صفحه را انتخاب کنید

گرانی کاغذ، ورشکستگی ۱۰۰ چاپخانه و تعطیلی روزنامه‌ها

گرانی کاغذ، ورشکستگی ۱۰۰ چاپخانه و تعطیلی روزنامه‌ها

015699051 40100

گرانی کاغذ باعث ورشکستگی حدود صد چاپخانه شد. مدیرمسئول روزنامه آفتاب‌یزد نیز ادامه حیات این روزنامه را ناممکن دانست. مدیرعامل “اتحادیه ناشران قرآنی” هم می‌‌گوید اگر مشکل کاغذ حل نشود، عرصه نشرمذهبی تعطیل می‌شود.

مدیر مسئول روزنامه آفتاب یزد در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، با اشاره به گرانی بی‌سابقه قیمت کاغذ در ماه‌های اخیر، ادامه حیات این روزنامه‌ را غیرممکن دانسته و گفته است: «ما نمی‌‌خواهیم قیمت روزنامه را بیش از این افزایش دهیم و گرانی را به مردم تحمیل کنیم و به آن‌ها فشار بیاوریم. با ادامه این وضعیت چاره‌ای جز تعطیل روزنامه نداریم.»

بنا بر گزارش‌ها تنها در یک ماه اخیر قیمت کاغذ در ایران ۵۰ درصد گران شده و قیمت به اصطلاح هر بند کاغذ از ۵۰ هزار تومان به ۷۵ هزار تومان رسیده است. منصور مظفری مدیر مسئول روزنامه آفتاب یزد در همین زمینه گفته است: «در سال جدید قیمت کاغذ افزایشی در حدود ۸۰ درصد داشته است. درکنار این افزایش قیمت، واردکنندگان کاغذ و واسطه‌ها، شرایط خود را به بازار تحمیل کرده‌اند.»

مدیر مسئول روزنامه آفتاب یزد به یارانه کاغذی که به رسانه‌های دولتی داده می‌شود و همچنین رقابت روزنامه‌های دولتی با روزنامه‌های خصوصی برای انتشار آگهی‌ها اشاره کرده و گفته است:«با این روند آینده روشنی پیش روی روزنامه‌های مستقل نیست.»

ورشکستگی حدود صد چاپخانه

به گزارش خبرگزاری ایلنا، جلال ذکایی مدیرکل اسبق دفتر امور چاپ وزارت ارشاد سه‌شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۱، به نقل از رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران از ورشکستگی ۹۶ چاپخانه در یک سال اخیر خبر داده بود. اتحادیه چاپخانه‌داران در مجموع بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ عضو دارد.

جلال ذکایی درباره رابطه افزایش قیمت کاغذ و ورشکستگی حدود ۱۰۰ چاپخانه توضیح داده بود: «وقتی قیمت کاغذ افزایش می‌‌یابد، تولید هم کم می‌‌شود و چاپخانه‌ها به مشکل برمی‌‌خورند. وقتی قیمت هر بند کاغذ ۷۰ گرمی ظرف چند ماه از ۲۸ هزار تومان به ۶۰ هزار تومان رسیده، تمام صنایع مرتبط با آن هم تحت تاثیر قرار می‌‌گیرند.»

احمد نثاری مدیر انتشارات امیرکبیر نیز روز دوشنبه ۲ مرداد در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر از دوبرابر شدن قیمت کاغذ در یک‌ ماه اخیر انتقاد کرده و گفته بود: «ناچار شده‌ایم از میان ۱۰۰ عنوان کتابی که تولید کرده بودیم و آماده انتشار بود، تعدادی را گلچین کنیم و تنها حدود ۳۰ تا ۵۰ عنوان را به دست چاپ بساریم.»

“نشرمذهبی” در آستانه تعطیلی

به گزارش مهر همچنین محمدحسین محمودی مدیرعامل “اتحادیه ناشران قرآنی”، رقم بودجه‌ای که برای حمایت از نشر مذهبی در استان قم تخصیص یافته را ناچیز عنوان کرده و گفته است: «اگر مساله قیمت کاغذ حل نشود، عرصه نشر مذهبی به زودی تعطیل خواهد شد.»

همزمان با تشدید تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی ایران، شرایط نابسامان اقتصادی در تمامی بخش‌های تولیدی و خدماتی کشور خود را آشکارتر می‌کند.

در این میان بر خلاف روزنامه‌های پرتیراژ یا دولتی روزنامه‌های مستقل در ایران بسیار آسیب پذیرند. روزنامه‌های دولتی نه تنها از کمک‌های مالی دولت بهره می‌برند، بلکه با واردات مجزای کاغذ سعی می‌کنند که بازار آشفته داخلی را دور بزنند.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد