تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

چند گزارش از تجمع فعالان زنان در مقابل مجلس در حمایت از قربانیان اسیدپاشی

چند گزارش از تجمع فعالان زنان در مقابل مجلس در حمایت از قربانیان اسیدپاشی

خیابان امن حق من است

گزارش: اکرم احقاقی

عکس: مریم رحمانی و بنفشه جمالی

صبح امروز تعدادی از فعالان مدنی از جمله فعالان جنبش زنان و دانشجویی به همراه تعدای از قربانیان اسیدپاشی سال های گذشته در مقابل درب شمال مجلس در اعتراض به جنایت‌های اخیر اسیدپاشی در شهر اصفهان و حمایت از زنان قربانی این حوادث تجمع کردند. در این تجمع که از ساعت ۱۱ صبح آغاز شد، تجمع کنندگان پلاکارد‌هایی با مضمون «شهر امن حق من است»، «خیابان امن حق من است»، «خشونت بس است»،«نه به امر به معروف و نهی از منکر»، «قوانین ضد زن ملغی باید گردد»، «امنیت من کو؟»، «هزینه های درمان تأمین باید گردد»، «اسیدپاشی محکوم است، امنیت و آرامش حق من است»، «امنیت زنان را تامین کنید»، «زنان جامعه ما نگران و دلواپس هستند» و… در دست داشتند.

[print_gllr id=30974]

همچنین در این تجمع اعتراضی شرکت‌کنندگان شعارهایی با مضمون «من زنم، انسانم، شهروند این دیارم، اما حقی ندارم»، «اسیدپاشی، جنایت، جنایت»، «امنیت، امنیت»، «هزینه های درمان تأمین باید گردد»، «خشونت علیه زنان را پایان دهید»، «مجلس خجالت، خجالت»، «ای هم‌وطن حمایت، اسیدپاشی جنایت» ،«اسید پاشی جنایت، قانونگذار خجالت »،«نه به امر و نهی» ، «آمرین جنایت افشا باید گردند» و ….. سر دادند. فعالان مدنی حاضر در این تجمع بر لزوم تامین امنیت زنان در جامعه تاکید کرده و اعلام کردند طرح حمایت از آمرین به معروف می‌تواند بسترساز خشونت‌های بیشتری علیه زنان در کشور شود. آنها همچنین به کوتاهی مسوولان در شناسایی عاملان این جنایت اعتراض کردند.

در زمان برگزاری این تجمع، ماموران نیروی انتظامی نیز حضور داشتند و در چند مورد درگیرهایی بین برخی از تجمع کنندگان و ماموران حاضر در محل رخ داد که واکنش تجمع‌کنندگان را برانگیخت.

در این تجمع چهره‌هایی چون نسرین ستوده، نرگس محمدی، نوشین احمدی خراسانی، معصومه عطایی، سمیه،‌ رعنا و زیور از قربانیان اسیدپاشی‌ سال‌های گذشته نیز حضور داشتند.

گزارشی را که خواندید به نقل از سایت بیدارزنی  بود که عیناً بازچاپ شد.

[divide style=”3″]

در گزارش مشابه دیگری که برای سایت شهرگان ارسال شد، تعداد شرکت‌کنندگان در تجمع مقابل مجلس را حدود ۲۰۰ تن اعلام کرد. این گزارش را در ادامه می‌خوانید:

تجمع اعتراضی زنان در تهران در اعتراض به اسید پاشی

تجمع اعتراضی توسط جنبش زنان در همبستگی با تجمع مردم اصفهان در اعتراض به اسیدپاشی ها امروز مقابل مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

این تجمع با حضور حدود ۲۰۰ تن از فعالان جنبش زنان از ساعت ۱۱ آغاز و تا ساعت ۱۲ و نیم ادامه داشت. در این تجمع شعارهایی همچون: «اسیدپاشی جنایت، قانونگذار حمایت»، «ما زنیم انسانیم، شهروند این دیاریم، اما حقی نداریم»، «آمرین جنایت، مجازات، مجازات»، «قوانین ضد زن ملغی باید گردد»، «آلیا، آلیا / خجالت، خجالت»، «مجلس، دولت، حمایت، حمایت» از سوی حاضران سرداده شد.

گروه هایی از جنبش زنان با در دست داشتن پلاکاردهایی اعتراض خود را نسبت به طرح هایی که در دستور کار مجلس قرار دارد، اعلام کردند. از جمله نوشته های این پلاکاردها چنین بود: «قتل های زنجیره ای = اسیدپاشی زنجیره ای» / «طرح صیانت از حریم حجاب و عفاف، تبعیض آشکار علیه زنان است» / «طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر را از دستور کار مجلس خارج کنید» / «سخنان ضد زن، بسترسازی خشونت علیه زنان» / «داعش آنی می کشد، اسیدپاش زجرکش می کند» / «قوانین ضدزن، بسترسازی خشونت عریان علیه زنان» و…

لازم به ذکر است در این تجمع چندتن از زنان قربانی اسیدپاشی شرکت داشتند که حضورشان نمود بارز خشونت عریان علیه زنان بود.

در ضمن در این تجمع به چندتن از مردان حاضر در تجمع از سوی برخی از نیروهای انتظامی تعرضاتی صورت گرفت. از جمله محمد نوری زاد که مشغول تهیه عکس بود، توسط لباس شخصی‌های حاضر در تجمع مورد ضرب و شتم قرار گرفت و با ماشین پلیس از محل دور شد. اما برخی دیگر از مردان حاضر که مورد تعرض قرار گرفتند با شعارهای حاضران از جمله «نیروی انتظامی حمایت، حمایت» و نیز «نیروی انتظامی، ولش کن، اسیدپاش و دستگیر کن» از دست پلیس رهایی یافتند.

فعالان جنبش زنانی که در این تجمع شرکت داشتند از طیف های مختلف بودند.

[divide style=”3″]

گزارشات دیگر از وبلاگ‌ها و فیسبوک‌ افراد شخصی را در زیر می‌خوانید:

راه پیمایی هموطنان اصفهانی بر علیه اسید پاشی بر صورت زنان ایرانی

شعارها:

روحانی ما امنیت نداریم/ اصفهان شهر ماست، امنیت حق ماست/ای خواهر قربانی، درقلب ما می‌مانی/اسیدپاش مزدوره، امنیت از ما دوره./ای دختر ایرانی، حمایتت می‌کنیم./حجاب به زور نمی‌شه، ایران عراق نمی‌شه.

این سکوت، حمایت از داعش است/ زاینده‌رود خشک شده، اسیدپاشی مد شده/امنیت، آزادی، حق مسلم ماست/وزیر اطلاعات، خجالت خجالت/سهیلای بی‌گناه، حمایتت می‌کنیم/ای کم‌تر از داعشی، اسید به ما می‌پاشی./پلیس سیب‌زمینی، نمی‌خوایم نمی‌خوایم/ننگ ماست ننگ ماست، مجلس شورای ما/با حجاب بی حجاب، اسیدپاشی نمی‌خوایم./صدا سیما بی غیرت، حمایت حمایت/دادستان حیا کن، صندلیتو رها کن/ جنگ با بدن زنان را متوقف کنید / بدن من حق است بازیچه شما نیست /صورت من کجاست که با انگلیسی نوشته شده :where is my face


جنگ با بدن زنان را متوقف کنید

“امنیت ،امنیت، ای مجلس خجالت خجالت”، “قانون گذار حمایت/اسید پاشی جنایت”، “زنان جامعه نگران هستند و دلواپس”،”چه کسی امنیت مرا تضمین می کند؟”، “اصفهان داعش نمی خواهد،اسید پاشی را متوقف کنید”، “جنگ با بدن زنان را متوقف کنید”
این ها بخشی از شعارهایی است که صبح امروز معترضان به اسیدپاشی های اخیر در اصفهان،مقابل مجلس تهران در میدان بهارستان عنوان می کنند.

صبح امروز چهارشنبه در میدان بهارستان مقابل مجلس شورای اسلامی جمعیتی متشکل از فعالان حقوق زنان، فعالان حقوق مدنی، دانشجویان و معترضان به اسیدپاشی حضور یافت.


صورت من کجاست؟

روی یکی از پلاکاردها شعاری با عنوان صورت من کجاست؟ نوشته شده است. چند دختری که این شعار را در دست گرفته اند می گویند:” منظور ما از صورت در این شعار این است که اسید پاشی با تخریب صورت،هویت قربانی را نابود می کند. این کار این روزها به چرخه ای خشونت بار و سیستماتیک تبدیل شده است.”

وقتی جمعیت مقابل مجلس شکل می گیرد، معترضان با بالا بردن پلاکاردها و نوشته های اعتراضی خود شعار سر می دهند. شعار ها بلند می شود:” حق زن از امنیت/اسید پاشی جنایت” چند دقیقه ای این شعار محدوده را پر می کندو سپس شعار دیگری سر داده می شود.

«قوانین ضد زن ملغی باید گردد»

کنار نرده هایی که جمعیت معترض به اسید پاشی را از خیابان جلوی مجلس جدا کرده، مردی که کت و شلوار به تن دارد خطاب به نیروی انتظامی می گوید:” از قربانیان اصفهان حمایت کنید اگر به اتفاقی که در اصفهان افتاده اعتراض نکنید اسید پاشی به خانه هایتان می آید.”

هیچ یک از نمایندگان مجلس نیامدند

معترضان رو به خیابان می کنند :” اسید پاشی جنایت،جنایت” و “قانون گذار حمایت/اسید پاشی جنایت”. صدا آنقدر بلند هست که به گوش نمایندگان مجلس برسد. انها که امروز در صحن علنی مجلس جلسه دارند اما هیچ یک از نمایندگان به جمع معترضان نمی آیند تا پاسخگوی خواسته ها و اعتراض هایشان باشند.

یکی از معترضان نوشته ای را نشان می دهد خطاب به یکی از نمایندگان مجلس:” آقای مطهری! عکس های زنان قربانی اسید را در مجلس پخش کنید.”

در گوشه ای تعدادی دختر دانشجو ایستاده اند. آنها می گویند از ماجرای برگزاری تجمع مطلع نبودند و کاملا اتفاقی و هنگام عبور از خیابان متوجه آن شده اند. یکی از این دختر ها که عینک آفتابی بزرگی زده و مقنعه اش را پایین آورده با حالتی کاملا نگران می گوید:” امروز صبح موقع بیرون رفتن از خانه حتی برای تاکسی گرفتن می ترسیدم. با اینکه اسیدپاشی ها در اصفهان است اما من در تهران هم احساس امنیت نمی کنم .” و دوستش بلافاصله می گوید:” این روزهایمان با وحشت همراه شده است.”

زن و مرد در کنار هم به اسید پاشی معترض اند

پسر جوانی که خود را دانشجو معرفی می کند در فیس بوک متوجه برگزاری این تجمع شده است می گوید:” اعتراض به اسید پاشی را نباید جنسیتی نگاه کرد. من هم یک انسانم و به اندازه زنان از این واقعه رنج می کشم.”

او می گوید:” اعتراض به این حادثه دلخراش و خشونت عریان، زن و مرد نمی شناسد و همه با هم باید به اسید پاشی اعتراض کنیم”

زنی جوان نوشته ای را در دست گرفته:” اخلاق!” و در همین زمان صدای معترضان بلندتر می شود که می گویند:” قوانین ضد زن ملغی باید گردد.”

معصومه عطایی،قربانی اسید پاشی: برای همدردی با خانواده های اصفهانی آمده ام

معصومه عطایی یکی از قربانیان اسید پاشی که چند سال پیش توسط پدر شوهرش آسیب دید امروز مقابل مجلس به معترضان پیوست:” من اتفاق های اصفهان را یک فاجعه می دانم. فاجعه ای که باید بیش از این جلویش گرفته می شد. بارها بعد از حادثه ای که برای خودم اتفاق افتاد درباره ضعف قوانین صحبت کردم. در قانون ما قوانین بازدارنده دراین باره وجود ندارد و اطمینان دارم اگر جلوی این حوادث گرفته نشود فاجعه خیلی از این هم بدتر می شود. من به اینجا آمدم تا با خانواده های اصفهانی همدردی کنم. چون هیچ کس درد من، سمیه، رعن، زیور و امثال ما را نمی فهمد. می دانم که در روند درمان هیچ کس دردها و رنج های قربانی و خانواده اش را درک نمی کند.”

به گفته او در این سال ها خیلی ها از کنار ما می گذشتند فکر می کردند امکان ندارد چنین فاجعه ای برای آنها هم رخ بدهد، در حالی که می تواند برای هر کسی بدون هیچ دلیلی اتفاق بیفتد.”

سمیه ،قربانی اسید پاشی: اسید اسلحه بی صدا شده است

سمیه از دیگر قربانیان اسید پاشی است که به همراه دختر کوچکش رعنا که او نیز در حمله اسید پاشی آسیب جدی دیده است، در مقابل مجلس حاضر شده است و می گوید:” هنوز پرونده ام به جایی نرسیده است. شوهرم در زندان است و زندگی ام تباه شده است. اما دولت تا کنون هیچ توجهی به ما نکرده و شرایط مان روز به روز بدتر شده است.”
او و دخترش که در یکی از روستاهای بم زندگی می کنند چند سال قبل نیمه شب هنگامی که سمیه فرزند خردسالش رعنا را در آغوش داشت؛توسط شوهرش مورد حمله اسدیدی قرار گرفتند. او با لهجه غلیظ بمی می گوید:” اسید اسلحه بی صدا شده است و مطمئنم در سال های آینده چه بی حجاب و چه با حجاب را نشانه می گیرد . چون در این سال ها دولت توجه جدی ای به این مساله نشان نداده است. سرنوشت من و بچه ام تباه شد همانگونه که سرنوشت این قربانیان قرار است تباه شود.”

در این تجمع اعتراضی جمعی از فعالان مدنی-اجتماعی-سیاسی همچون نوشین احمدی خراسانی،نرگس محمدی،نسرین ستوده،محمد نوری زاد و … حضور داشتند.

ساعت از دوزاده ظهر که می گذرد نیروی انتظامی از جمعیت معترض می خواهد که متفرق شوند.

گزارش تصویری: 

 [print_gllr id=30976]

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights