صفحه را انتخاب کنید

هشدار صدراعظم آلمان به اسرائیل در مورد حمله به ایران

هشدار صدراعظم آلمان به اسرائیل در مورد حمله به ایران

angela merkel 1202001

روزنامه اسرائیلی «هاآرتص»، جمعه، ۱۰ شهریور، از قول یک مقام این کشور که نامش برده نشده، نوشته است که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیراسرائیل، تلفن زده و او را از حمله نظامی به ایران برحذر داشته است.

به نوشته این روزنامه اسرائیلی، آنگلا مرکل، ۱۰ روز پیش در تماسی تلفنی گفته است که باید فرصت بیشتری به موثر بودن تحریم ها و دپیلماسی داده شود، و درباره پیامدهای چنین حمله ای در خاورمیانه هشدار داده است.

به گزارش رادیو فردا دفتر نخست وزیر اسرائیل از ابراز نظر در مورد این گزارش خودداری کرده است

خبرگزاری رویترز نیز با اشاره به فشارهای روز افزون بین المللی بر روی اسرائیل جهت بازداشتن این کشور از انجام حمله یک جانبه نظامی علیه ایران می نویسد در این میان ایالات متحده، «به طور خاص موضع خود را در مخالفت با هرگونه اقدام نظامی» روشن ساخته است.

رویترز می نویسد به نظر می رسد این هفته ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، که در گذشته نیز علیه رویکرد یک جانبه اسرائیل هشدار داده بود،‌ از مرحله هشدار فراتر رفته و در بیان مخالفت با انجام تهاجم نظامی علیه ایران صراحت و جدیت بیشتری در پیش گرفته است.

ژنرال دمپسی در گفت و گو با روزنامه انگلیسی گاردین، گفته «در صورتی که آنها (اسرائیل) به چنین اقدامی دست بزنند، مایل نیستم همدست [این تهاجم] به شمار بیایم.»

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا در ادامه می افزاید اگرچه تهاجم اسرائیل پروژه ایران را به تعویق خواهد انداخت،‌ اما آن را از بین نخواهد برد و اقدام نظامی یک جانبه منجر به ازهم پاشیدن ائتلاف قدرتمند بین المللی ای خواهد شد که امروز تحریم های شدید را علیه ایران به مرحله اجرا در آورده است.

در همین حال، آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد روز پنج شنبه از دو برابر شدن تعداد سانتریفیوژهای غنی سازی اورانیوم ایران در مراکز زیرزمینی خبر داد؛ «رویترز» این تحول را در راستای «خواست ایران برای توسعه فعالیت های هسته ای اش» توصیف کرده است.

غرب و اسرائیل ایران را متهم می کنند که قصد ساخت بمب اتمی را دارد ولی تهران همواره این اتهام را رد کرده و اهداف برنامه اتمی خود را برای مقاصد صلح آمیز می خواند.

شورای امنیت نیز با تصویب چهار قطعنامه تحریمی از تهران خواسته تا غنی سازی را متوقف کند ولی تهران تاکنون از این دستور سرپیچی کرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، گفته که در سخنرانی ماه آینده خود در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به خطرات ایران خواهد پرداخت.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد