صفحه را انتخاب کنید

برنامه موفق اشتغال بریتیش کلمبیا، البته به جز در صنایع معدن و گاز مایع

برنامه موفق اشتغال بریتیش کلمبیا، البته به جز در صنایع معدن و گاز مایع

دولت استانی بریتیش کلمبیا داده‌های تولید شغل در پنج سال گذشته را منتشر کرد و خبر از ۱۹۱ هزار و ۵۰۰ شغل تازه از سال ۲۰۱۱ تاکنون را داد، ولی خبری از ۱۰۰ هزار شغل صنعت گاز مایع نیست و صنعت معدن هم برابر پیش‌بینی‌ها، کار به همراه خودش نیاورده است

شهرگان: داده‌های تازه دولت استانی می‌گوید که ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در بریتیش کلمبیا کار می‌کنند، نرخ بیکاری ۵.۸ درصد است و ۱۹۱ هزار و ۵۰۰ شغل تازه از سال ۲۰۱۱ تاکنون تولید شده‌اند. هرچند که ۹۶ درصد این مشاغل یا توسط بخش خصوصی عرضه شده‌اند، یا اینکه افراد صاحب کار خودشان هستند.

تصویر از دولت استانی بریتیش کلمبیا، کریستی کلارک در حال اعلام داده‌های تازه تولید مشاغل در استان

بدین شکل،‌ بریتیش کلمبیا هم‌اکنون بالاترین رشد نرخ تولید ناخالص ملی و همچنین بالاترین نرخ رشد اقتصادی در میان استان‌های کشور را دارد؛ از رتبه نهم به رتبه نخست تولید شغل در کشور رسیده؛ از رتبه چهارم در قعر جدول کمترین سطح بیکاری با به کمترین سطح بیکاری در تمامی کشور رسیده و ۱۰ درصد صادرات استان را افزایش داده و حالا سالیانه ۳۶ میلیارد دلار صادرات دارد.

و درنهایت اینکه از میان ۱۹ هدف معین شده در «برنامه کار بی‌سی،» به ۱۵ هدف دست یافته است و دو هدف اصلی از دست رفته،‌ یکی صنعت معدن است و دیگری صنعت گاز مایع (ال‌ان‌جی) که هر دو صنعت با اعتراض گسترده و مستمر فعال‌های محیط‌زیستی روبه‌رو هستند.

https://youtu.be/K1ngfd_r9cg

دولت استانی در هنگام عرضه برنامه‌اش در موضوع صنعت گاز مایع (ال‌ان‌جی) وابسته به فرکینگ، گفته بود که این صنعت بانی تولید ۱۰۰ هزار شغل در استان خواهد شد.

هرچند که سال گذشته برنامه ساخت ترمینال صدور گاز مایع به تصویب دولت فدرال و استانی رسید، ولی در این فاصله، کشورهای مهم مصرف‌کننده سوخت‌های فسیلی مثل چین و هند، سرمایه‌گذاری‌های خود را از این صنعت به تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر تغییر داده‌اند.

یک دلیل اصلی این است که در ۱۰ سال گذشته، تولید انرژی از نور خورشید تا ۸۰ درصد و تولید انرژی از باد تا ۶۰ درصد، ارزان‌تر شده است.

صدای منتقد: مشاغل پاره‌وقت،‌ متمرکز بر مترو ونکوور

مرکز سیاستگذاری‌های جایگزین کانادا که پیش‌تر در گزارش خودش گفته بود «به تاخیری طولانی افتاده:‌ چرا بی‌سی نیازمند برنامه کاهش فقر است،» گفته بود بریتیش کلمبیا تنها استان کشور بدون برنامه دولتی کاهش فقر است، در حالی با ۱۳.۲ درصد، یکی از بالاترین آمارهای فقر در کانادا متعلق به همین استان است.

حالا این مرکز معترض به این است که چرا به جز مترو ونکوور و ویکتوریا، بقیه مناطق استان مشاغل خود را از دست می‌دهند و فقط این دو منطقه شاهد رشد در زمینه تولید شغل هستند.

سازمان غیر دولتی وقار بی‌سی می‌گوید که دولت استانی در آمار خود اشاره‌ای مستقیم به این نمی‌کند که برابر داده‌های سازمان آمار کانادا، بریتیش کلمبیا اولین جایگاه مشاغل پاره‌وقت را در کشور دارد و در سال ۲۰۱۶، ۲۲.۴۴ درصد افراد به شکل پاره‌وقت کار کرده‌اند، در حالی که میانگین کانادا در این زمینه ۱۹.۴۶ است.

این سازمان در ادامه می‌گوید که استان در زمینه آمار افراد گروه سنی ۱۷ تا ۶۴ سال که کار تمام وقت با مزیا دارند، رتبه نهم کشور را دارد.

همچنین بی‌سی، پنجمین جایگاه در میان درآمد هفتگی را دارد و کمتر از میانگین ۹۶۰.۶۰ دلاری کانادا، میانگین درآمد هفتگی در استان ۹۲۴.۴۶ دلار است.

Website | + posts

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی:

ویدیویی

بارگذاری...

فرم اشتراک ایمیلی

آرشیو شهرگان

ERROR
هیچ نظری در مورد پلت فرم Google شما وجود ندارد.

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد

Pin It on Pinterest

Share This