صفحه را انتخاب کنید

قانون شهروندی کانادا در پارلمان به تصویب نهایی رسید

قانون شهروندی کانادا در پارلمان به تصویب نهایی رسید
تبلیغات

امروز سنای کانادا با ۵۱ رای موافق در مقابل ۲۹ رای مخالف و بدون رای ممتنع، لایحه شهروندی کانادا معروف به لایحه سی-۶ را تصویب نهایی کرد.

پیش‌تر خانه عوام رای موافق به تغییرات سنا داده بود و متن لایحه را برای تصویب مجدد به سنا پس فرستاده بود.

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: راه‌های باقیمانده برای سلب اقامت دایم و شهروندیِ مهاجری کانادایی؛ تغییرهای مثبت و منفی سنا بر لایحه پیشنهادی سی-۶

حالا بایستی متن نهایی قانون به امضای نماینده ملکه برسد و زمان‌بندی اجرای آن مشخص بشود.

عکس از شهرگان

در متن اولیه قانون پیش‌بینی شده بود که نیازمندی زبان و آزمون شهروندی مختص به افراد ۱۸ تا ۵۴ ساله باشد ولی سنا آن را به افراد ۱۸ تا ۵۹ ساله تغییر داد. در قانون فعلی، افراد ۱۴ تا ۶۴ ساله بایستی سطح زبان کافی داشته باشند و آزمون شهروندی را قبول بشوند.

بعد از اجرای قانون تازه، افراد دیگر به‌خاطر عدم اقامت در کانادا شهروندی‌شان را از دست نمی‌دهند و در مواردی همانند تروریسم هم شهروندی افراد از آنها گرفته نخواهد شد.

هرچند سنا به افراد این اجازه را داده که اگر شهروندی‌شان را به‌خاطر کلاهبرداری، جعل مدرک یا فریبکاری از دست دادند، بتوانند نسبت به این موضوع مکتوب و یا در دادگاه اعتراض کنند.

زمان لازم برای درخواست شهروندی هم از چهار سال در بازه‌ای هفت ساله به‌شرطی که فرد حداقل شش ماه در هر سال را داخل کانادا بوده باشد به سه سال در بازه‌ای پنج ساله تغییر می‌کند.

به دانشجویان و پناهندگان هم اجازه داده می‌شود تا بخشی از دوره اقامت‌شان در کانادا را به عنوان بخشی از زمان لازم برای درخواست شهروندی در کشور محسوب کنند، هرچند که در آن زمان صاحب کارت اقامت دایم نبوده باشند.

همچنین افرادی که زیر ۱۸ سال دارند، بدون نیاز به والدین یا قیم قانونی، می‌توانند درخواست شهروندی بدهند.

همچنین اگر کسی امکان پرداخت هزینه ۶۳۰ دلاری شهروندی را نداشته باشد، می‌تواند درخواست معافیت از آن را بدهد.

همچنین افرادی که دچار ناتوانی‌ باشند، از شرایط بهتری برای درخواست شهروندی برخوردار می‌شود.

درنهایت تغییر سال ۲۰۰۹ قوانین شهروندی هم اصلاح شد و کودکانی که از والدین کانادایی، خارج از کانادا بدنیا بیایند و بزرگ بشوند هم شهروند کانادا محسوب می‌شوند.

Website | + posts

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تبلیغات

نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی:

ویدیویی

بارگذاری...

پادکست شهرگان


آرشیو شهرگان