تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

پول در سیاست بریتیش کلمبیا به نفع دموکرات نوین

پول در سیاست بریتیش کلمبیا به نفع دموکرات نوین

زمانی جان هورگان از منتقدهای رفتار کریستی کلارک بود که شام‌های گران‌قیمت برای دریافت پول پشت درب‌های بسته برگزار می‌کرد، ولی این جلویش را نگرفت تا «برابر مقررات موجود» در نیمه دوم ماه آگوست میهمانی‌ بگیرد و برای همراهی با مقامات ارشد دولت، بشقاب شامی ۵۰۰ دلار درخواست کند.

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: در سواحل غرب وحشی یا پول در سیاست بریتیش کلمبیا؛ هک شدن وبسایت حزب لیبرال و مشکل کمک مالی صنعت سوخت‌های فسیلی؛ پول در سیاست: تمسخر در نیویورک، عقب‌نشینی در بریتیش کلمبیا؛ حزب لیبرال بی‌سی، پول مالیات‌دهندگان و چگونگی دریافت کمک‌های نقدی

هورگان البته می‌گوید که سال‌هاست حزبش این میهمانی را در همین مکان برگزار می‌کند و این از آخرین میهمانی‌های این چنینی است، ولی این تلاش برای کسب ۲۰ هزار دلار، انتقاد اندرو ویور، رهبر سبزها را دربرداشته که خواستار لغو آن شده است.

عکس از فیس‌بوک جان هورگان

ولی این تنها مشت نمونه خروار سود دموکرات نوین از فضای باز بریتیش کلمبیاست که به هر اتحادیه یا شرکت یا فردی اجازه می‌دهد تا هر رقمی، یا هدیه‌ای، یا خدماتی را به سیاست‌مدارها یا احزاب استان بدهد و می‌توان از هر کجای دنیا چنین کاری را کرد.

تنها محدودیت هم سراغ خیریه‌ها می‌آید که طبق قوانین فدرال،‌ اجازه خرج پول در سیاست را در کانادا ندارند؛ همچنین آمار مربوط به کمک‌های نقدی بایستی مرتب توسط احزاب و سازمان‌های دیده‌بان، در اختیار عموم جامعه قرار بگیرد.

حالا ولی داده‌های سازمان انتخابات بریتیش کلمبیا نشان می‌دهد که در روزهای منتهی به انتخابات، دموکرات نوین توانست بیشتر از دو حزب دیگر کمک‌های مالی دریافت کند.

این سازمان می‌گوید که در ۹۰ روز منتهی به روز پایانی انتخابات، حزب دموکرات نوین بریتیش کلمبیا توانست ۹ میلیون و ۴۴۲ هزار و ۷۶۵ دلار کمک مالی دریافت کند.

درمقابل، حزب لیبرال‌های امروز بریتیش کلمبیا، توانست ۷ میلیون و ۹۳۴ هزار و ۵۸۱ دلار دریافت کند و درنهایت حزب سبز بریتیش کلمبیا، ۸۶۹ هزار و ۳۰۹ دلار دریافت کرده بود.

سازمان انتخابات در ادامه می‌گوید که نزدیک به ۴۰ درصد کمک‌های اهدا شده به دموکرات نوین، از اتحادیه‌ها آمده بود و در مقابل، نزدیک به ۶۰ درصد کمک‌های مالی به لیبرال‌های محافظه‌کار را شرکت‌های بزرگ پرداخت کرده بودند.

پاییز برای کوتاهی دست پول از سیاست استان

وزیر دادگستری استان، دیوید ابی، می‌گوید که در ماه سپتامبر، عاقبت مقررات تازه استانی معرفی خواهند شد و محدودیت‌های گسترده‌ای برای کمک‌های مالی وضع خواهند کرد.

عکس از فیس‌بوک دیوید ابی

او پیش‌تر در ماه جولایی خبر از تاخیر در ارایه این قانون به پارلمان استانی داده بود تا عاری از عجله، بتوان مقررات استانی را تصحیح کرد.

در سال‌های اخیر، دموکرات نوین چندین مرتبه قانونی برای محدودیت کمک‌های مالی به سیاستمدارها و احزاب را به پارلمان استانی برده بود و هر مرتبه، لیبرال‌های محافظه‌کار به آن رای منفی داده بودند.

در هفته‌های منتهی به شکل‌گیری دولت جان هورگان، لیبرال‌های محافظه‌کار در تلاش برای حفظ قدرت و ادامه حیات دولت اقلیت به رهبری کلارک، قانونی برای محدودیت پول در سیاست معرفی کردند.

ولی دو حزب دموکرات نوین و سبز، عهد بسته بودند تا رای عدم اعتماد به دولت کلارک به هیچ قانونی رای موافق ندهند و این مرتبه هم این قانون رای نیاورد.

درنهایت دولت لیبرال‌ها، کنار زده شد و کلارک هم از رهبری حزب لیبرال‌های امروز بریتیش کلمبیا استعفا داد.

اولین ۱۰۰ هزار دلاری‌های دموکرات نوین

درموند تراویس را به «کلوب ۱۰۰ هزار دلاری‌ها» می‌شناسند. فهرستی از شرکت‌ها، اتحادیه‌ها و افرادی که فراتر از ۱۰۰ هزار دلار به لیبرال‌های محافظه‌کار در ۱۶ سال حکومت آنان در بریتیش کلمبیا، کمک مالی کرده‌اند.

هرچند که او می‌گوید غول معدن، تِک و مجموعه سرمایه‌گذاری آکویلینی که بساز و بفروش هستند، در گذر روزهای انتخابات کمک‌های بیشتری به دموکرات نوین در مقابل دو حزب دیگر کرده‌اند و هر کدام ۱۰۰ هزار دلار برای انتخاب دموکرات نوین کمک کرده‌اند.

بدین شکل اولین دو اسم کلوب ۱۰۰ هزار دلاری دموکرات نوین شکل گرفته است. اگر قوانین محدود کننده در ماه سپتامبر بیایند، این کلوب، اعضای محدودی خواهد شد. مگر نه، می‌تواند به گستردگی کلوب لیبرال‌های محافظه‌کار بشود.

بزرگ‌ترین اهدا کننده‌های پول به سیاست استان

البته وقتی سی‌بی‌سی، داده‌های سازمان انتخابات استان را در کنار اعلامیه‌های سه حزب اصلی در موضوع کمک‌های مالی قرار داد، فهرست بزرگ‌ترین اهدا کننده‌های پول به سیاست استان به نفع دموکرات نوین در سال جاری سنگین می‌شود.

تا بدانجا که در این فهرست، هفت اهدا کننده اصلی پول، به دموکرات نوین کمک کرده‌اند و هشتمین نام، پول‌هایش را بیشتر به لیبرال‌های محافظه‌کار داده است.

بدین شکل، اتحادیه کارگران فولاد با ۵۲۰ هزار دلار، اتحادیه کارکنان دولت و خدمات بی‌سی با ۲۶۱ هزار و ۱۵۳ دلار، اتحادیه کارکنان بیمارستان‌ها با ۲۴۴ هزار و ۳۷۷ دلار، جنبتش متحد متخصص‌ها با ۲۱۵ هزار و ۷۲۷ دلار و درنهایت اتحادیه کانادایی کارکنان عمومی، شاخه بی‌سی با ۱۹۶ هزار و ۸۰۷ دلار، بیشترین کمک‌ها را به دموکرات نوین داشته‌اند.

البته درنهایت، لیبرال‌های محافظه‌کار در انتخابات اخیر استان، فراتر از ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار خرج کرده‌اند و در مقابل، دموکرات نوین تنها ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار خرج انتخابات کرده است.

بدین شکل، هر رای برای لیبرال‌ها ۱۷ دلار تمام شد و در مقابل، هر رای به دموکرات نوین‌ها برای این حزب ۱۰ دلار خرج دربرداشت.

در انتخابات ۲۰۱۳ استان، لیبرال‌ها ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار و دموکرات نوین، ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار خرج کسب قدرت کرده بودند.

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights