آشیان / رويدادها / ایران / چهار کارشناس حقوق بشر سازمان ملل: “ايران اعدام ها را فورا متوقف کند”

چهار کارشناس حقوق بشر سازمان ملل: “ايران اعدام ها را فورا متوقف کند”

edaam321-50-300x71 چهار کارشناس حقوق بشر سازمان ملل: "ايران اعدام ها را فورا متوقف کند"
در ۳۱ شهريور ۱۳۹۰، طی يک بيانیۀ مشترک، چهار گزارشگر ويژۀ سازمان ملل متحد در امور اعدامهای فراقانونی (کريستوف هاينز)، شکنجه (خوان مندز)، استقلال قضات (گابريلا ناول) و حقوق بشر در ايران (احمد شهيد) اعدام اخير يک نوجوان در ايران را محکوم کردند و از ايران خواستند تا فورا مجازات اعدام را متوقف کند.
۳۰ شهريور ۱۳۹۰، مقامات ايرانی يک متهم ۱۷ ساله به نام عليرضا ملاسلطانی را در ملاء عام اعدام کردند. تحت ميثاق حقوق کودک و ميثاق بين المللی حقوق مدنی و سياسی، اعدام افراد برای جرايمی که زير سن ۱۸ سال مرتکب شده اند غير قانونی است. ايران از امضاء کنندگان هر دو معاهده می باشد. اما ايران همچنان يکی از تنها کشورهايی است که هنوز افراد زير ۱۸ سال را اعدام می کند. با اعدام عليرضا ملاسلطانی، ايران در سال جاری حداقل سه نوجوان زير ۱۸ سال را اعدام کرده است.
کمپين بين المللی حقوق بشر در ايران مکررا نگرانی خويش از اعدام های سرسام آور ايران، که اکثريت قريب باتفاق آنان با استانداردهای بين المللی منطبق نيستند را اعلام کرده است. سرانۀ اعدام در ايران از کلیۀ کشورهای ديگر در جهان بالاتر است و از نظر تعداد کل اعدام ها، ايران پس از چين در مقام دوم در جهان قرار دارد. تنها در فاصلۀ بين ۱۰ تا ۳۱ شهريور، ايران ۵۱ نفر را اعدام کرده است.
متن کامل بيانيه گزارشگران سازمان ملل:
۳۱ شهريور ۱۳۹۰
کارشناسان سازمان ملل متحد اعدام در ملاء عام يک نوجوان را محکوم می کنند و مجددا از ايران درخواست توقف فوری مجازات اعدام
ژنو—چهار کارشناس سازمان ملل متحد* اعدام در ملاء عام عليرضا ملاسلطانی ۱۷ ساله را که ديروز اجرا شد و ادامۀ اين رفتار در مورد مجازات اعدام برای متهمان قاچاق مواد مخدر را محکوم کردند.
اين کارشناسان با يادآوری اينکه طبق گزارشات موثق، سه نوجوان ظرف سال جاری در ملاء عام در ايران اعدام شده اند، اعلام کردند: “ما از اجرای مجازات اعدام به رغم دعوتهای مکررخويش و جامعۀ بين المللی نسبت به توقف اين روند خشمگين هستيم.”
گزارشگر ويژۀ ايران بهمراه گزارشگران در زمينه های اعدامهای خودسرانه، استقلال قضات، و شکنجه تاکيد کردند که “هر حکم قضايی که برای نوجوانان زير ۱۸ سال مجازات اعدام را در نظر بگيرد و اعدام نوجوانان، با تعهدات بين المللی ايران ناسازگار است.”
آنها با اشاره به ميثاق سازمان ملل متحد در مورد حقوق کودک و ميثاق بين المللی حقوق مدنی و سياسی که جمهوری اسلامی ايران از امضاء کنندگان آنها می باشند گفتند: “تحت قوانين بين المللی، اعدام افرادی که در زمان انجام جرم زير ۱۸ سال بوده اند مطلقا ممنوع است.”
تنها در سال ۲۰۱۱، بيش از ۲۰۰ نفرکه اکثر آنان متهم به جرايم مرتبط با مواد مخدر بوده اند در ايران اعدام شده اند. اينک به صورت گستره پذيرفته شده است که مجازات اعدام مجازاتی شديد است که حق اساسی حيات افراد را از آنان سلب می کند و فقط می بايد در مورد جدی ترين جرايم اجرا شود. “اما ما متاسفيم که مجازات اعدام در مورد افرادی که مرتکب جرايم مربوط به مواد مخدرشده اند، که شامل جرايم جدی نمی شوند، امری عادی ميباشد.”
در بيشتر مواردی که به توجه گزارشگران ويژه رسيده است، نگرانی هايی در خصوص انجام محاکمه های عادلانه و دسترسی به وکيل و خانوادۀ متهمان وجود داشته است. متخصصين حقوق بشر گفتند: “ما اين پيام روشن را به دولت ايران تکرار ميکنيم که مجازات اعدام را، بخصوص در موارد مربوط به مواد مخدر و پرونده های نوجوانان، بلافاصله متوقف کند.”
*چهارکارشناس صادر کننده اين بيانيه: گزارشگر ويژه در باره اعدام های فراقانونی ، خلاصه و خودسرانه ، کريستوف هاينز؛ گزارشگر ويژه در مورد وضعيت حقوق بشردر جمهوری اسلامی ايران ، احمد شهيد؛ گزارشگر ويژه در مورد استقلال قضات و وکلا ، گابريلا ناول؛ گزارشگر ويژه در بارۀ شکنجه و ساير رفتارها و مجازات های بی رحمانه ، غير انسانی يا اهانت آميز، خوان مندز.
[کمپين بين المللی حقوق بشر]

درباره شهرگان

پیشنهاد خوانش

چند شعر از مریم جعفری آذرمانی

  ۱. دوست دارم تو را، مثل یک سیب روی درختش خواب می‌بینمت، عینِ یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *