UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

کمپین بیلبوردی در تهران برای نشان‌دادن آمریکا به عنوان «دشمن»

کمپین بیلبوردی در تهران برای نشان‌دادن آمریکا به عنوان «دشمن»

در واکنشی شدید به مذاکره تلفنی رئیس‌ جمهور، حسن روحانی، با رئیس‌جمهوری آمریکا، باراک اوباما، در حاشیه سفر اخیر وی به سازمان ملل متحد، فضای عمومی شهر با پوسترهای بزرگ پر شده است.

A billboard in Tehran

شهرگان: این روزها خیابان‌های تهران با بیلبوردهایی برای زیرسوال‌بردن صداقت ایالات متحده در مذاکرات مستقیم با دولت ایران پر شده است.

در یکی از این بیلبوردها که شهروندان تهرانی شاهد آن هستند نماینده ایران در حال مذاکره مستقیم و چهره به چهره با همتای آمریکایی خود بر سر یک میز نشسته است. نیمی از بدن مذاکره‌کننده آمریکایی، غیرنظامی و نیمی دیگر نظامیست و زیر میز اسلحه‌ای به سمت همتای ایرانی خود نشانه رفته است. روی بیلبورد نوشته شده: «صداقت آمریکایی»

از زمانی‌که رئیس جمهور جدید ایران در سفر خود به مقر سازمان ملل در نیویورک با باراک اوباما مکالمه مستقیم تلفنی داشته است که عملا اولین ارتباط مستقیم رئسای جمهور ایران و آمریکا بعد از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ محسوب می‌گردد، دولت حسن روحانی، در داخل ایران تحت فشار شدید تندروها و رادیکال‌ها قرار گرفته است.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، و جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز بعد از گذشت سه دهه در حاشیه مذاکرات  برنامه هسته‌ای ایران در سازمان ملل، در بالاترین سطح نشست بین تهران و واشنگتن، با یکدیگر گفتگو کردند.

اما گفتگوی غیر منتظره روحانی در سفر اخیرش، واکنش تندروهایی را در پی‌ داشته که عقیده دارند او زیاده‌روی کرده است. سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از گفتگوی اخیر تلفنی روحانی با اوباما به عنوان یک “اشتباه تاکتیکی” نام برده بود.

با توجه به این نکته که نصب چنین بیلبوردهایی بدون مجوز مقامات رسمی امکان‌پذیر نیست با اطمینان می‌توان گفت چنین حرکتی از پشتوانه رسمی برخوردار است. هنوز مشخص نشده چه نهاد و گروه سیاسی پشت این تابلوهای تبلیغاتی‌ست اما طراحی این تابلوها توسط «خانه طراحان انقلاب اسلامی»، که عکس بیلبوردها را در وبسایتشان هم قرار داده‌اند، انجام گردیده است.

تریبون، وبسایت خبری وابسته به محافظه‌کاران، در مصاحبه‌ای با طراحان این پروژه می‌گوید این بیلبوردها «عکس‌العمل ناخودآگاه» در قبال مذاکره با آمریکا است. یکی از دست‌اندرکاران این پروژه به تریبون می‌گوید: «قائل به این هستیم که زبان هنر خیلی بیشتر از بیانیه‌های سیاسی در معرفی و بیان ماهیت دشمنان ما قدرت و اثرگذاری دارد. هدف ما از طراحی این تصاویر این است که صداقت و راست‌گویی مذاکره با آمریکا را آزادانه برای مردم به تصویر بکشیم.»

تریبون می‌گوید: «اوباما درباره ارتباط با ایران هیچ اختیاری از خود ندارد و این لابی صهیونیست‌هاست که در آمریکا حرف اول و آخر را می‌زند.»

با این‌حال تعداد بسیاری از سیاستمداران و فعالان اجتماعی ایران، پیشنهاد روحانی برای بهبود روابط با غرب، به خصوص ایالات متحده، را تایید کرده‌اند. روحانی نیز در پاسخ به انتقادات مطرح شده، متعهد شده است برای ارزیابی حمایت ایرانیان از مذاکره مستقیم با آمریکا، نظرسنجی‌های ملی انجام دهد.

در همین اثنا، گروهی از تندروهای ایرانی برای ماه آینده، سمیناری به نام “کنفرانس بزرگ مرگ بر آمریکا” ترتیب داده‌اند.

سازمان‌دهندگان این کنفرانس مسابقه‌ای ترتیب داده‌ و از مردم خواسته‌اند آثارشان را که توسط سه داور مرد بررسی خواهد شد برایشان ارسال کنند. این جایزه که «اولین جایزه بزرگ بین‌المللی مرگ بر آمریکا» نام‌گذاری شده تا سقف ۴۰۰۰ دلار وعده داده شده است.

منبع: گاردین

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: