تازه‌ترین‌ها
آشیان / استانی / گام نخست: ۵۰ میلیون دلار برای استخدام بیش از ۱ هزار معلم

گام نخست: ۵۰ میلیون دلار برای استخدام بیش از ۱ هزار معلم

شهرگان: بعد از ۱۵ سال، نبرد بر سر کلاس‌های درس به واسطه حکم دادگاه عالی کانادا به نفع معلم‌ها پایان یافته است و در اولین توافق حاصل از مجموعه‌ای مذاکره‌ها بین فدراسیون معلم‌های بریتیش کلمبیا و دولت استانی، بودجه‌ای ۵۰ میلیون دلاری به استخدام ۱ هزار تا ۱ هزار و ۱۰۰ معلم تمام وقت اختصاص یافت.

انجمن معلم‌ها البته همچنان ۲۵۰ میلیون دیگر سرمایه‌گذاری سریع در ۶۰ منطقه تحصیلی استان را خواستار است، ولی دولت استانی درخواست وقت کرده تا بتواند به این موضوع رسیدگی کند.

2016-Victory-at-the-Supreme-Court-of-Canada1 گام نخست: ۵۰ میلیون دلار برای استخدام بیش از ۱ هزار معلم
عکس از فدراسیون معلم‌های بریتیش کلمبیا

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: رای دادگاه عالی کانادا به نفع معلم‌ها: پایان نبرد بر سر کلاس‌های درس

برابر حکم دادگاه عالی، شرایط آموزش و پرورش استان بایستی به وضعیت سال ۲۰۰۲ بازگردد و فدراسیون معلم‌ها می‌گوید در این فاصله، چیزی در حدود ۳ میلیارد دلار کمتر از آنچه که باید، در تحصیل دانش‌آموزان سرمایه‌گذاری شده است.

این بدین معناست که ۳۵۰۰ معلم کمتر از آنچه باید استخدام شده‌اند و با توجه به اینکه دولت استانی اختیار معلم‌ها در موضوع تعداد دانش‌آموزان کلاس‌ها را گرفته بود، ۱۰۰ هزار کلاس درس با جمعیت بالای دانش‌آموز رودروری تعداد محدود معلم‌ها قرار گرفته‌اند.

درخواست از والدین: صحبت با نماینده‌های مجلس

فدراسیون معلم‌های بریتیش کلمبیا از والدین خواسته است تا سراغ معلم‌های کودکانشان بروند و از آنها بپرسند حکم دادگاه‌ عالی چطور وضعیت تحصیل بچه‌شان را تغییر خواهد داد.

همچنین این فدراسیون از والدین درخواست کرده است تا سراغ نماینده‌های مجلس استانی منطقه زندگی خود بروند و با آنها در موضوع نیازمندی‌های تحصیلی کودکانشان صحبت کنند تا روند اجرای حکم دادگاه عالی سرعت بگیرد.

این فدراسیون در ویدیویی که منتشر کرده، می‌گوید حکم دادگاه عالی کانادا باعث خواهد شد تا از مهدکودک‌ها تا سال دوازدهم، کلاس‌های درس با تعداد کمتر دانش‌آموز شکل بگیرند و این به معنای توجه بیشتر معلم‌ها به تک به تک محصل‌هاست.

همچنین کتابخانه‌های مدارس تمام مدت روز باز خواهند بود و کتابدارها برای کمک به دانش‌آموزان حاضر خواهند شد.

بعلاوه اینکه مشاورهای بیشتری استخدام خواهند شد تا در موضوع نیازها و مشکلات دانش‌آموزان به آنها کمک کنند.

درنهایت اینکه زمان ارزیابی نیازمندی‌های ویژه دانش‌آموزان کمتر از امروز خواهد شد و بدین شکل دانش‌آموزانی که نیازمند توجه‌ای متمایز باشند، با سرعتی بیشتر چنین امکاناتی را دریافت خواهند کرد.

تغییر از درون: حق و حقوق معلم‌ها و دانش‌آموزان

بودجه ۵۰ میلیون دلاری تنها گام نخست از فهرست خواسته‌های معلم‌هاست که برابر حکم دادگاه عالی، دولت استانی بایستی در این مورد با این فدراسیون مذاکره کند و خواسته‌های آنان را به سرانجام برساند.

در ویدیویی که این فدراسیون برای اعضای خود منتشر کرده، چهار خواسته مشخص مطرح شده‌اند.

اولی موضوع زبان قید شده در متن قراردادهاست. این متون بایستی تصحیح بشوند تا حقوق معلم‌ها و همچنین دانش‌آموزان در آنها به شکل سابق خود برگردد.

موضوع دوم اندازه کلاس‌های درس است:‌ اینکه چند نفر بر سر یک کلاس باشند. در این موضوع یکی باید استخدام معلم‌های تازه مد نظر باشد و دومی اینکه چطور خرد جمعی مدارس، کلاس‌های درس را مجدد پایه‌ریزی کند.

موضوع سوم، نیازهای ویژه دانش‌آموزان و معلم‌های متخصص این نیازهاست. دولت استانی بخش قابل‌توجه‌ای از این معلم‌های متخصص را در ۱۵ سال گذشته، بیکار کرده است و دانش‌آموزان با نیازهای ویژه را سر کلاس‌های شلوغ نشانده است. حالا باید دوباره این معلم‌های استخدام بشوند، همچنین کتابدارها و مشاورها هم به تعداد کافی برای نیازمندی‌های منطقه‌های تحصیلی در دسترس قرار بگیرند.

آخرین موضوع، مساله شرایط کار معلم‌هاست. از یک سو کلاس‌های شلوغ‌تر، فشار کاری بالاتری بر آنها وارد می‌کند و درنهایت اینکه به نسبت دیگر معلم‌های کشور، با توجه به کاستن از بودجه آموزش و پرورش در سال‌های اخیر، این معلم‌ها به شکل میانگین ۲۰ هزار دلار کمتر حقوق دریافت می‌کنند و این موضوع هم بایستی بررسی شود.

دولت استانی با خوشحالی خبر ۵۰ میلیون دلار بودجه برای استخدام‌های معلم‌های تازه را اعلام کرد، ولی هنوز راهی طولانی در پیش است تا تمامی خواسته‌ها و نیازمندی‌های پایه‌ای آموزش و پرورش استان بررسی بشوند.

درباره سید مصطفی رضیئی

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

پیشنهاد خوانش

حقوق بشر، کانادا و عفو بین‌الملل

نازیلا پس از آنکه چند سال اول مهاجرتش به کانادا گذشت و توانست اسکان پیدا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *