ادبیات شعر

پایان راه دو شاعر؛غلامرضا بروسان و الهام اسلامی

Boroosan-Eslami_cr-300x211 پایان راه دو شاعر؛غلامرضا بروسان و الهام اسلامی

دوشنبه، ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۰، پایان راه غلامرضا بروسان و الهام اسلامی بود، زوج شاعری که در این سال‌های اخیر درخشیدند و شعرهایشان به خلوت خانه‌های دوستداران شعر فارسی راه یافت. ماجرا، جاده بود و پژوی ۲۰۶ و اتوبوس، و بعد واپسین آه شاعر که باد صحرا اندوه آن را به حریم دوستان و آشنایانش آورد.

  • بروسان متولد ۱۳۵۲ بود در مشهد. کتاب دوم او، مجموعه شعر "یک بسته سیگار در تبعید" نامش را سر زبان‌ها انداخت. کتاب در سال ۱۳۵۸ برنده اولین دوره جایزه شعر خبرنگاران شد تا آن زمان که اثر بعدی او منتشر می‌شود دیگر شاعری گمنام نباشد. این سومین کتاب، " مرثيه براي درختي كه به پهلو افتاده است" نام داشت که آن هم برگزیده دومین دوره جایزه شعر نیما در سال ۱۳۸۹ شد.  به جز این، کتاب‌های "به سوي رودخانه‌ استوك" (گزیده‌ای از شعر شاعران مشهد) و "مرا ببخش خیابان بلندم" (منتخب اشعار شمس لنگرودی) را منتشر کرده‌است و همین‌طور گزيده‌اي از ريگ‌ ودا، قديمي‌ترين كتاب مقدس موجود هندوها را به اسم "عصاره سوما".
  • الهام اسلامی هم متولد ۱۳۶۲ در مازندران بود. مجموعه شعر "دنیا چشم از ما برنمی‌دارد" را سال ۱۳۸۷ به چاپ رساند که نامزد دومین دوره جایزه شعر زنان ایران (خورشید) شد. کتاب مورد توجه داوران سومین دوره کتاب سال شعر جوان (جایزه شعر قیصر امین‌پور) هم واقع شد تا جایی که به فهرست نهایی آن جایزه راه یافت.

بروسان و الهام اسلامی که به همراه دختر و پسر کوچکشان، لیلا و مجتبی عازم سفر بودند، در کیلومتر ۱۵ جاده قوچان به شیروان دچار سانحه‌ شدند که در این حادثه تنها مجتبی زنده ماند. یادشان گرامی باد.

شعرهای این دو شاعر؛ الهام اسلامی را در اینجا و غلامرضا بروسان را در اینجا بخوانید.  گزیینش شعرها و معرفی شاعرها توسط همکار ما احسان عابدی صورت پذیرفته‌است.

Related posts

سه شعر از نرگس الیکایی

نرگس الیکایی

معرفی نامزدهای نهایی چهارمین دوره‌ی جایزه‌ی شعر زنان ایران (خورشید)

شهروند بی‌سی

چند شعر از فرناز جعفرزادگان

فرناز جعفرزادگان

اظهار نظر