آشیان / ادبیات / چند شعر از ماندانا زندیان

چند شعر از ماندانا زندیان

Mandana-Zandian2 چند شعر از ماندانا زندیانماندانا زندیان، شاعر و نویسنده، زاده‌ی 7 فروردین1351 در شهر اصفهان و دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی پزشکی در ایران است.

آثار منتشر شده‌ی او شامل چهار مجموعه شعر به نام‌های “نگاه آبی” (نشر پژوهه – ایران / 1380)، “هزارتوی سکوت” (نشر پژوهه – ایران / 1383)، “وضعیت قرمز” (شرکت کتاب / لس‌آنجلس / 1384) و “در قلب من درختی ست” (شرکت کتاب / لس آنجلس /1388)؛ جمع‌آوری و تنظیم ترانه‌های زویا زاکاریان و چاپ گزینه‌ای از آن آثار با نظارت شاعر در مجموعه‌ای به نام “طلوع از مغرب” ( نشر پژوهه – ایران / 1381 )؛ نوشتن مقدمه، بیوگرافی و نقد و بررسی آثار نقاشی حسام ابریشمی در کتاب  ” Expression of  Love ”  Studio Fine Arts – Los Angeles/ 1384)) است.

زندیان عضو هیات تحریریه‌ی فصلنامه‌ی “ره آورد” است و همکاری با مؤسسه‌ی کتاب گویای لس‌آنجلس و اجرای آثار “سووشون” اثر سیمین دانشور و “سگ و زمستان بلند” و “زنان بدون مردان” اثر شهرنوش پارسی پور؛ همکاری با هما سرشار در  برنامه‌ی رادیویی “خانه‌ی دوست” و تهیه و اجرای یک برنامه‌ی هفتگی رادیویی در باره‌ی شعر امروز ایران، برای این برنامه به مدت یک سال؛ و نوشتن مقالات اجتماعی-سیاسی و انجام گفت‌وگوهای متعدد با کوشندگان سیاسی برون مرز، از دیگر فعالیت‌های او بوده است. این شاعر در حال حاضر یازده سال است که  در کنار همسر و پسرش در لس‌آنجلس آمریکا به سر می‌برد و علاوه بر فعالیت‌های ادبی، به کار و تحقیق در زمینه‌ی بیماری‌های مادرزادی دستگاه اعصاب نوزادان مشغول است.

اشعار زیر در مجموعه‌ی در دستِ انتشار او، “چشمی خاک، چشمی دریا” جا خواهد گرفت که تا فوریه 2012 به چاپ می‌رسد.

1

از خیالم نمی‌پری

و سرخی آتش از من می‌‌مانَد

گوش کن،

این رنگ سایۀ من

در تحریر سکوت توست.

2

آنقدر با صدای تَنگ

در نایِ بلندِ آب

شکسته‌ام

که زخم‌های خاک

در زخمه‌های سایه‌ام

سه­ گاه می‌شود.

گاهی میان ماهی و دریا

تنها دریچه

خراش نرم گیاه است.

3

جز آسمان دهانت

 دریایی

بر این شب

خورشید نمی‌شود،

و این باران

که لب‌های مرا

بر پلک‌هایت قافیه می‌کند،

 ردیف آفتاب است و هنوز،

 دست‌های تو

 از آفتابگردان گلوی من

 رساتر.

چشم‌هایت را نبند

من در تو تکرار نمی‌شوم، زاده می‌شوم.

Mandana-Zandian1-150x150 چند شعر از ماندانا زندیان

* گزینش شعرها و معرفی شاعر از سپیده جدیری

درباره شهرگان

پیشنهاد خوانش

بر بساطی که بساطی نیست… چطور می‌شود شاعران حقیقی یک کشور را شناخت؟

مریم جعفری آذرمانی، پنجم آذرماه سال ۱۳۵۶ در تهران متولد شد. از سال ۱۳۷۵ فعالیت …

2 نظرات

  1. نوشتن سهگاه بدین صورت در خواندن مشکل ایجاد میکند بهتر است همانطوری که رایج است "سه گاه" نوشته شود حتی نوشتن آن به صورت سِگاه هم ایجاد مشکل در قرائت می نماید و نامتعارف است.

  2. سلام من از شعرهای شما واقعا خوشم اومد من خودم نیز استعداد شاعری دارم. امیدوارم کتاب شعری که در دست تهیه دارم روزی بتوانم چاپ کنم.
     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *