آشیان / تازه‌ها / ٨۵درصد ازسلاح های جهان در اختیار غیرنظامیان تقریبا ۴٠‌درصد اسلحه جهان در دست شهروندان آمریکایی است

٨۵درصد ازسلاح های جهان در اختیار غیرنظامیان تقریبا ۴٠‌درصد اسلحه جهان در دست شهروندان آمریکایی است

به‌گزارش شهرگان به نقل از خبرگزاری ایسنا، تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که تعداد اسلحه‌هایی که در دست غیرنظامیان در جهان وجود دارد، درحال افزایش است و در این میان، مردم کشورهای ثروتمند، بیش از مردم کشورهای فقیر، اسلحه در دست دارند. تحقیق اخیر، با جزییات، وضع اسلحه را در ٢٣٠ کشور مورد بررسی قرار داده است.
سلاح‌های مورد بررسی، همه نوع اسلحه را در برمی‌گیرد؛ ازجمله تفنگ، مسلسل، تپانچه و انواع اسلحه‌های سبک و سنگین که در دست غیرنظامیان، نظامیان و نیروهای دولتی است. این تحقیق نشان می‌دهد که در جهان، یک‌میلیارد سلاح وجود دارد و این میزان در ١٠‌سال گذشته، ١٧‌درصد افزایش داشته است.
اکثر این سلاح‌ها، یعنی ٨۵درصد آنها (که برابر با ٨۵٧‌میلیون سلاح است) در دست غیرنظامیان است. منظور از غیرنظامیان در این‌جا؛ مردم، شرکت‌های امنیتی خصوصی، گروه‌های غیرمسلح دولتی و گنگ‌ها است. این درحالی است که آژانس‌های اجرای قانون تنها دارای ٢‌درصد (برابر با ٢٣میلیون) و مخازن نیروهای نظامی دارای ١٣‌درصد (برابر با ١٣٣میلیون) سلاح‌ها هستند.
در مقایسه با‌ سال ٢٠٠٧، که ۶۵٠‌میلیون اسلحه در دست غیرنظامیان بود، در این ١٠سال، این میزان، رشد ٣٢‌درصدی داشته است.
ایالات‌متحده آمریکا ٤‌درصد جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهد، اما در این گزارش اخیر مشخص شده که تقریبا ٤٠‌درصد سلاح‌های موجود در دنیا در دست مردم آمریکاست. یعنی ٣٩٣‌میلیون اسلحه که به‌طور میانگین اگر قرار باشد این میزان میان همه مردم تقسیم شود، به هر ١٠٠نفر، ١٢١ اسلحه می‌رسد. در‌ سال ٢٠٠٧، آمریکایی‌ها دارای ٢٧٠‌میلیون اسلحه بودند که به ازای هر ١٠٠نفر، ٩٠ اسلحه وجود داشت.
مرکز تحقیقات پیو در آمریکا که مربوط به کنترل اسلحه است، اعلام کرده که یک‌سوم آمریکایی‌های بالای ٥٠سال، گفته‌اند یک اسلحه دارند. در میان جوانان ١٨ تا ٢٩ساله آمریکایی، این میزان به ٢٨‌درصد می‌رسد.
در ‌سال ٢٠١۶، ۶۴درصد از قتل‌های اتفاق افتاده در آمریکا به واسطه سلاح گرم رخ داده است. براساس مجله تحقیقی «مادر جونز» از ‌سال ١٩٨٢ تاکنون نیز ٩٠ شلیک به جمعیت (کشته‌شدن دست‌کم ٣نفر در هر تیراندازی) اتفاق افتاده است.
آرون کارپ، مشاور ارشد سلاح‌های کوچک می‌گوید: «نشانه‌ها حاکی از آن است که طی ٥‌سال گذشته به‌طور سالانه ١۴میلیون سلاح به سلاح‌های موجود در دست مردم آمریکا اضافه می‌شود و ایالات‌متحده آمریکا به‌طور غیرمستقیم به افزایش ذخایر اسلحه جهانی ادامه می‌دهد.»
گزارش سالانه تولید و صادرات سلاح‌های گرم، که توسط وزارت امورخارجه آمریکا منتشر شده، می‌گوید که از ‌سال ١٩٨۶، کمپانی‌های آمریکایی بیش از ١٥٠‌میلیون سلاح گرم تولید کرده‌اند که اکثر آنها در داخل کشور فروخته شده‌اند.
تخمین زده می‌شود که انگلستان و ولز ٢,٧‌میلیون سلاح در دست شهروندان دارند، که برابر است با ۴.۶ سلاح به ازای هر ١٠٠نفر. اسکاتلند حدود ٣٠۵هزار سلاح دارد که به‌طور متوسط ۵.۶ اسلحه به هر ١٠٠ شهروند می‌رسد، درحالی ‌که ایرلند شمالی دارای ١١ اسلحه به ازای هر ١٠٠نفر است که برابر با ٢٠۶هزار سلاح می‌شود.
در جایگاه دوم پس از آمریکا، هند با ٧١‌میلیون سلاح گرم و در جایگاه سوم، چین با ٥٠‌میلیون اسلحه قرار دارد، اما اگر قرار باشد که تعداد اسلحه را نسبت به تعداد جمعیت درنظر بگیریم، پس از آمریکا، یمن قرار دارد که در این کشور به ازای هر ١٠٠نفر، ۵۲,۸ اسلحه گرم وجود دارد و مونته‌نگرو و صربستان نیز با داشتن ٣٩.١ اسلحه به ازای هر ١٠٠نفر، دارای رتبه سوم هستند. در مقابل، اندونزی، ژاپن و مالاوی با داشتن کمتر از یک سلاح در هر ١٠٠نفر، دارای کمترین نرخ سلاح در جهان هستند.

درباره شهرگان

پیشنهاد خوانش

گرافیتی‌های «مسعود کاظمی؛ زندانی آزادی بیان» در تهران

گرافیتی‌هایی از مسعود کاظمی، روزنامه‌نگارِ زندانی به جرم اندیشه، که برای مصادیق آزادی بیان در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *