صفحه را انتخاب کنید

انتقال نخستین محموله نفتی امارات از خط لوله فجیره برای دور زدن تنگه هرمز

انتقال نخستین محموله نفتی امارات از خط لوله فجیره برای دور زدن تنگه هرمز

 خبرگزاری رویترز از انتقال «بدون سر و صدای» اولین محموله «چند صد هزار بشکه‌ای» نفت امارات متحده عربی طی روز یکشنبه از طریق خط لوله استراتژیک «حبشان-فجیره» خبر داد.
Hormoz1
این خط لوله ۳۶۰ کیلومتری نفت تولیدی در شرق ابوظبی را از میدان‌های نفتی حبشان به بندر فجیره در ساحل دریای عمان منتقل می‌کند. به این ترتیب امارات در صورت تکمیل این طرح، دیگر نیازی به انتقال ۷۵ درصد از نفت صادراتی خود با نفتکش و از طریق تنگه هرمز نخواهد داشت.

احداث این خط لوله در سال ۲۰۰۸ به یک پیمانکار چینی واگذار شد و ظرفیت نهایی آن یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز است. امارات هم اکنون روزانه ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت تولید می‌کند.

در مراسم افتتاح این خط لوله که در فاز نهایی، ۷۵ درصد از نفت صادراتی امارات را حمل خواهد کرد، مقامات نفتی امارات، نماینده‌های اجرایی شرکت نفت آمریکایی اکسون موبایل همچنین نمایندگان شرکت‌های نفتی شل و توتال حضور داشتند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید که از زمان اجرای دور جدید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران که از اول ماه جاری اعمال شد،ایران تهدید‌ها به بستن تنگه هرمز را افزایش داده است.

امارات امیدوار است که طی چند ماه آینده صادرات نفت از این خط لوله را روزانه به یک و نیم میلیون بشکه برساند.

بنابر این گزارش، اولین محموله نفتی امارات خط لوله حبشان- فجیره به مقصد پاکستان حمل شده است. مشتریان عمده نفتی امارات کشورهای آسیایی هستند.

محمد الحمیلی، وزیر نفت امارات در مراسم افتتاح این خط لوله گفته است که خط لوله حبشان-فجیره اهمیت «بسیار استراتژیک» دارد، چرا که به مشتریان نفتی ما اجازه می‌دهد که محموله‌های بزرگتری از نفت را حمل کنند و برای ماه هم برای انتخاب مسیر حمل نفت صادراتی خود، امکان گزینش میان دو گزینه (تنگه هرمز و خط لوله یاد شده) خواهد بود.

هم اکنون روزانه تا ۱۷ میلیون بشکه نفت، معادل ۲۰ درصد از کل نفت معامله شده در جهان از تنگه هرمز عبور می‌کند، باریکه‌ای با عرض ۲۱ مایل که تنها دو مایل آن برای نفتکش‌های بزرگ قابل عبور است.

به غیر از امارات، عراق، قطر، کویت و عربستان نیز برای صادرات نفت خود متکی به تنگه هرمز هستند.

به تازگی عربستان نیز یک خط لوله قدیمی منتهی به دریای سرخ را برای انتقال روزانه یک میلیون و ششصد هزار بشکه نفت به سواحل دریای سرخ بازگشایی کرد.

این خط لوله دهه هشتاد میلادی از سوی عراق برای صادرات نفت عراق از مسیری جدای از خلیج فارس احداث شد، اما از سال ۱۹۹۰ انتقال نفت از این خط لوله متوقف شد.

پس از آن در سال ۲۰۰۱، عربستان سعودی در ازای بدهی‌های بغداد به ریاض، این خط لوله را از آن خود کرد و در سال‌های اخیر از آن برای انتقال گاز استفاده می‌کرد، اما حال با ایجاد تغییراتی در آن، این لوله را برای انتقال نفت خام آماده کرده است.

[رادیو فردا]

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد