UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

انتقام طبیعت از فورت مک‌موری؛ مهم‌ترین شهر نفتی آلبرتا در آتش می‌سوزد!

انتقام طبیعت از فورت مک‌موری؛ مهم‌ترین شهر نفتی آلبرتا در آتش می‌سوزد!
مهم‌ترین شهر نفتی آلبرتا در آتش می‌سوزد، در قلب منطقه‌ای که بزرگ‌ترین پروژه تاریخ بشر برای استخراج نفت تارسند در استان آلبرتا است

شهرگان: بزرگ‌ترین عملیات تخلیه در تاریخ کانادا؛ بیشتر از ۸۰ هزار نفر خانه و زندگی‌شان در فورت مک‌موری در شمال استان آلبرتا را ترک کرده‌اند، چون آتشی به وسعت بیشتر از ۱۰ هزار هکتار آنچنان قدرتمند شده که آتش‌نشان‌ها راهی برای مقابله با آن نمی‌شناسند و این آتش، سرتاسر شهر را به آغوش سوزان خودش گرفته است.

گزارشی ویدئویی از آتش‌سوزی در فورت‌مک‌موری:

https://youtu.be/5pD_mDApC2Q

خبرهای لحظه به لحظه از این آتش‌سوزی گسترده در وب‌سایت سی‌بی‌سی

فورت مک‌‌موری یکی از مهم‌ترین شهرهای ده سال اخیر کانادا است: این شهر، قلب عملیات نفتی در مرکز و شمال آلبرتا است تا نفت تارسند را از دل خاک بیرون بکشند. این بزرگ‌ترین پروژه‌ای است از لحاظ وسعت که انسان در کل تاریخ برای تولید انرژی اجرا کرده است.

در زمینی به وسعت کشور ایرلند، پوشش گیاهی و جانوری را به شکل صد در صد از روی زمین کنار می‌زنند، سپس گِل آغشته به نفت را از دل زمین خارج می‌کنند. نفت تارسند در محوطه‌ای به وسعت ۱۴۱ هزار کیلومتر مربع پخش است و بتدریج، قرار است کل منطقه شاهد فرآیند استخراج نفت باشد.

البته این نفت بایستی از گِل جدا شود و برای این فرآیند شیمیایی، از سم‌هایی مانند آرسنیک استفاده می‌شود. آب باقی مانده از این فرآیند، به دل دریاچه‌هایی مصنوعی سپرده می‌شوند که آنچنان گسترش یافته‌اند از فضا قابل رویت هستند.

نفت حاصل از این پروژه را نفت کثیف می‌خوانند: چون تا ۳۰ درصد کثیف‌تر و آلاینده‌تر از نفتی است که به شکل مرسوم و مایع از زمین بیرون کشیده می‌شود. برخی از فعال‌های محیط‌زیست می‌گویند ادامه حیات این پروژه، امکان کنترل تغییرات اقلیمی را از بشر خواهد گرفت و آلودگی ناشی از مصرف این نفت،‌ باعث مرگ تمامی گونه‌های گیاهی و جانوری، مقدم بر همه، انسان خواهد شد.

آتش‌سوزی گسترده در آلبرتا، در کنار سوزاندن فورت مک‌موری، باعث شده است تا عملیات برداشت نفت تارسند به شکل موقت و تا پایان عملیات نجات مردم و کنترل آتش، کنار گذاشته شود.

مستندی کوتاه از تولید نفت تارسند در کانادا:

در کنار یکی از بزرگ‌ترین منبع آب آشامیدنی دنیا

عملیات استخراج نفت تارسند بر فراز و در کنار یکی از بزرگ‌ترین منابع آب آشامیدنی کل دنیا انجام می‌گیرد: رودخانه‌هایی مانند رودخانه صلح از دل این منطقه رد می‌شوند. در صورت نشت سموم حبس شده در دریاچه‌های مصنوعی به این آب، یکی از گنجینه‌های آینده بشر نابود خواهد شد.

همچنین مسموم شدن این آب، باعث می‌شود تا کشاورزی در ایالت‌های میانی امریکا با مشکل روبه‌رو بشوند و زندگی برای بشر در این منطقه در عمل غیر ممکن شود.

مستندی کوتاه از نفت تارسند آلبرتا:

هزینه‌های نامشخص پاکسازی

آنچه از عملیات استخراج نفت تارسند در قلب کانادا باقی می‌ماند زمین مرده‌ای است که معلوم نیست چه کسی قرار است هزینه‌های پاکسازی آن را تقبل کند: مالیاتی که مردم می‌پردازند یا شرکت‌هایی که عامل انجام این کار هستند؟

هرچند پیش از اینکه چنین سوالی به جواب خود برسد، طبعیت آتش خشم خودش را در گرم‌ترین سال ثبت شده در تاریخ بشر به قلب عملیات استخراج نفت تارسند فرستاده: شهری که یکی از پیش‌روترین شهرها در کانادا است و قیمت خانه در آن زمانی تنه به قیمت خانه‌های مترو ونکوور می‌زد، حالا غرق آتش است و مردم آن آواره.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: