UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

تداوم بازداشت زنان و مردان برابری‌طلب و فعالان مدنی

تداوم بازداشت زنان و مردان برابری‌طلب و فعالان مدنی

 

بیش از ۸۰ تن از فعالان حقوق زنان و کنشگران مدنی که روز ۱۷ اسفند به مناسبت روز جهانی زن مقابل وزارت کار در تهران تجمع کرده بودند از سوی نیروهای امنیتی با خشونت بازداشت شدند؛ شماری از آنان طی دو روز اخیر آزاد و دستکم ۲۰ تن به زندان منتقل شده‌اند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، تجمع بزرگداشت هشتم مارس با فراخوان گروه‌های مختلفی از فعالان زن ایرانی قرار بود ساعت ۱۱ صبح روز هفدهم اسفند روبروی وزارت کار در تهران برگزار شود. ماموران پلیس پیش از برگزاری تجمع با حضور در محل مانع شکل‌گیری تجمع شده‌اند و تعداد زیادی از کسانی را که قصد شرکت در این تجمع داشته‌اند باخشونت بازداشت کردند.

در میان بازداشت شدگان، نام تعدادی از فعالان مدنی و مدافعان حقوق زنان از جمله بنفشه جمالی، زهره اسدپور، مهرداد فلاحی، پرستو الهیاری، آزاده بهکیش، آذر گیلانی، پیمان چهرازی، علی سالم، بهار اصلانی، جواد عباسی توللی، سودابه رخش و شهلا انتصاری به چشم می‌خورد.

تعداد بازداشت شدگان ۸۴ نفر شامل ۵۹ زن و ۲۵ مرد اعلام شده که پس از بازداشت به بازداشتگاه‌های نیروی انتظامی منتقل شدند؛ شماری از آنان طی روز پنجشنبه و روز جمعه ۱۸ اسفند آزاد شدند اما برای دستکم ۲۰ تن قرار وثیقه تعیین شده است و گفته می‌شود که این تعداد هم اکنون در زندان نگهداری می‌شوند.

«نان کار آزادی»، «حق ما برابری – کار تو ستمگری»، «آزادی برابری عدالت جنستی» و «زنان کار آزادی پوشش اختیاری» از جمله شعارهایی بود که در این تجمع از شرکت کنندگان شنیده شد.

در روزهای گذشته، شماری از فعالان برای تجمع زنان این کشور مقابل وزارت کار در روز «هشتم مارس» که مصادف با روز جهانی زنان است، فراخوان داده بودند.

در این فراخوان‌ها از زنان و مردان ایران خواسته شده بود علیه نابرابری و برای دستیابی به شرایطی انسانی‌تر در روز جهانی زنان در مقابل وزارت کار در تهران تجمع کنند. همچنین از تمامی کارگران، معلمان، پرستاران، مربیان پیش‌دبستانی، بازنشستگان، دانشجویان، زنان خانه‌دار و از همه‌ فعالان جنبش‌های اجتماعی دعوت شده بود تا در این تجمع شرکت کنند.

اسامی برخی از بازداشت شدگان روز جهانی زن در تهران

در تجمع روز زنان به مناسبت هشت مارس، مقابل وزارت کار، پلیس اقدام به بازداشت تعدادی از تجمع‌کنندگان کرد.
بر اساس آخرین اطلاعات رسیده اسامی تعدادی از بازداشتی‌ها به قرار زیر است:

بنفشه جمالی
زهره اسدپور
مهرداد فلاحی
پرستو الهیاری
آزاده بهکیش
آذر گیلانی
پیمان چهرازی
علی سالم
بهار اصلانی
اینا قطبی یعقوبی
مولود حاجی زاده
صفرا کریم الدین
سودابه رخش

براساس گزارش‌های دریافتی: ‏تجمع هشت مارس پیش از تشکیل شدن به ضرب و شتم و دستگیری انجامید. هم‌اکنون ۵۹ زن و ۲۵ مرد در بازداشتگاه وزرا هستند. خانواده و رفقای نگران آنان همچنان منتظر خبری از بازداشت شدگان هستند. درحالی که دو بار آمبولانس، حامل یکی از بازداشت‌شدگان که به نظر می‌رسد از بابت ضرب و شتم بدحال شده از این مرکز خارج شده است.
‎ نگرانی این می‌رود که با ادامه بازداشت‌ها، تعداد بیشتری از فعالان زنان بازداشت شوند.
نکته بعد اینکه برخلاف آنچه در بیشتر خبرها آمده بازداشتی ها به پلیس امنیت نصر انتقال داده نشده اند بلکه در وزرا نگهداری می‌شوند. تعدادی از خانواده‌های بازداشت شدگان در مقابل وزرا تجمع کردند و نیروهای امنیتی نیز در این مکان حضور داشتند.

 

 

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: