About us | در باره ما

شهرگان

درباره شهرگان

شهرگان نام اینترنتی هفته نامه شهروند بی. سی است که برای فارسی زبانان ساکن استان بریتیش کلمبیا منتشر می شود.  این هفته نامه از دل دوهفته‌نامه آینده در سال‌های ۱۹۹۳-۱۹۹۴ سر برون آورد و در واقع نطفه آن در دل آینده بسته شده و با آن گره خورده‌است…
پس از نزدیک به دو سال انتشار نشریه آینده در استان بریتیش کلمبیا، و سپس همکاری دو جانبه و بلند مدت با نشریه شهروند تورنتو از سال ۱۹۹۴، عرصه دیگری از فعالیت انتشاراتی آینده رقم خورد که بعدها این همکاری و فعالیت روزنامه‌نگاری با نام انتشارات شهروند بی. سی تا اوایل سال ۲۰۰۵ ادامه داشته است.

خبررسانی جامع‌تر و رساتر به جامعه ایرانی از شرق کانادا تا غربی‌ترین استان آن یعنی (بریتیش‌کلمبیا و آلبرتا)، می‌تواند تعریف بی‌اغراقی از این همکاری دو جانبه باشد خاصه آنکه در غیاب هرگونه شبکه اینترنتی در آن سالها هر یک از این دو نشریه، سهم بسزایی در این عرصه ایفا کردند.
در سال‌های پایانی دهه قرن بیستم، شهروند بی. سی تلاش کرد تا به‌‌جستجوی مخاطبان خود در شهر سیاتل از ایالت واشنگتن آمریکا باشد. در این تلاش برای مدت محدودی موفق بود ولی با پیدایش سایت‌های خبری ایرانیان در شبکه جهانی اینترنتی، ضرورت این حضور کم رنگ تر و بعد بی‌رنگ شد.

اینک با رشد روزافزون جامعه ایرانی و به تبع آن حضور پررنگ فرهنگ‌دوستان و فرهنگ‌یاران، اهالی قلم و اندیشه در استان‌های غربی کانادا، (بریتیش‌کلمبیا و آلبرتا)  خرسندیم تا به اطلاع شما برسانیم که شهروند بی. سی به‌انتشار مستقل خود در این استان‌ها ادامه‌ می‌دهد. شهروند بی. سی، با راه‌اندازی شبکه اینترنتی تحت نام شهرگان، تلاش می‌نماید تا نماینده شایسته جامعه ایرانی در استان‌های غربی کانادا و هم‌چنین صدای اندیش‌ورزان، نویسندگان، هنرمندان، شاعران، منتقدان و فرهنگ‌یاران آن باشد.  تنوع دیدگاه‌ها، تکثر نویسندگان و اهالی قلم در این خطه از سرزمین پهناور کانادا، این اعتماد و اتکاء به نفس را در ما ایجاد کرده تا در پژواک این صداها در استان‌های بریتیش‌کلمبیا و آلبرتا کوشاتر باشیم.

از تمامی صاحبان مشاغل و کسب و کار که در طول این سال‌ها با حمایت‌های بیدریغ مادی و معنوی خود، در مانایی نشریه شهروند بی. سی. سهیم بوده و نقش برجسته و بسزایی در استمرار آن داشته‌اند، سپاس‌گزاریم و بر این حسن اعتماد و حمایت آن‌ها که جایگاه شایسته‌ای در تاریخ و حضور نشریه شهروند بی‌سی دارند، به‌خود می‌بالیم.

در گذشته به آینده اندیشیدیم و امروز شهروندی و شهرگانی جهان را استمرار می‌دهیم.

هفته نامه شهروند بی. سی
و
سایت اینترنتی شهرگان

«هادی ابراهیمی رودبارکی»