صفحه را انتخاب کنید

کمپین بین‌المللی حقوق بشر: حرفه وکالت زیر تازیانه قوه قضائیه

کمپین بین‌المللی حقوق بشر: حرفه وکالت زیر تازیانه قوه قضائیه

Vokala[عکس] – از چپ به راست: (ردیف اول) نسرین ستوده، محمد سیف‌زاده، (ردیف دوم) جاوید هوتن کیان و محمد اولیایی فرد

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران با انتشار بیانیه‌ای از کانون بین‌المللی وکلا و گزارشگر ویژۀ سازمان ملل متحد در حوزه استقلال قضات و وکلا، خواست از وکلای ایرانی که از سوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی تحت فشار هستند دفاع کنند.
کمپین می‌افزاید که ده‌ها وکیل در دو سال گذشته به دلیل دفاع از زندانیان سیاسی- عقیدتی یا دفاع از اهداف و ضوابط حقوق بشر مورد آزار واذیت قرار گرفته، تهدید، بازداشت، محاکمه و محکوم به زندان شده‌اند.
کمپین از نسرین ستوده، محمد سیف‌زاده، محمد اولیایی فرد و جاوید هوتن کیان به عنوان وکلایی نام برده است که به دلیل دفاع از حقوق بشر از سوی قوه قضائیه تحت فشار بوده و اذیت و آزار شده‌اند.
شیرین عبادی نیز لیستی که نام ۴۱ نفر از این وکلای مدافع حقوق بشر را شامل می‌شود در اختیار کمپین حقوق بشر قرار داده است.
در بیانیه این گروه مدافع حقوق بشر آمده است که مروری بر آن چه وکلای یاد شده متحمل شده‌اند نشان می‌دهد که علی‌رغم حملات گسترده دستگاه قضایی و اطلاعاتی کشور به وکلا کانون وکلای مرکز تاکنون هیچ اقدامی برای دفاع از اعضای خویش نکرده است.
تمامی حقوقدانان و وکلایی که نام آنها در لیست ضمیمه به چشم می‌خورد به دلیل دفاع از زندانیان عقیدتی –سیاسی و تلاش برای احیای حقوق آنان و احترام به اصول حقوق بشر و حاکمیت قانون هدف قرار گرفته‌اند.
قوۀ قضاییۀ ایران ۱۱ تن از این افراد را به حبس‌هایی که بعضا تا ۱۱ سال بوده محکوم کرده است.
سخنگوی کمپین، هادی قائمی، با اشاره به شرایطی که قوه قضاییه برای وکلای حقوق بشر ایجاد کرده است گفت: «در واقع قوۀ قضائیۀ ایران ارائه هر نوع خدمات حقوقی مرتبط به حقوق بشر را جرم می‌داند.»
شیرین عبادی تیرماه گذشته در این باره به رادیوفردا گفته بود که متاسفانه وکلا از استقلال کافی برای دفاع از موکلین‌شان برخوردار نیستند.
«تاکنون تعدادی از وکلا به خاطر حرفه خود، یعنی دفاع از متهمان سیاسی – عقیدتی، به زندان رفته‌اند. از آن جمله می‌توانم به آقای زرافشان اشاره کنم، آقای اولیایی فرد، و خود من که در همین ارتباط زندان بوده‌ام. در حال حاضر هم آقای سیف‌زاده، خانم نسرین ستوده، آقای قاسم شعله‌سعدی، آقای حسن یونسی، و چند نفر دیگر هم در زندان هستند. وضعیت وکلا در ایران بسیار نامناسب است.»
[رادیو فردا]

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد