صفحه را انتخاب کنید

«مظلوم كرونا»

«مظلوم كرونا»

كرونا هم ويروسى است مثل همه ويروس ها. تصاويرش را كه مى‌بينى پُر بد‌‌‌ريخت و قيافه هم نيست. منتها، همه دق دل خود را سر او خالى مى كنند.

چه مضامين بكر كه براى او كوك نكردند؟ چه تحقيرها كه بر او روا نداشتند. با وجودی كه چند ماه از ظهورش مى‌گذرد، بقدر عشرى از اعشار جنگ‌ها، كودتاها، تحريم‌ها جان نگرفته است. پانصد هزار كودك عراقى، يك ميليون اندونزيايی در يك روز كجا، اين دويست سيصد هزار نفر كجا؟

عدالت را سوهارتو كرد برپا     /       يه ميليون كشته يك روز در جاكارتا

مظلومتر از كرونا، متولى آن است كه اگر دلدارى‌هاى او نبود، خدا مى‌داند كه چقدر از مردم بايد از ترس كرونا قالب تهى مى‌كردند.

اينها باعث شد كه نه تنها كرونا بلكه متولى آن هم رو دست و شوخى گرفته شود. اگر براى رفع نگرانى مردم، آنفلوآنزایش بنامد، هجمه اش مى‌كنند. اگر وايتكس تجويز كند كه ديگر واويلا. اگر مجرم اصلى را معرفى كند، همه مردم دنيا كارنامه چين را به رخكش مى كشند. خدا را شكر كه يك هموطن قد مردانگى علم كرد و دنيا را از اشتباه در آورد و بيگناهى  او را در «بى بى سى» ثابت كرد. حالا آدم مى‌فهمد كه يك لقمه نانى كه به او مى‌دهند، در نزد خدا تا چه حد قُرب و منزلت دارد. آقاى باطبى ما بيست سال پيش هم با پيراهن خونينش دنيا را به لرزه درآورد. بعداً كه ديد اين لرزه دارد به هشت درجه ريشتر مى رسد، مثل هميشه به دنده راستگويى افتاد كه پيراهن خونين جعلى بود و دنيا آرامش گرفت.

باطبى جان! اين بار هم با مصاحبه‌ات با «بى بى سى» گل کاشتی. تجربه‌ی تاریخی نشان داد کا حق با تو است. وگرنه نمی‌شد با پانصد هزار دلار وثیقه قضیه را فیصله داد. با این مبلغ وثیقه، حداکثر محکومیت بقدر یک تصادف است. اين تدابير است كه سنگ را روى سنگ بند مى‌كند. وگرنه آنهمه چوبه دار را براى اقدامات هفتگى پليس از کجا بیاورند. وقتى «ستوان كالى» تمام پانصد نفر افراد يك دهكده را در ويتنام از رنج حيات نجات داد، به سه بار اعدام و سپس ١٥ سال زندان و بعداً به سه سال زندان و بعداً به  مجازات تبرئه  محکوم شد! آن روزها، هنوز تو دنيا نيامده بودى. تو هنوز در راه موفقيت هستى، بايد اين شيوه اين اسامى را ياد بگيرى و تمرين كنى تا به صف پُر قيچى هاى «بى بى سى» در بيايی.

سوراخ دعا اگرچه تنگ است    /    رفتن به درون آن ننگ است

اما طبع بلند سركار    /     با عزت و اعتلا بجنگ است

با اين شكم فراخ وپُرپيچ  /     ته مانده غیرتت شده هيچ

Advertisement

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی:

ویدیویی

بارگذاری...

فرم اشتراک ایمیلی

آرشیو شهرگان

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد

Pin It on Pinterest

Share This