تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

وزیر امور خارجه چین هم به مذاکرات هسته‌ای جاری در ژنو پیوست

وزیر امور خارجه چین هم به مذاکرات هسته‌ای جاری در ژنو پیوست

لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و وانگ یی وزیر امور خارجه چین هم به ژنو می روند

خبرگزاری روسی “ایتارتاس ” لحظاتی پیش گزارش داد “سرگئی لاوروف ” وزیر امور خارجه روسیه و وانگ یی وزیر خارجه چین هم به مذاکرات هسته ای جاری در ژنو میان ایران و گروه ۱+۵ ملحق می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، ایتارتاس این خبر را به نقل از یکی از منابع نزدیک به هیات مذاکراه کننده روسیه در ژنو اعلام کرده است .

این منبع آگاه در هیات مذاکره کننده روسیه گفته است که لاوروف قصد دارد برای محلق شدن به مذاکرات هسته ای ایران عازم ژنو شود  وی ابراز امیدواری کرده است که حضور در این مذاکرات به دستیابی به نتایج مثبت کمک کند.

اظهار امیدواری روسیه به رسیدن به یک توافق بزرگ
مسکو – ” آلکساندر لوکاشویچ ” سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه درباره دیدار ژنو میان نمایندگان ایران و ۱+۵ گفت : از مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در ژنو انتظارات بزرگی داریم.

به نقل از وزارت امور خارجه روسیه، لوکاشویچ روز جمعه در گفتگو با خبرنگاران درباره نتایج دیدار ایران و ۱+۵ با بیان این که نباید از این رویداد جلوتر برویم – بر لزوم انتظار برای اعلام نتایج دیدار تاکید کرد.

وی گفت : مذاکرات امروز ثمره تلاش ها در وهله اول مدیران سیاسی وزارت خارجه کشورهای عضو گروه ۱+۵ را که در روزهای اخیر فشرده کار کردند- نشان خواهد داد.

وی اضافه کرد: دیدار امروز با توجه به برنامه دیدار جان کری وزیر امور خارجه آمریکا با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران -سرعت خاصی یافته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت : در مجموع همان طور که وزیر خارجه روسیه و مقامهای این وزارتخانه اعلام کرده اند- از مذاکرات ژنو انتظارات بزرگی داریم.

وی افزود: در مواضع گروه ۱+۵ و سران و کارشناسان ایران شاهد تغییرات مثبت هستیم و همه برای دستیابی به نتایج معین و قابل قبول برای طرفین مصمم شده اند.

لوکاشویچ یاداوری کرد: فلسفه مذاکرات هسته ای ایران هم که بر اصول گام به گام و حل تدریجی استوار مبتنی شده و روسیه در طول مدت طولانی آن را پیش می برد- بر این اساس می باشد.

وی گفت : به عبارت دیگر ایران گامهایی را برای اجرای خواسته های گروه ۱+۵ برمی دارد و در مقابل بخشی از تحریم ها در باره این کشور لغو می شود.

وی بابیان این که دریک دور دستیابی به این توافق دشوار و تنظیم آن در یک سند مشکل است – اظهار داشت : اما اگرطرفین توانستندبه این هدف برسند-گام بزرگی برداشته می شودکه مواضع ایران وگروه ۱+۵ و تلاش های آنها برای دستیابی به توافق برای رفع نگرانی های جامعه جهانی نسبت به برنامه هسته ای ایران را تقویت خواهد کرد.

دور تازه مذاکراه ایران و گروه ۱+۵ از صبح روز گذشته در ژنو آغاز شد و ترکیب تیم های مذاکره کننده نسبت به مذاکرات ماه گذشته در ژنو تغییری نداشت   اما اراده جدی ایران و طرف مقابل برای برداشتن گام هایی مثبت در مسیر حل موضوع هسته ای – سبب شد تا وزیران امور خارجه آمریکا- انگلیس – فرانسه و آلمان امروز به ژنو سفر کنند و به مذاکرات ملحق شوند.

وزیر خارجه روسیه نیز عازم ژنو می شود و گزارش ها و اخبار تایید نشده ای نیز حاکی از تصمیم وزیر امور خارجه چین برای سفر به ژنو به منظور تکمیل کردن جمع وزیران خارجه تمام کشورهای گروه ۱+۵ در مذاکرات دارد.

محمدجواد ظریف پیشتر با تاکید بر ضرورت برگزاری این مذاکرات در سطح وزیران خارجه – گفته بود که حضور وزیران خارجه تاثیر بسزایی در حل این مسئله خواهد داشت.

اکنون با حضور وزیران خارجه پنج عضو از گروه ۱+۵  در ژنو- مذاکرات وارد مرحله سخت و نفس گیری شده است و رسیدن به یک سری توافقات در این دور از مذاکرات دور از ذهن به نظر نمی رسد.

احتمال ادامه مذاکرات در روز شبنه نیز وجود دارد.

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights