صفحه را انتخاب کنید

گفت‌و‌گوی رضا هنری با گروه موسیقی «وشان» و «دیبا»

گفت‌و‌گوی رضا هنری با گروه موسیقی «وشان» و «دیبا»

شهرگان: اجرای کنسرت «اسرار ازل. . .» در ۳ شب متناوب در تاریخ‌های ۱۱ ژوئن در دانشگاه بریتیش کلمبیا، ۱۶ ژوئن در سالن اورفیوم انکس در مرکز شهر ونکوور، و ۱۸ ژوئن در سالن اورگرین سنتر در شهر کوکیتلام، انگیزه‌ی این گفت‌و‌گو با آهنگ‌سازان، نوازندگان و خواننده این دو گروه شد.

رضا هنری یکی از نوازندگان و هنرمندان پرسابقه ونکوور، درباره‌ی اجراء این کنسرت، شکل‌گیری دو گروه موسیقی «وشان» و «دیبا» و نیز حضور محبوبه گلزاری به عنوان خواننده با هنرمندان و دست اندرکاران این دو گروه به‌گفت‌و‌گو می‌نشیند.

قطعات این کنسرت همگی از ساخته‌های آهنگسازان این گروه هستند و برای اولین بار اجرا می‌شوند. هنرمندان کنسرت «اسرار ازل. . .» همگی ساکن ونکوور هستند و تنها مهمان این گروه خانم محبوبه گلزاری است که از ایران به ونکوور سفر کرده و این گروه را در اجرای کنسرت‌ها همراهی می‌کند.

محبوبه گلزاری از سن حدود ١١ سالگى به فراگيرى آواز ايرانى پرداخته و در اين سال‌ها از محضر اساتيدى همچون خانم پريسا، محسن كرامتى، استاد حسين عليزاده، زنده ياد استاد محمد رضا لطفى و استاد محمد رضا شجريان بهره برده است. حاصل تلاش اين سال‌ها همكارى با استاد حسين عليزاده است که در فيلم «لاك پشت ها پرواز مى كنند» (ساخته بهمن قبادى  با آهنگسازى حسين عليزاده) لالايى‌هاى فيلم را خوانده و همين طور در گروه هم‌آوايان عضو و در اجراهای این گروه به سرپرستی استاد حسین علیزاده همراه بوده است. وی خوانندگى آلبوم «ز آواز ابريشم و بانگ ناى»  كه به تازگى توسط نشر رومى در ونکوور منتشر شده و آلبوم «آتش در ری» بر اساس اشعار دکتر مهدی مشکینی را بر عهده داشته که آلبوم اخیر نیز به زودی در ونکوور منتشر میشود.

شما میتوانید برای تهیه بلیط با فراز به شماره تلفن زیر تماس برقرارکنید:
۶۰۴-۷۲۷-۷۲۸۹

[clear]

امیر اسلامی، نوازنده نی:

«من به عنوان نوازنده نی و یکی از آهنگسازان در این گروه فعالیت می‌کنم. این گروه یکسال پیش توسط علی رزمی شکل گرفت و در ابتدا ۳ نوازنده سه تار: علی رزمی، حسین میمنی و پیمان روهنده تمرینات را شروع کردند. در ادامه من به عنوان نوازنده نی به گروه اضافه شدم و سپس علی سجادی به عنوان نوازنده عود و هامین هنری به عنوان نوازنده سازهای کوبه‌ای. از وقتی کل گروه شکل گرفته تقریبا حدود ۸ ماه هست که ما هر هفته و به طور پیوسته تمرین داریم.  در حقیقت این از اتفاقات نادر در شهر ونکوور و حتی در ایران هست، که یک گروه به مدت طولانی دوام بیاورد و در کنار هم به مدت طولانی هر هفته تمرین کنند! طبیعتا حاصل این همکاری، موسیقی بسیار با احساس و دلنشین و در سطح حرفه‌ای است.

[clear]

علی رزمی، نوازنده تار:

به نظر من این موسیقی از سری اسرار ازل است که باید با آن همراه شد و سفر کرد. ما سفری تدارک دیدیم که از جنس عشق است و مخاطبین را به این سفر دعوت می‌کنیم.

[clear]

هامین هنری، نوازنده سازهای کوبه‌ای:

برای من خیلی خوشایند بوده که در یکسال گذشته در این گروه ساز زدم. این مدت طولانی که ما به طور منظم هر هفته با هم ساز زدیم باعث شده که کنسرت از کیفیت بسیار خوبی برخوردار باشد. من در سال‌های فعالیت‌ام در گروه‌های موسیقی در کانادا، با گروه‌های مختلفی ساز زدم ولی به نظر من این گروه و این اجرا به دلایل زیادی از کیفیت بالائی برخوردار است و به نظرم یکی از بهترین پروژه هائی است که من تا به حال در آن مشارکت داشته‌ام.

[clear]

علی سجادی، نوازنده عود:

باید اضافه کنم که در مورد صدادهنگی و ترکیب صوتی؛ تركيب سازبندى اين پروژه شامل ۳ سه تار، نى، عود و سازهاى كوبه‌اى است كه به لحاظ صوتى به گونه‌اى مكمل يكديگرند. حجم صدايى سه تار به‌واسطه ساختارِ ساز، كم است ولى بسيار دلنشين و جزء محدود سازهاى موسيقى كلاسيك ايرانى است كه می‌توان از مجموع چند سه تار بصورت گروهى بهره برد. البته با اين شرط كه تمامى مضراب‌ها، زخمه‌ها و حالات اجرايى هماهنگ و دقيق باشد كه مستلزم تمرين بسيار است. ساز عود هم كه صداى كم و بيش بمى دارد، در تركيب با گروه سه تار، خوش‌لحن و گوش‌نواز است. ساز نى هم بعنوان ساز كششى، گذشته از زيبايى وصف ناپذيرش، بعنوان پلى ارتباطى بين سازهاى مضرابى (سه تار و عود با صدادهى زير و بم) مورد استفاده قرار گرفته است. در ضمن در اين اجرا از مجموعه متنوعى از سازهاى كوبه‌اى كه قابليت كوك شدن هم دارند بهره گرفتيم كه ضمن حفظ ريتم، به مجموعه صدادهى گروه كمك شايانى می‌كند.

[clear]

پیمان روهنده، نوازنده سه‌تار:

برای من به شخصه گروه نوازی سه تار همیشه بسیار جذاب بوده و همیشه در طی سال‌های هنر آموزی به دنبال موقعیتی این‌چنینی بودم. تا قبل از این پروژه  لذت همکاری و همنوازی سه تار رو در قالب گروه دیبا با هنرمند عزیز حسین میمنی را چشیده بودم و شاید به نوعی زمینه ساز پروژه حال حاضر هم شد. شخصا بر این باورم که بین سازهای ایرانی، سازهای نی و عود همخوانی بسیار مطلوبی با ساز سه تار دارند و شاید  ترکیب ایده‌آل​ برای گروه نوازی با ساز سه تار و دیگر سازهای ایرانی، همین مجموعه حال حاضر باشد. یکی از مهمترین چالش‌ها برای سه تار نواز‌ها در این مجموعه، تبدیل و تطابق نواختن آثار با امکانات و قابلیت‌های ساز سه تار بود. به اصطلاح «سه تاری» نواختن این آثار خیلی در انتقال مطلب و تاثیر‌گذاری آنان می‌توانست تعیین کننده باشد که خوشبختانه این امر با همفکری، ممارست و دقت همه عزیزان در گروه به انجام رسید.

[clear]

حسین میمنی، نوازنده سه تار:

من نوازنده سه تار در گروه دیبا هستم و به عنوان نغمه پردازِ يكى از قطعات و نوازنده سه تار با این گروه همكارى دارم. تجربه‌ى آماده كردن اجراى «اسرار ازل. . .» تجربه‌اى خيلى خاصى، حد‌اقل براى من بود. دلايل اين ساز بندى گروه، پيشينه‌ى هنرى اعضا، زمان و مكان شكل‌گيرى آثار و نحوه آماده كردن آنها براى اجرا و … بوده است. اميدوارم كه مردم ونكوور كه هميشه حامى هنرمندان شناخته شده موسيقى ايرانى هستن، هنرمند‌هاى شهر خود را هم همراهى كرده و به فعال و پویا بودن صحنه موسيقى ايرانى در اين شهر كمك كنند.

[clear]

محبوبه گلزاری، خواننده و هنرمند مهمان در شهر ونکوور:

اجرای اين پروژه به پيشنهاد دوست و هنرمند گرانقدر آقاى امير اسلامى بود. ايشان كارها را براى من فرستادند و من هم كه از شنيدن‌شان بسيار لذت بردم، تصميم گرفتم – هر چند از راه دور و كمى با سختى – با اين پروژه همكارى كنم. در همین راستا کنسرت «اسرار ازل. . .» از طرف گروه «وشان» و «دیبا» به من پیشنهاد شد و بنابراين دوستان قطعات را مى‌نواختند و به من ايميل مى‌شد و من هم پس از شنيدن‌شان، آنها را ضبط مى‌كردم و براى گروه مى‌فرستادم‌.  و به اين شكل تمرين می‌كرديم، تا اينكه حدودا سه هفته است كه به ونكوور آمده‌ام تا براى تمرین گروهی و نهایتا اجرا آماده شويم.

[clear]

و سخن پایانی؟

امیر اسلامی: برای اولین بار در ونکوور یک کنسرت در ۳ سالن و در ۳ نقطه مختلف شهر قرار است اجرا شود. قطعات این کنسرت همه جدید هستند و توسط آهنگسازان ایرانی ساکن ونکوور ساخته شده و برای اولین بار اجرا می‌شوند. بنابراین ما منتظر دیدار ایرانیان و فارسی زبانان ساکن ونکوور هستیم که از این کنسرت‌ها استقبال کنند.

[clear]

رضا هنری: ممنون از همکاری همه شما عزیزان در این مصاحبه و به امید اجرایی بسیار موفق و پربیننده برای کنسرت‌های پیش رو شما.

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین نسخه‌ی دیجیتال شهرگان

ویدیویی

بارگذاری...

پادکست

نویسندگان و همکاران شهرگان

avatar for سید مصطفی رضیئیسید مصطفی رضیئی (269)

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به ...

اردشیر زارعی قنواتیاردشیر زارعی قنواتی (253)

اردشیر زارعی قنواتی نویسنده و روزنامه‌نگار؛ روشنفکر و فعال سیاس...

سپیده جدیریسپیده جدیری (219)

سپیده جدیری؛ شاعر، مترجم، روزنامه‌نگار و بنیانگذار جایزه‌ی شعر زن...

هادی ابراهیمی رودبارکیهادی ابراهیمی رودبارکی (158)

هادی ابراهیمی رودبارکی؛ شاعر، نویسنده و سردبیر هفته نامه شهروند بی. س...

آزاده دواچیآزاده دواچی (141)

آزاده دواچی مترجم، شاعر و فعال حوزه زنان، دارای مدرک کار‌شناسی مترج...

غلامحسین دوانیغلامحسین دوانی (66)

غلامحسین دوانی؛ پژوهش‌گر اقتصادی و عضو انجمن اقتصاددانان حرفه‌ای بریت...

مهین میلانیمهین میلانی (58)

مهین میلانی: روزنامه‌نگار آزاد، نویسنده، مترجم، عکاس، گرافیس...