آشیان / استانی / برنامه کنترل تغییرات اقلیمی بریتیش کلمبیا بعد ماه‌ها تاخیر منتشر شد، فعال‌های محیط‌زیست ناامید باقی ماندند

برنامه کنترل تغییرات اقلیمی بریتیش کلمبیا بعد ماه‌ها تاخیر منتشر شد، فعال‌های محیط‌زیست ناامید باقی ماندند

دولت استانی بی‌توجه به تمامی توصیه‌های ارائه شده توسط کمیسیون‌های داخلی این دولت، به جای حذف سوخت‌های فسیلی، برنامه کنترل تغییرات اقلیمی را متمرکز بر استفاده از نمونه‌های کم‌آلاینده‌تر سوخت فسیلی مانند گاز مایع (ال‌ان‌جی) نوشته است

شهرگان: روز جمعه گذشته، در حالی کریستی کلارک، رهبر دولت استانی در شهر ریچموند برنامه کنترل تغییرات اقلیمی در سطح استان را بعد چند ماه تاخیر اعلام کرد که پیش‌تر تحلیل‌گرها اعلام کرده بودند چندان امیدی به این برنامه ندارند.

در برنامه اعلام شده، دولت استانی بی‌توجه به ۲۱ توصیه تیم مرور منتصب از طرف همین دولت، از افزایش قیمت مالیات بر کربن اجتناب کرد و همچنین بر برنامه گسترش استخراج و استفاده از گاز مایع (ال‌ان‌جی) با کمک فرکینگ در سطح استفان دفاع کرد.

1 برنامه کنترل تغییرات اقلیمی بریتیش کلمبیا بعد ماه‌ها تاخیر منتشر شد، فعال‌های محیط‌زیست ناامید باقی ماندند
اثرات تغییرات اقلیمی را هم‌اکنون هم می‌توان در سطح استان بریتیش کلمبیا مشاهده کرد. تصویر از سیل در شمال استان بریتیش کلمبیا بر اثر بارش بی‌سابقه باران

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: تغییرات اقلیمی چطور منظره سبز بریتیش کلمبیا را تبدیل به صحرایی خشک خواهد کرد؛

فعال‌های محیط‌زیست با توجه به کمبود زمان و گسترش رویدادهای اجتناب‌ناپذیر تغییرات اقلیمی، مانند موج گرما، خشکسالی، بالا آمدن سطح آب دریاها و اقیانوس‌ها، گسترش بیماری‌ها در درختان جنگلی، مرگ جمعی حشرات مانند زنبورها و مانند آن، خواستار کنار گذاشته شدن مصرف سوخت‌های فسیلی، از جمله ذغال سنگ و گاز مایع در استان با هدف استفاده کامل از انرژی‌های تجدیدپذیر هستند.

نگرانی در موضوع آینده مالیات بر کربن

فروش تولید کربن راه‌حلی برای کنترل تولید گازهای گلخانه‌ای معرفی شده است و به مالیات کربن معروف است. این بدین معناست که هر بخش اقتصاد منطقه‌ای مانند بریتیش کلمبیا، می‌تواند حجم مشخصی از کربن تولید کند و باید اجازه این تولید را از دولت بخرد.

اگر بخشی کمتر از اجازه خریداری شده، کربن تولید کند، می‌تواند باقی مانده حجم کربن را به بخشی از اقتصاد بفروشد که نیاز بیشتری به تولید کربن دارد. هرچند سطح تولید کربن در هر منطقه نباید از یک رقم مشخص تجاوز کند.

مالیات کربن به عنوان راه‌حلی برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای، از سال ۲۰۰۸ در بریتیش کلمبیا اجرایی شده است و پیش‌تر فعال‌های محیط‌زیست خواستار افزایش رقم این مالیات شده بودند. دولت استانی فکر می‌کرد که این مالیات را ۱۰ دلار در هر واحد افزایش بدهد، ولی کریستی کلارک اعلام کرد این افزایش قیمت به اقتصاد استان ضربه می‌زند و جلوی آن را گرفت.

هرچند بریتیش کلمبیا مالیات کربن را ثابت نگه داشته است، ولی دولت فدرال به این فکر می‌کنند تا در تمامی کشور این مالیات وضع بشود و در این صورت، قیمت‌گذاری این مالیات بایستی با همکاری دو دولت استانی و فدرال صورت بگیرد.

سطح تازه تولید گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۵۰

در سال ۲۰۰۸، دولت استانی وقت پیش‌بینی کرده بود با اجرای برنامه کنترل تغییرات اقلیمی مصوب آن سال، می‌توان در سال ۲۰۲۰، ۳۳ درصد کمتر از سال ۲۰۰۷ در سطح استان گازهای گلخانه‌ای تولید کرد.

 در همین زمینه در شهرگان بخوانید: نگرانی جوامع علمی از فعالیت‌های دولت استانی در زمینه تولید انرژی؛ آینده‌ای سبز با مانیفست جهش

هرچند بریتیش کلمبیا در رسیدن به این هدف شکست خورده است و در حالی که استان‌هایی مانند اونتاریو توانسته‌اند تولید گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهند، برتیش کلمبیا با افزایش ۲۰ درصدی تولید گازهای گلخانه‌ای روبه‌رو شده است.

تصمیم دولت استانی در این است که تا سال ۲۰۵۰، بتوان ۸۰ درصد کمتر از سال ۲۰۰۷ گاز گلخانه‌ای تولید کرد، با این قصد که در سال ۲۰۳۰، بریتیش کلمبیا در حدود ۳۰ درصد کمتر از سال ۲۰۰۷ گازهای گلخانه‌ای تولید کرده باشد.

تغییر سوخت فسیلی به سوخت فسیلی

بریتیش کلمبیا بیشتر از هر شاخه اقتصاد، در تولید نفت، گاز طبیعی و معدن، گازهای گلخانه‌ای تولید می‌کند. دولت استانی می‌خواهد با توقف تولید نفت و تمرکز بر تولید گاز طبیعی (ال‌ان‌جی)، تولید گازهای گلخانه‌ای را کاهش بدهد.

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: سوال‌هایی در موضوع فرکینگ در بریتیش کلمبیا

دولت لیبرال حاکم بر استان به رهبری کلارک سال‌هاست تلاش می‌کند تا تولید گاز طبیعی در سطح استان و صادرات آن را در یک برنامه دراز مدت اجرایی کند. هرچند اخیرا این دولت در امضای قراردادها و سرمایه‌گذاری‌های لازم به موفقیت کافی نرسیده است.

فعال‌های محیط‌زیستی می‌گویند به جای سود بردن از سوخت‌های فسیلی برای تولید انرژی، حتی اگر آلایندگی این سوخت‌ها کمتر از نمونه‌هایی مانند نفت باشد، باید به سمت تولید انرژی پاک از سبک‌های تجدیدپذیر، ارزان‌تر، کارآفرین‌تر و مبتنی بر تولید محلی مانند انرژی باد، موج، آب و خورشید پیش رفت.

بیست و یک تغییر تازه

برنامه معرفی شده در روز جمعه، ۲۱ تغییر تازه را نوید می‌دهد، از جمله اینکه: شرکت‌های ماشین‌سازی، بایستی بتدریج ماشین‌هایی به بازار بفرستند که گاز طبیعی می‌سوزانند؛ پایانه‌های سوخت‌گیری بیشتری برای ماشین‌های الکترونیکی ساخته شوند؛ برنامه ۱۰ ساله تازه‌ای برای گسترش حمل و نقل عمومی، از جمله شبکه حمل و نقل اتوبوسی جامع در سطح استان اجرایی بشود و به شکلی مشخص‌تر، در مترو ونکوور حمل و نقل بیشتر از شکل ماشین‌های شخصی به حمل و نقل عمومی منتقل شود؛ در ۵ سال آینده در منطقه‌ای به وسعت ۳ هزار کیلومتر مربع درخت کشت شود تا به حبس کربن موجود در هوا در خاک کمک کند؛ تولید برق شرکت بی‌سی هایدرو به شکلی کامل توسط انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر انجام بشود؛ ساختمان‌سازی به سمت ساخت بناهایی بدون نیاز کربن پیش بروند.

پیشنهادهای یک مخالف

بنیاد دیوید سوزوکی، نگران از برنامه معرفی شده توسط دولت استانی، در یک بیانیه مطبوعاتی خواستار این شد تا هدف‌های تولید گازهای گلخانه‌ای سخت‌گیرانه‌تری برای سال ۲۰۳۰ معرفی بشوند؛ مالیات کربن افزایش پیدا کند و شامل تمامی انواع تولید گازهای گلخانه‌ای بشود؛ همانند کالیفرنیا و دیگر ایالت‌های امریکا، بریتیش کلمبیا استاندارد استفاده از خودروهای با تولید گازهای گلخانه‌ای صفر را تصویب و اجرایی کند؛ بودجه حمل و نقل عمومی استان برای سال ۲۰۱۷ را افزایش بدهد؛‌ مقررات ساختمان‌سازی را با توجه به تغییرات اقلیمی اصلاح کند.

 

درباره سید مصطفی رضیئی

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

پیشنهاد خوانش

حقوق بشر، کانادا و عفو بین‌الملل

نازیلا پس از آنکه چند سال اول مهاجرتش به کانادا گذشت و توانست اسکان پیدا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *