UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

کریستی کلارک سکوت را به حمایت از قانون تازه مبارزه با سوء استفاده جنسی شکست

کریستی کلارک سکوت را به حمایت از قانون تازه مبارزه با سوء استفاده جنسی شکست

شهرگان: عکس‌العمل‌ها به مقاله هفته گذشته کریستی کلارک در روزنامه ونکوور سان همچنان ادامه دارد: مخالفان در حالی شکستن سکوت کلارک را تحسین می‌کنند که همچنان منتقد برخی دیگر از تصمیم‌گیری‌های او هستند.

در مقاله «کریستی کلارک دلایل شخصی‌اش در حمایت از لایحه حمایت از قربانیان سوء استفاده جنسی بیان می‌کند»، رهبر دولت استانی بریتیش کلمبیا توضیح داده است که چرا دولت او در ابتدا مخالف لایحه پیشنهادی اندرو ویور بود، هرچند درنهایت حزب لیبرال بریتیش کلمبیا رای موافق به «لایحه ۲۳ – ۲۰۱۶: قانون سیاست‌گذاری در موضوع خشونت جنسی و سوء مدیریت» داد.

https://youtu.be/c2ZSZrGc-O8

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: تغییر قوانین استانی بعد از سوء استفاده‌های جنسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا؛ توصیه‌هایی در مبارزه با سوء استفاده‌های دیگران؛ منابع دولتی و غیر دولتی در مقابله با سوء استفاده

در ابتدای مقاله کلارک توضیح می‌دهد که دولت تقریبا به هیچ عنوان لایحه‌ای که توسط یک حزب اپیزیسون ارائه شده باشد، قبول نمی‌کند. هرچند این روند این مرتبه در رویه‌ای متفاوت دنبال شده است، علت هم در جوانی رهبر دولت استانی ریشه دوانده است.

کلارک می‌نویسد: «چرا؟ این قانون فضای حاکم بر دانشجوهای موسسه‌های آموزش عالی را تغییر می‌دهد. فضایی که این دانشجوها بیشتر وقت خود را در آن می‌گذرانند و این قانون حمایتی گسترده‌تر برای قربانیان سوءاستفاده و خشونت جنسی در پردیس‌های دانشگاهی و کالج‌ها فراهم می‌آورد. این قانون با تعداد بیشتری از زنان و مردانی ارتباط برقرار می‌کند که نسبت به تجربه‌هایشان سکوت اختیار کرده‌اند.»

کلارک در ادامه مقاله توضیح می‌دهد که خود یکی از افرادی است که سال‌ها سکوت اختیار کرده بودند و حالا زمان شکستن سکوت اوست: ۳۵ سال قبل و در ۱۹۷۸ کلارک شاهد سوء استفاده جنسی بوده است.

13633379163_374f2ca872_b

کریستی کلارک بیشتر از هر زن دیگری در کانادا رهبری یک دولت استانی را برعهده داشته است. شکستن سکوت او در موضوع سوء استفاده جنسی تبدیل به یک خبر در سرتاسر کشور شد. عکس از فلیکر

او پیاده در خیابانی خلوت به سمت رستوران محل کار خود راه می‌رفته که غریبه‌ای به ناگهان از میان بوته‌ها بیرون می‌پرد، کلارک را همراه خودش میان بوته‌ها می‌کشاند. او وحشت‌زده می‌شود، هرچند مرد در میانه راه تعادلش را از دست می‌دهد و کلارک می‌تواند بگریزد. هرچند بعد از گذر سال‌ها، کلارک قیافه مرد را به خاطر نمی‌آورد، ولی وحشت این برخورد همچنان در وجود او ریشه دوانده است.

«هنوز هم نمی‌دانم چه اتفاقی می‌توانست برایم بیافتد. فقط می‌دانم به هیچ عنوان در این مورد با هیچ کسی صحبت نکردم.»

متن کامل مقاله را در این لینک بخوانید.

حمایت از کلارک همراه با چند انتقاد

در حالی انتشار مقاله کریستی کلارک با حمایت جمعی منتقدان دولت استانی همراه شد، ولی انتقادها از دیگر انتخاب‌های او همراه این حمایت شده‌اند. در ابتدا، این سوال مطرح شد که حالا با وجود تصویب این لایحه، آیا بودجه‌ حمایت از قربانیان تجاوز و سوء استفاده جنسی در استان افزایش خواهد یافت؟ جوابی هنوز برای این سوال وجود ندارد.

کلارک در حالی بیشترین سال‌های رهبری دولت استانی توسط یک زن در کانادا را به نام خود ثبت کرده است، ولی در گذر یک دهه دولت‌ او، فقر در سرتاسر استان افزایش یافته است و تعداد کودکان فقیر همچنان یک کودک از هر پنج کودک است. فقر یکی از اصلی‌ترین دلایل آسیب‌های اجتماعی به زنان در بریتیش کلمبیاست: مشخص‌تر از همه در موضوع تجاوز و سوء استفاده جنسی.

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: خانه، فقر و بی‌خانمانی: نگاهی متفاوت به انتخابات استانی سال آینده؛ بی‌خانمانی، فقر و مسکن، نگرانی اصلی مردم؛ یک کودک «فقیر» از هر پنج کودک مقیم بریتیش کلمبیا

باید منتظر ماند و دید قانون تازه تصویب شده، جوابگوی انتقاد دانشجویان موسسه‌های آموزش عالی به نبود مقررات حمایتی برای قربانیان تجاوز و سوء استفاده جنسی در پردیس‌ها خواهد بود یا که نه.

با تمامی این‌ها، کلارک معتقد است که تغییر رفتارهای افراد می‌تواند در موضوع تجاوز و سوء استفاده جنسی موثر واقع شود، مخصوصا با شکستن سکوت. او سکوت خود را شکسته است و منتظر است تا دیگران هم سکوت خود را بکشند و گفتگویی اجتماعی در این موضوع در سطح استان شکل بگیرد.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: