صفحه را انتخاب کنید

چند شعر از علی‌رضا روشن

چند شعر از علی‌رضا روشن
roshan
وارتان سخن بگو؛ صفحه‌ی هفتگی شعر ایستادگی ایران
 
به کوشش سپیده جدیری
 
شماره‌ی دو: یکشنبه سوم مهر ماه ۱۳۹۰
پرنده در آسمان تیرباران می‌شود، شاعر در قفس شاعرتر

در نخستین ساعات بامداد چهاردهم شهریور ماه، باز هم شاعری، پرنده‌ای خوش‌خوان، روانه‌ی قفس شد، اما این بار نه به جرم شاعری – که البته به زعم صیادانی که به بندش کشیدند، جرم کمی هم نباید باشد – که به جرم پرستیدن خداوند، به گونه‌ای که آنان معین نکرده‌اند و نمی‌پسندند! سال‌هاست که خدا تحت تملک آنان است و از آنِ هم‌آنان!… و ما اینجا دوباره باید به قفس درافتادن‌‌ها را به درد بنشینیم.
بیست روزی می‌شود که علی‌رضا روشن، شاعر، داستان‌نویس و مسئول صفحه‌ی کتاب روزنامه‌ی شرق، در بند امنیتی زندان اوین به سر می‌برد و ممنوع‌الملاقات است. او به همراه نُه تن دیگر از دوستانش، توسط نیروهای لباس شخصی و بدون ارائه‌ی هیچ دلیلی از سوی آنان بازداشت شد.
این طور که اینجا و آنجا بازگو می‌شود، ظاهراً علت بازداشت این افراد، عضویت در تحریریه‌ی وب‌سایت "مجذوبان نور" بوده است که به انتشار خبرهای مربوط به درویش‌های سلسله‌ی نعمت‌اللهی گنابادی اختصاص دارد و چندی پیش، اخباری با موضوع کشته شدن، مجروح شدن و بازداشت تعدادی از دراویش گنابادی در آن انتشار یافته بود.

اشعاری از علی‌رضا روشن:


(۱)

از چشم تو که در بندی درویش

جهانی زندانی است و تو آزاد

حقیقت است این:

پرنده در آسمان تیرباران می‌شود

شاعر در قفس شاعرتر(۲)

جای خون در رگ است

نه در شیشه

نه بر کف خیابان

 

(۳)

باد را از بند می‌ترسانند

مرا از تنهایی

با تو

هیچ سلولی

انفرادی نیست


(۴)
ما شعر می گوییم

ما

که نمی توانیم زندگی کنیم

ما شعر می گوییم


(۵)
درِ زندان

گشوده شد

به استقبالِ اسیری دیگر. 
 
علی‌رضا روشن به سال ۱۳۵۷ متولد شده و دارای مدرک کارشناسی ادبیات نمایشی است. روشن  مجموعه‌ی شعری به نام "کتاب نیست" دارد که در ایران به چاپ سوم رسیده و در عین حال، مجموعه‌ای از سروده‌هایش نیز به زبان فرانسه منتشر شده است.  ناشر فرانسوی برگردانِ شعرهای علی‌رضا روشن پس از بازداشت این شاعر، پتیشن و همچنین نامه‌ای را در حمایت از او منتشر کرد.
روشن پیش از بازداشت شدن‌اش، مسئول صفحه‌ی کتاب روزنامه‌ی شرق بود. او پیش‌تر در  بسیاری از روزنامه‌ها نظیر همشهری، فرهنگ آشتی و… قلم می‌زد. همچنین سال‌ها پیش با مجله‌ی آدینه همکاری داشت. خانواده‌ی این شاعر مایل‌اند این موضوع حتماً بازگو شود که او هیچ‌گاه فعالیت سیاسی نداشته و همواره به عنوان فعالی فرهنگی عمل کرده است.

لینک مطلب در صفحه‌ی "وارتان سخن بگو"، فیس‌بوک:

لینک مطلب در ستون "وارتان سخن بگو"، سایت آزادی بیان:
  
منابعی که در تهیه‌ی این مطلب، استفاده شده است و به اهتمام خانم شبنم آذر، شاعر معاصر در اختیار ما قرار گرفت:

صفحه‌ی "علیرضا روشن را آزاد کنید" در فیس‌بوک:
 
پتیشنِ تهیه شده توسط ناشر فرانسویِ برگردانِ شعرهای علیرضا وشن، برای آزادی‌اش:
 
متن نامه‌ی ناشر فرانسوی درباره‌ی بازداشت علیرضا روشن:
 
 

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

سپیده جدیری؛ شاعر، مترجم، روزنامه‌نگار و بنیانگذار جایزه‌ی شعر زنان ایران (خورشید) است. نخستین کتابش، مجموعه شعر «خوابِ دختر دوزیست» است. دومین مجموعه از اشعار جدیری با عنوان «صورتی مایل به خون من» به چاپ رسید و «دختر خوبی که شاعر است» مجموعه شعر دیگر اوست. تازه‌ترین کتاب منتشر شده‌اش در ایران مجموعه شعر«وغیره . . .» است.
از سپیده جدیری همچنین مجموعه‌ی «منطقی» که داستان‌های کوتاه او را در بر می‌گیرد به چاپ رسیده است. او دو ترجمه از اشعار ادگار آلن پو و خورخه لوئیس بورخس را نیز زیرچاپ برده‌است.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد