صفحه را انتخاب کنید

کنگره آمریکا: دو شرکت چینی “تهدید امنیتی” هستند

کنگره آمریکا: دو شرکت چینی “تهدید امنیتی” هستند

مدیران ارشد این دو شرکت در ماه سپتامبر در برابر قانونگذاران آمریکایی حضور یافتند و این اتهامات را رد کردند

huawei and zte bbc nocredit

 کنگره آمریکا پس از تحقیقاتی درباره دو شرکت چینی واوِی (Huawei) و زی تی ای (ZTE) اخطار داده است که این دو شرکت ارتباطات تهدیدی امنیتی برای آمریکا به حساب می آیند. این دو که از بزرگترین سازندگان تجهیزات شبکه مخابراتی در جهان هستند اتهامات وارده را با حضور در هیات کنگره رد کردند.

یک هیات تحقیقاتی کنگره می گوید شرکت های واوی و زی تی ای نتوانسته اند نگرانی ها در مورد ارتباط خود با دولت و ارتش

چین را برطرف کنند.

گزارش کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا حاکیست که این دو شرکت باید از هرگونه ادغام با شرکت های آمریکایی یا خریداری شرکت های آمریکایی منع شوند.

با رشد واوی و بدل شدن آنها به یکی از بزرگترین بازیگران صنعت ارتباطات جهان، نگرانی ها در مورد رابطه آن با ارتش چین بارها مطرح شده است.

نگرانی ها و ادعاهایی وجود داشته که زی تی ای در جمع آوری اطلاعات در مورد کشورها و شرکت های خارجی به دولت چین کمک می کند، اتهامی که این شرکت رد کرده.

واوی و زی تی ای پیشتر در سال جاری متهم شدند که بعضی تجهیزات آنها مجهز به کدهایی بود که اطلاعات حساس را به چین می فرستاد.

دولت چین نیز از عملکرد این دو شرکت دفاع کرده است.

وزارت خارجه چین از آمریکا خواست “تعصبات” را در ارتباط با این دو شرکت کنار بگذارد.

هونگ لی سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: “شرکت های ارتباطات راه دور چین کسب و کار بین المللی خود را براساس اصول اقتصاد بازار ساخته اند. سرمایه گذاری آنها در ایالات متحده در غالب ماهیت روابط اقتصادی و تجاری آمریکا و چین براساس سود متقابل انجام می شود.”

زی تی ای همچنین با اتهام فروش تجهیزات ارتباطی ساخت آمریکا به ایران روبروست.

به گزارش خبرگزاری رویترز شرکت سیسکوی آمریکا روز دوشنبه پس از آنکه محصولاتش به تهران فروخته شده بود، همکاری با زی تی ای را قطع کرد. گزارش کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان از این دو شرکت بسیار انتقادآمیز است.

در گزارش کمیته مجلس نمایندگان آمده که “چین دارای امکانات، فرصت و انگیزه لازم برای استفاده از شرکت های ارتباطات برای مقاصد بدخواهانه است.”

این گزارش همچنین می گوید “براساس اطلاعات محرمانه و غیرمحرمانه موجود، نمی توان اعتماد داشت که واوِی و زی تی ای از نفوذ خارجی بر حذر هستند و بنابراین تهدیدی امنیتی را متوجه ایالات متحده و سیستم های ما می کنند.”

مایک راجرز رئیس جمهوری خواه این کمیته روز یکشنبه در مصاحبه ای با برنامه “۶۰ دقیقه” شبکه سی بی اس گفت: “اگر یک شرکت آمریکایی هستید… و می خواهید با واوی معامله کنید، اگر به مالکیت معنوی محصولات خود اهمیت می دهید، اگر به حریم خصوصی مشتریان خود اهمیت می دهید، و به امنیت ملی ایالات متحده آمریکا اهمیت می دهید، یک فروشنده دیگر را پیدا کنید.”

کمیته اطلاعات کنگره همچنین هر دو شرکت را متهم به عرضه “پاسخ های ناکامل، متناقض و پر از طفره به نگرانی های اصلی کمیته” در جریان تحقیقات تقریبا یک ساله کرد.

از توصیه های گزارش این است که پیمانکاران دولتی باید از استفاده از تجهیزات یا قطعات واوِی یا زی تی ای پرهیز کنند.

[بی بی سی، واشنگتن]

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد