صفحه را انتخاب کنید

یونیسف: نگرانی از وضعیت کودکان کانادا در مقابل گرسنگی و خشونت

یونیسف: نگرانی از وضعیت کودکان کانادا در مقابل گرسنگی و خشونت

کانادا بالاترین آمار قتل و خودکشی کودکان و نوجوانان در میان کشورهای ثروتمند را دارد و در میان ۴۱ کشور ثروتمند دنیا در موضوع دسترسی کودکان به غذاهای سالم، در رتبه ۳۷‌ام قرار می‌گیرد.

این را گزارش تازه صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) با عنوان «ساخت آینده: کودکان و اهداف رشد پایدار در کشورهای ثروتمند،» می‌گوید.

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: همچنان یک کودک فقیر از هر پنج کودک ساکن بر بریتیش کلمبیا؛‌ فقر غذایی دانشجوهای کانادا: خوردن غذا یا کسب دانش؛ بی‌خانمانی، فقر و مسکن، نگرانی اصلی مردم

این گزارش در ۵۸ صفحه، وضعیت کودکان را در مقایسه با اهداف پیش‌بینی شده برای سال ۲۰۳۰ و همچنین پیش‌رفت‌ها و یا عقب‌ماندگی‌های کنونی در مواردی همانند فقر، گرسنگی، رفاه، برابری افراد، برابری جنسیتی، دسترسی به امکانات مختلف از جمله برابری برای رسیدن به مشاغل، مبارزه با تبعیض و نابرابری، پایداری و گسترش صلح بررسی کرده است.

هم‌زمان با انتشار این گزارش، شاخه کانادای یونیسف گزارش ۶۸ صفحه‌ای خودش را با عنوان «آه کانادا: بچه‌های ما بهتر از این حق‌شان است» را منتشر کرد.

هر دو گزارش، نسبت به وضعیت کودکان در کانادا هشدار می‌دهند، بخصوص وقتی موضوع خشونت، گرسنگی و فقر در میان باشد.

وضعیت نگران کننده کانادا

شروع گزارش یونیسف کانادا با اشاره به اجلاس سپتامبر ۲۰۱۵ میلادی است که در آن ۱۹۳ کشور دنیا، از جمله کانادا، اهداف توسعه پایدار را تصویب کردند. از جمله اینکه فقر و گرسنگی دیگر وجود نداشته باشد، رفاه عمومی بهتری در کنار برابری تحصیلی در فضای آموزشی باکیفیت در دسترس همگان باشد و امکان رشد اقتصادی و دسترسی به کار برای همگان هم خلق شده باشد.

ولی حالا در ۲۰۱۷ میلادی و در فاصله کمتر از ۱۳ سال به موعد رسیدن به این اهداف، کانادا در میان ۴۱ کشور ثروتمند جهان، رتبه ۳۷‌ام در موضوع گرسنگی و خشونت را یافته است، رتبه ۳۲‌ام در موضوع فقر، ۲۹‌ام در موضوع بهداشت و سلامتی کارآمد، ۱۹‌ام در موضوع شهرها و جوامع پایدار، ۱۴‌ام در موضوع کاهش نابرابری‌ها، ۱۱‌ام در موضوع دسترسی همگانی به رشد اقتصادی و مشاغلی شایسته، هشتم در موضوع برابری تحصیلی و ششم در موضوع مصرف و تولیدی مسوولیت‌پذیر است.

سقوط کانادا به رتبه ۲۳‌ام دنیا

گزارش‌های یونیسف در حالی منتشر می‌شوند که ۲۲ درصد کودکان کانادایی در فقر بزرگ می‌شوند و در بریتیش کلمبیا، یک کودک از هر پنج کودک فقیر است.

در موضوع سلامتی هم ۲۵ درصد نوجوانان و کودکان کشور دچار بیماری چاقی مفرط هستند، این در حالی است که میانگین کشورهای ثروتمند، ۱۵ درصد کودکان و نوجوانان است.

کانادا یکی از سریع‌ترین رشدهای جهان در موضوع افزایش وزن را دارد.

وضعیت سلامت روانی کودکان کانادایی رو به وخامت گذاشته است و ۲۲ درصد نوجوانان نشانه‌هایی نگران‌کننده از وضعیت خودشان گزارش می‌دهند و در موضوع خودکشی نوجوانان، کانادا در رتبه ۳۱‌ام قرار می‌گیرد.

وقتی هم که نوبت به رتبه‌بندی تمامی کشورهای جهان باشد، نروژ در رتبه نخست قرار می‌گیرد و شیلی به ته فهرست سقوط می‌کند.

کانادا که در ۲۰۱۳ در رتبه ۱۷‌ام این فهرست قرار داشت، حالا در رتبه‌بندی ۲۰۱۶ یونیسف، به رتبه ۲۳‌ام سقوط کرده است.

این گزارش تاکید می‌کند، «این یک اسطوره است که کانادا بهترین مکان دنیا برای رشد کودکان است و بهترین هوای دنیا را هم دارد.» در ادامه این گزارش می‌آید که در ۱۰ سال گذشته، تمامی کشورهای ثروتمندتر دنیا به جز ترکیه و کانادا، وضعیت هوای خودشان را بهبود بخشیده‌اند.

Advertisement

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی:

ویدیویی

بارگذاری...

فرم اشتراک ایمیلی

آرشیو شهرگان

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد

Pin It on Pinterest

Share This