صفحه را انتخاب کنید

کلیدهای زندگی سالم – بخش چهارم

کلیدهای زندگی سالم – بخش چهارم

Behnaz Nazee Mirshamsi

کلید سوم:

آگاهانه غذا خوردن:

همانطور که در اولین سری این مقالات اشاره شد، یکی دیگر از کلید‌های سلامتی (کلید سوم)؛ آگاهانه غذا خوردن است. اگر به یاد داشته باشید در مقدمه این کلیدها یاد آوری کردیم که تنها و تنها وسیله‌ای که از بدو تولد تا آخرین لحظه عمر با ما باقی می‌ماند و تنها همدم و مونس ماست، بدن ماست.

شاید مثال زیر ما را بیشتر درشناخت اهمیت نگهداری از بدن‌مان یاری دهد: مثال بدن ما و روح (وجود اصلی) (خود برتر) ما به سان یک لیوان آب و آب درون آن می‌باشد. اگر لیوان آب تمیز و شفاف باشد و خوب نگه داری شود آب درون آن نیز تمیز و شفاف باقی خواهد ماند. ولی اگر لیوان آب در معرض ضربه و یا آلودگی و کدورت قرار بگیرد، به همان نسبت آب درون آن هم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. به زبانی دیگر بدن ما محل (معبد) مقدسی برای حضور و رشد روح (وجود اصلی) ماست که به هدیه در اختیار ما قرار گرفته و هر آنچه ما بیشتر از آن مراقبت و محافظت کنیم٬ فضای بهتری را برای رشد روح (من برتر) وجودمان ایجاد می‌کنیم. پس واقعاً مهم است که در انتخاب آنچه می‌خوریم٬ بیشتر دقت کنیم. همانا به قولی: «شما انچه که می‌خورید هستید».

منظور از آگاهانه غذا خوردن این است که با هر انتخاب چه در هنگام نوشیدن و خوردن٬ چه در هنگام سفارش غذا در رستوران٬ چه در هنگام خرید مواد غذایی و یا هنگام استرس و عصبانیت٬ قبل از چیزی را به دهان بردن٬ ابتدا از خود بپرسیم که آیا این انتخاب برای من و بدن من مفید است یا مضر!؟ فقط با یک مکث ساده برای انتخاب هر غذا و هر نوشابه و یا هر اسنکی که می‌خواهیم بخریم و یا بخوریم این سوال را از خود بکنیم که آیا من با این انتخاب به خودم٬ بدنم و زندگی‌ام لطف می‌کنم یا فقط به صورت یک عادت و نا آگاهانه دارم این غذا خوراکی اسنک و یا نوشابه را وارد بدنم می‌کنم؟ با وارد کردن این ماده غذایی یا خوراکی به بدنم آیا تا چه اندازه بدنم را به سوی سلامت ویا بیماری سوق می‌دهم.

 

مدیتیشن در هنگام غذا خوردن:

بیایید این هفته با خود عهد ببندیم که قبل از خوردن و یا نوشیدن هر غذا یا مواد غذایی یا نوشابه‌ای ابتدا آنرا در دستان خود بگیریم و چند ثانیه خوب به آن نگاه کنیم و سپس به تاثیراتی که در بدن ما می‌گذارد، فکر کنیم. سپس انرا استشمام کنیم و با گذاشتن هر لقمه در دهان یا نوشیدن هر جرعه خوب آنرا مزه مزه کنیم و اگر جویدنی است آنرا خوب بجویم و باز سعی کنیم مزه‌اش را حس کنیم و کاملا حواس خود را فقط به حس چشایی خود متوجه کنیم.

با این مدیتیشن یا مراقبه در واقع ارتباط بهتری با خوردن پیدا می‌کنیم و این توجه به ما کمک می‌کند از پرخوری و یا بیهوده خوری جلوگیری کنیم و در ضمن با احترام با بدن خود رفتار کنیم و بدنمان را به سوی سلامتی بیشتر پیش ببریم. این آگاهانه غذا خوردن همچنین باعث ایجاد حس امتنان و سپاس بیشتر درونی ما می‌شود.

با آگاهانه غذا خوردن به خودمان کمک می‌کنیم تا سطح آگاهی‌مان در همه جوانب دیگر زندگی نیز٬ بالا برود و بیشتر رفتارهای‌مان خودآگاه بشوند و نه اینکه عکس‌العمل‌های نا خودآگاه باقی بمانند.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد