس – مسجد، نزدیک بشود. در قسمت مستراح‌ها هم باید دخل و تصرف بشود و آموزش‌وپرورش باید آن‌ها را برای وضو و استنجاء و سایر مسائل شرعی توالت، آماده سازد. جناب رئیس‌جمهور باید دست وزارت آموزش‌وپرورش را برای استخدام تعدادی از طلاب برای آموزش صحیح استفاده از آفتابه و مسائل شرعیِ بعد از قضای حاجت، بر اساس رساله حضرت امام (ره)، باز بگذارد.

ازآنجایی‌که بنده در مهدکودک کار می‌کنم و با کودکان سروکار دارم، می‌دانم که کودکان گاهی شیطان را هم سر کار می‌گذارند و ساکنان آسمان و زمین را هم‌دست می‌اندازند. برای همین به کارمندان و مسئولان جدید پیشنهاد می‌کنم خیلی مسئله را جدی نگیرند و حالا که دین و مذهب را به حیطهٔ کودکان آورده‌اند آن را کودکانه تنظیم کنند. اذان را از همان قسمت حی علی صلوه بخوانند. نیم ساعت زنگ نماز را، ساعت هشت صبح برگزار کنند تا دانش‌آموزانی که حوصله وضو گرفتن ندارند بتوانند ادعا کنند از نماز صبح هنوز وضو دارند. مسئولین هم باید به دیدهٔ اغماض بنگرند. اغماض از صفات بارز حضرت امام بود. یکی از آیات عظام که فتوا برای ترور مخالفان نظام می‌داد، یک فتوا بدهد که نماز جماعت مدارس یک رکعت باشد. تا هم باحوصلهٔ بچه‌ها همخوانی داشته باشد و هم جلوی شیطنت آن‌ها را بگیرد. چون شیطان، هم‌بازی شدن با کودکان، و کودکان، شیطنت را خیلی دوست دارند و این از رکعت دوم به بعد، موقع رکوع و سجده، خیلی دردسرساز خواهد شد. طوری که نظام ما را، مجبور به اعدام تعدادی دانش‌آموز برای برقراری امنیت در نماز جماعت خواهد کرد.

برای تشویق کودکان در شرکت در نماز جماعت خواهش می‌کنم از بیان داستان‌ها و حکایت‌هایی که قرائتی آن‌ها را برای پدرانشان تعریف می‌کرد، خودداری بفرمایید. این نسل برخلاف نسل‌های قبل به “ریش” می‌خندد. درست نیست اما می‌خندد. برای جلب کودکان به نماز جماعت، مسئولین باید از کارهای تکراری مثل اردوی نماز جماعت و مقاله‌نویسی و بردن به دیدار رهبر و قس علی‌هذا خودداری بکنند. آن‌ها باید روایات و احادیثی پیدا بکنند که در صفوف نماز جماعات مدارس، مختلط بودن نه‌تنها ایراد نداشته باشد، بلکه ثواب هم داشته باشد. آن‌وقت احتمال دارد والدین هم شرکت کنند.

در خاتمه باید خدمتتان عرض کنم که رئیس‌جمهور ما واقعاً با سایرین خیلی فرق دارد و باید اعتراف کنم که من نمی‌دانستم.
بدین‌وسیله به عمه جان و شما که می‌دانستید و در انتخابات شرکت کردید تبریک می‌گویم.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد