صفحه را انتخاب کنید

پیام منصور کوشان به مراسم بزرگداشت نسیم خاکسار

پیام منصور کوشان به مراسم بزرگداشت نسیم خاکسار

بسیارند کسانی که می نویسند، اما کم هستند کسانی که می‌مانند

M Koushanضمن سپاس از دوستانی که همت کرده‌اند و برای نسیم خاکسار، این نویسنده‌ی متعهد خستگی ناپذیر، بزرگداشت گرفته‌اند و از من نیز خواسته‌اند این یادداشت را بنویسم، همه‌ی دوستان را به ژرفای جمله‌ای که در آغاز نوشتم، فرامی‌خوانم.

چرا که نوشتن، اگر در همه‌ی زمان‌ها و همه‌ی مکان‌ها، همراه باشد با فراز و نشیب‌ها و خستگی‌ها و لذت‌های آن، برای نویسنده‌ی متعهد ایرانی، به ویژه در این دوره، همراه است با رنجی مضاعف. رنج مضاعفی که با دوری ناگزیر نویسنده از مخاطبانش رشد گزنده‌ای می‌یابد و ذره ذره، چون خوره‌ایِ هوشیار و زنده ، جان و روان را می‌کاهد.

نسیم خاکسار، نویسنده‌ای که از همان جوانی و با نخستین داستان‌های خود، متعهد به آفرینش توأمان عرصه‌های خصوصی و عمومی زندگی گشته و به رغم ناملایمت‌های بسیار، تا امروز به آن وفادار مانده است، یکی از معدود نویسندگان متعهد ایرانی است که نه تنها توانسته متزلت خود را در ۵۰ سال مبارزه‌ی مدوامش با دیکتاتوری و سانسور حفط کند، که توانسته آن چنان که شایسته‌ی یک نویسنده‌ی حرفه‌ای است، اثرهایش را، در همه‌ی شکل‌های ممکن، داستان، رمان، نمایش‌نامه و پژوهش، با آن ژرفا و کیفیتی ارایه بدهد که شایسته‌ی زمانه‌ی او است و اشتیاق خوانندگان جست وجوگرش.

اثرهای نسیم خاکسار، به ویژه داستان‌های او، چه آن‌ها که خاستگاه‌ عینی‌اشان بیش‌تر خصوصی است و برآمده‌ی زندگی او در محله‌های کارگری آبادان است و چه آن‌ها که خاستگاه عینی – ذهنی بیش‌تر عمومی دارند و برآمده‌ی برداشت‌های او از وضعیت‌های اجتماعی مردم در ایران و هلند یا کلیت جهان معاصر است، همه در دفاع ارزش‌های طبیعی و نهادینه‌ی انسان و تثبیت موقعیت‌های متعالی شهروندی نوشته شده‌اند.

فعالیت‌های نسیم خاکسار، در عرصه‌های گوناگون، مشارکت در گردهمایی‌هایی چون کانون نویسندگان، مبارزه علیه دیکتاتوری در همه‌ی زمان‌ها و به شیوه‌های گوناگون چون سخنرانی‌های خیابانی، تلاش در راه رشد و گسترش آزادی بیان و مقابله با سانسور چون همکاری مداوم و دلسوزانه‌اش با فصل‌نامه‌ی جنگ زمان، و از همه مهم‌تر آفرینش بی‌وقفه‌ی او در قلمرو شعر، داستان، نمایش‌نامه و مقاله، از دست‌آوردهای ازرشمند روزگار ما ست.

من به عنوان یکی از میلیون‌ها هم‌وطنان او، یکی از صدها خواننده‌ی اثرهای او، یکی از ده‌ها دوست و همکار او، به سهم خود، به خاطر   تلاش‌های بی‌درنگ او در راه تحقق آزادی و رشد فرهنگ و گسترش ادبیات، در برابر شما دوستداران و خوانندگان اثرهای او، صمیمانه کلاه از سر بر می‌دارم، در پیش پایش می‌ایستم و به خاطر شوق با او بودن، شادمانه یک دقیقه دست می‌زنم.

باشد تا سهم ناچیزی از سپاسم به نسیم خاکسار را نشان داده باشم.

منصور کوشان

سی‌ام مارس ۲۰۱۲، استاوانگر،

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد