UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

انتخابات دولت استانی بریتیش کلمبیا در می ۲۰۱۷ و سوال‌های پیشِ رو

انتخابات دولت استانی بریتیش کلمبیا در می ۲۰۱۷ و سوال‌های پیشِ رو

روز ۹ می ۲۰۱۷، رای دهندگان در سرتاسر بریتیش کلمبیا نمایندگان خود برای مجلس استانی را انتخاب خواهند کرد و بدین شکل مدیریت دولت استانی را بدست یکی از حزب‌های دموکرات نوین بریتیش کلمبیا به رهبری جان هورگان، لیبرال‌های امروز بریتیش کلمبیا به رهبری کریستی کلارک، سبزهای بریتیش کلمبیا به رهبری اندرو ویوِر و یا محافظه‌کارهای بریتیش کلمبیا به رهبری دن بروکس خواهند داد.

جان هورگان در میان اعضای حزب دموکرات نوین. عکس از فیس‌بوک جان هورگان

رقابت اصلی البته مابین جان هورگان و کریستی کلارک است. هوگان برابر نظرسنجی‌های موجود، الان شانس بیشتری برای بردن انتخابات را دارد و کلارک ۱۵ سال پیش وزیر آموزش و پرورش دولت لیبرال حاکم بر بریتیش کلمبیا بود و از فوریه ۲۰۱۱، رهبری این دولت را بر عهده دارد.

عکس از فیس‌بوک کریستی کلارک

رای دهندگان این انتخابات بایستی که شهروند کانادا باشند و بیشتر از ۱۸ سال سن داشته باشند. بایستی مقیم منطقه انتخاباتی خود باشند و بیشتر از ۶ ماه قبل از روز انتخابات، ساکن بریتیش کلمبیا شده باشند. همچنین افراد بایستی برای انتخابات ثبت‌نام کرده باشند. ثبت‌نام با همراه داشتن دو کارت شناسایی عکس‌دار در محل رای دادن هم امکان‌پذیر خواهد بود.

در ماه‌های پیش رو و در طول روزهای تبلیغات انتخابات، نامزدهای انتخاباتی با سوال‌هایی مرتبط به حوزه انتخاباتی خود روبه‌رو می‌شوند، ولی در شکل کلی آن، در انتخابات پیش رو این موارد بیشتر از بقیه در معرض سوال رای دهندگان قرار خواهند گرفت:

سه نگرانی اصلی مردم: فقر، بی‌خانمانی و مسکن

وقتی سال گذشته از ساکنین بریتیش کلمبیا در یک نظرسنجی پرسیدند که چه موضوع‌هایی در انتخابات پیش رو برایشان از همه مهم‌تر است، جواب‌ اصلی فقر، بی‌خانمانی و مسکن بود. بعد از آن موضوع اقتصاد و بازار کار، بهداشت و سلامت قرار گرفتند.

بریتیش کلمبیا یکی از ثروتمندترین استان‌های کاناداست، ولی از هر پنج کودک ساکن در استان، یکی از آنها در شرایط فقر بزرگ می‌شود. همچنین با توجه به اینکه این استان یکی از پایین‌ترین حداقل‌های حقوق ساعتی در کشور را دارد، برای همین بیش از صد و پنج هزار نفر در مترو ونکوور کار می‌کنند، ولی فقیر باقی مانده‌اند.

برنامه دولت استانی به رهبری حزب لیبرال این است که حداقل حقوق ساعتی تا پاییز سال ۲۰۱۷، به ساعتی ۱۱ دلار و ۲۵ سنت برسد. حزب دموکرات نوین قول حداقل حقوق ساعتی ۱۵ دلار را داده است. هرچند درآمد کافی برای زندگی یک خانواده در شهر ونکوور، حداقل ساعتی ۲۰ دلار و ۶۴ سنت معین شده است.

فقر به همراه خودش موضوع بی‌خانمانی را پیش می‌کشد. شهرهای چادری که در ونکوور و ویکتوریا یا ابسفورد به خبرهای کشور راه پیدا کردند، همچنان سوال پیش روی منطقه‌های شهری سطح استان باقی مانده‌اند.

در کنار آن، بحران در بازار اجاره مسکن خودی نشان می‌دهد. اینکه یافتن محلی برای اجاره و زندگی هر روز برای ساکنین شهرهای مختلف استان، سخت‌تر از قبل می‌شود و قیمت‌ها در روندی فزاینده بیشتر می‌شوند.

بازار خرید و فروش خانه و املاک هم در کنار آن، به نگرانی‌ها دامن می‌زند: اینکه اگر حباب حاکم بر بازار شهرهایی مانند ونکوور بشکند، چه بر سر خانوارهایی خواهد آمد که هم‌اکنون زیر بار انواع قرض‌ها مانند قرض حساب‌های اعتباری یا وام‌های تحصیلی خود هستند و قادر به تحمل نوسان در پرداخت‌های مورتگیج‌های خودشان نخواهند بود.

آموزش و پرورش، آی‌سی‌بی‌سی و بی‌سی هایدرو

نزدیک به پانزده سال اختلاف و دادگاه معلم‌های بریتیش کلمبیایی و دولت استانی، سرانجام ختم به حکم دادگاه عالی کانادا شد که حق را به معلم‌ها داد. بدین شکل از پانزده سال که بودجه مدارس کم شد، همچنین از تعداد معلم‌ها و خدمات تحصیلی کاسته شد، حالا بایستی سرمایه‌گذاری کافی انجام بشود تا سطح تعداد معلم‌ها و شرایط تحصیل به وضعیت سال ۲۰۰۲ برگردد.

آموزش و پرورش و فشارهایی وارد بر آن توسط دولت استانی، مانند اخراج تمامی اعضای شورای مدارس شهر ونکوور، می‌توانند بر انتخابات آینده تاثیرگذار باشند.

در کنار آن، سوال قرض‌های بی‌سی هایدرو باقی است. این سازمان با بیش از ۷۶ میلیارد دلار بدهی روبه‌رو است و این انتقاد بر دولت استانی وارد است که به عمد فیش‌های برق را پایین نگه داشته است تا بتواند رای مردم را کسب کند و این در آینده‌ای نزدیک به ضرر مصرف‌کنندگان خواهد بود.

همچنین این سوال باقی است که شرکت بیمه بریتیش کلمبیا (آی‌سی‌بی‌سی) با چه کمبود بودجه‌ای روبه‌رو است. دولت استانی جواب مشخصی به این سوال نمی‌دهد. فقط این موضوع مشخص است که این شرکت امسال نرخ پایه‌ای بیمه خود را ۴.۹ درصد گران‌تر کرده است، ولی داده‌های همین شرکت نشان می‌دهند اگر کاری نشود، تا پنج سال آینده، این نرخ پایه‌ای بایستی ۴۲ درصد دیگر هم گران‌تر بشود تا این شرکت بتواند به فعالیت خود ادامه دهد.

خط لوله کیندر مورگان، فرکینگ گاز مایع (ال‌ان‌جی) و ملت‌های بومی

از یک سو، چراغ سبز دولت فدرال و نظر مساعد دولت استانی به طرح توسعه خط لوله ترنس‌مانتن معروف به کیندر مورگان، باعث کاهش محبوبیت حزب لیبرال در سطح استان شده است، از سویی دیگر، دولت استانی می‌گوید رودرروی تغییرات اقلیمی، با کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای بایستی سرمایه‌گذاری عمده در فرکینگ گاز مایع (ال‌ان‌جی) انجام بشود.

فرکینگ گاز مایع، از مباحث اصلی انتخابات قبلی دولت استانی بریتیش کلمبیا بود و امسال هم پیش‌بینی می‌شود موضوع عرضه، استخراج و مصرف سوخت‌های فسیلی، آن هم با روشی مانند فرکینگ که همراه خودش آلودگی آب، زلزله و آسیب‌های زیست‌محیطی می‌آورد، باز هم یکی از مباحث تعیین کننده انتخابات پیش رو باشد.

این موضوع بخصوص در رای جوانان (نسل هزاره) می‌تواند تاثیرگذار باشد. نسلی که همین‌الان هم تاثیرگذاری مخرب تغییرات اقلیمی بر زندگی امروز و فردای خودش را می‌بیند.

هرچند عرضه سوخت‌های فسیلی رودرروی ملت‌های بومی قرار می‌گیرد. خیلی ساده چون این خواه استخراج در زمین‌های آنان صورت می‌گیرد یا بایستی سوخت را از زمین‌های این ملت‌ها عبور داد. برخی ملت‌های بومی با پروژه‌هایی مشخص موافق هستند، ولی در نگاهی کلی، دولت فدرال و استانی آماده رودررویی با این ملت‌ها در صحن دادگاه هستند.

آخرین نمونه این رودررویی، حکم دادگاه استیناف فدرال بود که حق را به ملت‌های بومی داد و جلوی اجرای خط لوله مسیر گذرگاه شمالی معروف به اندبریج را گرفت.

هرچند موضوع فقر، آموزش و پرورش، امنیت، ناپدیدی و یا قتل زنان و مردان بومی هم در کنار دیگر موضوع‌های انتخاباتی امسال قرار می‌گیرند، بخصوص برای حوزه‌هایی که ملت‌های بومی رای تاثیرگذاری می‌توانند داشته باشند.

بهداشت و سلامت، بیمه و هزینه‌های بیمه، سوء مصرف موادمخدر

هزینه‌های بهداشت و سلامت، از جمله بیمه (ام‌اس‌پی)، یکی از موضوع‌های پایه‌ای انتخابات پیش رو هستند. از یک سو، جان هورگان گفته است در صورت پیروزی، دیگر مردم نبایستی هزینه‌ای ماهیانه برای بیمه در بریتیش کلمبیا پرداخت کنند.

از سویی دیگر، امسال خانواده‌های ثروتمندتر استان با پرداخت بیمه بیشتری روبه‌رو می‌شوند تا در مقابل، خانواده‌های فقیرتر، یا هزینه‌ای پرداخت نکنند یا پرداخت کمتری داشته باشند.

ولی سوال بیمه، در کنار بحران سوء مصرف موادمخدر در بریتیش کلمبیا قرار می‌گیرد. سال ۲۰۱۶، این استان شاهد افزایش فزاینده مرگ افراد به خاطر سوء مصرف موادمخدر، بخصوص فنتانل، قرار داشت که فقط در ۱۰ ماه نخست این سال، جان ۶۲۲ نفر را گرفت. یعنی به طور میانگین هر روز دو نفر در بریتیش کلمبیا جان خود را فدای مصرف موادمخدر کردند.

رای مهاجران و ایرانیان تاثیرگذار در سه شهر

شهرهای مختلف مترو ونکوور، دارای تعداد گسترده‌ای مهاجر هستند. در بسیاری شهرها، بیش از نیمی از جمعیت ساکن در منطقه، متولد کانادا نیستند و در خانه به انگلیسی و یا فرانسه صحبت نمی‌کنند.

وقتی به نقشه تقسیم ملیتی شهرهای مترو ونکوور نگاه کنید، منطقه داون‌تاون در شهر ونکوور، محله‌های شمالی شهر کوکیتلم، همچنین شهر نورث ونکوور و منطقه وست ونکوور، دارای بیشترین حضور ایرانی‌تیارهای کانادایی هستند. این بدان معناست که رای ایرانی‌تبارها در این مناطق می‌تواند تاثیرگذار باشد.

به‌رغم این تاثیرگذاری، شهرگان هنوز نتوانسته‌ است کاندیدی ایرانی‌تبار در این منطقه‌های شهری پیدا کند، هرچند باید صبر کرد و دید در هفته‌های نزدیک به انتخابات آیا چهره‌ای ایرانی‌تبار به نام‌های انتخابات اضافه خواهد شد یا که نه.

 

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: