صفحه را انتخاب کنید

برای بالا رفتن قیمت خواربار آماده باشید

برای بالا رفتن قیمت خواربار آماده باشید

شهرگان: به زودی کانادایی‌ها خسارت خشک‌سالی بی‌سابقه تابستان گذشته را به هنگام خرید خواربار نقداً می‌‌پردازند.

شرکت میپل لیف، تولیدکننده محصولات گوشتی  میپل لیف و اشنایدر و نیز نان دمپستر روز سه‌شنبه اعلام کرد که شروع به انتقال هزینه‌های بالاتر محصولات گوشتی و نانوایی خود به مصرف‌کننده می‌‌کند.

 ریس و مدیرعامل شرکت میپل لیف، مایکل مک کین می‌‌گوید «اثرات خشک‌سالی آمریکای شمالی‌ عمدتاً در شش ماهه اول سال ۲۰۱۳ مشهود خواهد بود. در نتیجه ما، همزمان با انتقال این هزینه‌های اضافی به بازار، انتظار نوساناتی کوتاه مدت در درامدهایمان را خواهیم داشت.»

خشک‌سالی – بدترین خشک‌سالی در آمریکای میانه و غربی از دهه ۱۹۵۰ – پاییز گذشته بهای زرت و غلات را افزایش داد.

افزایش قیمت مواد غذایی از نرخ تورم بالاتر رفت اما متخصصین می‌‌گویند سقطی بیشتری در پیش است؛ و هشدار میپل لیف به معنای موجی از افزایش قیمت است. در سال ۲۰۱۲ در حالی‌ نرخ تورم ۱٫۵ درصد بود، قیمت مواد غذایی در کانادا ۲٫۴ درصد افزایش یافت. همچنین در ماه ژانویه قیمت‌ها ۱٫۱ درصد افزایش داشت که باز هم بیش از نرخ تورم عمومی‌ بود.

رستوران‌ها نیز برای هزینه‌های بیشتر در ماه‌های پیش رو آماده می‌‌شوند. گرت وایت، رئیس انجمن رستوران‌ها و خدمات غذایی کانادا می‌‌گوید «این خشک‌سالی به ما هم ضربه می‌‌زند. مردم مواظب هزینه‌هایشان هستند زیرا که سبد هزینه‌های غذایی سخت آسیب دیده است، به ویژه در آمریکا.» آقای وایت می‌‌گوید افزایش بهای مواد تشکیل‌دهنده غذا نگرانی‌ اصلی‌ صاحبان رستوران‌ها است. پیش از ۴۰ در صد از آنان گفته‌اند که در نیمه اول سال قیمت‌های خود را افزایش خواهند داد.

آقای داگ کرنی، رئیس تولیدکنندگان محصولات کشاورزی کی‌ استون، می‌‌گوید «میپل لیف در سال‌های اخیر بسیاری از دام‌پروری‌ها را خریده است لذا اگر این شرکت هزینه اضافه‌ای می‌‌پردازد در واقع پرداخت به خود است نه‌‌ به کشاورزانی که در حال حاضر عرضه بیشتری دارند.»

افزایش قیمت مواد غذایی صرفاً یک پدیده آمریکائی و کانادایی نیست. خشک‌سالی، همراه با تقاضای به سرعت در حال افزایش، در سراسر زنجیره‌ عرضه مواد غذایی در جهان یک بحران پروتئین به وجود آورده است. سیلوین چارلبویس، دستیار رئیس کالا مدیریت و اقتصاد در دانشگاه گولف می‌‌گوید «دسترسی‌ به پروتئین با قیمت مناسب برای مصرف‌کنندگان مشکل‌تر شده است. شرکت‌هایی‌ مانند میپل لیف از این امر آگاهند. لذا مردم ناچارند به دادن بهای بیشتر برای پروتئین خوب عادت کنند».

خشک‌سالی تابستان گذشته و گرمای بی‌سابقه در قسمت عمده آمریکای شمالی، زمین‌ها را خشک کرد و محصولات را از بین برد و لذا برداشت به شدت پایین آمد. شرایط خشک‌سالی در بیشتر قاره ادامه پیدا کرد، اگر چه کارشناسان هواشناسی‌ می‌‌گویند سال جاری چندان بد نخواهد بود.

Globe and Mail

Website | + posts

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی:

ویدیویی

بارگذاری...

فرم اشتراک ایمیلی

آرشیو شهرگان

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد

Pin It on Pinterest

Share This