صفحه را انتخاب کنید

به سال ۲۰۱۷: به کانادای ۱۵۰ ساله خوش آمده‌اید

به سال ۲۰۱۷: به کانادای ۱۵۰ ساله خوش آمده‌اید

با شروع سال ۲۰۱۷، ۱۵۰‌مین سالگرد شکل‌گیری و تولد کشور کانادا هم جشن گرفته شد، هرچند در طول سال و بخصوص در روز ملی کانادا (Canada Day)، میانسالی کشور جشن گرفته خواهد شد.

این گزارش خبری نگاهی به رویدادهای سال پیش رو با محوریت ۱۵۰‌مین سال کانادا می‌اندازد.

 

شناخت بهتر کانادا

بخشی از پروژه ۲۲۰ میلیون دلاری دولت فدرال برای ۱۵۰ سالگرد کانادا، شناخت تاریخ کشور است. مثال آن، برنامه «در امروز» که هر روز ماه ژانویه نشان می‌دهد که در ۱۵۰ سال گذشته چه در کشور گذشت، به عنوان مثال، تماشا کنید که نخست‌وزیر وقت لیون مکِنزی، در سال ۱۹۴۷، اولین شهروند کانادا می‌شود و ساکنین کانادا دیگر شهروند انگلستان نیستند.

567

بازگشت به ریشه‌ها و درک آنچه گذشت

بخشی از شناخت بهتر کانادا، بازگشت به ریشه‌هاست: اینکه چطور این سرزمین تبدیل به این کشور شد و اینکه چطور ساکنین بومی کنار زده شدند تا راه برای زندگی مهاجرها باز بشود. یکی از این راه‌ها، کنار زدن فرهنگ استعمارگرایی از زندگی امروز است.

به عنوان مثال، عدم استفاده از عبارت‌های نژادپرستانه‌ و توهین‌آمیزی مانند سرخ‌پوست یا ایندین (هندی) برای اشاره به ملت‌های بومی کانادا.

دید و بازدید با کانادا

برنامه‌های مفصلی برای سهول بازدید و گشت و گذار کشور امسال در اختیار کانادایی‌ها قرار می‌گیرد. مثال بارزش اینکه اقامت در پارک‌های ملی کشور نیازمند به پرداخت ورودی نیست و تنها بایستی یک کارت سالیانه تهیه کرد. به این شکل این امکان فراهم می‌شود تا با هزینه‌ای کمتر از قبل با کشور آشنا شد.

برنامه‌های محلی

دولت فدرال در گذر سال پیش، پیشنهادهای مختلف را بررسی کرد تا با گرنت‌های کوچک و بزرگ، امکان فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی را در تمامی جوامع کشور مهیا کند. این گرنت‌ها از بهبود زیرساخت‌ها در شهرها و روستاهای کشور تا کمک به گروه‌های موسیقی را شامل می‌شود تا بتوان بهتر از قبل دیگر کانادایی‌ها را شناخت و به زیرساخت گسترده فرهنگی کشور آشنا شد که از تمدن‌های گوناگون دنیا شکل گرفته است.

این کمک‌ها به شکل‌گیری پروژه‌ها و برنامه‌های مختلفی، بخصوص با محوریت قرار دادن جوانان منتهی شده است.

جشن و سرور

جشن ۱۵۰ سالگی کانادا که در شب سال نو شروع شده است تا پایان سال ادامه خواهد یافت. مهم‌ترین روزهای دیگر سال برای جشن و سرور، روز ملی بومیان در ۲۱ جولایی، روز گوناگونی فرهنگی در ۲۷ جون و روز ملی کانادا در ۱ جولایی هستند.

همچنین روز ۱۵ فوریه، «روز ملی پرچم کانادا» است و یکی از شعارهای امسال، به همراه بردن پرچم کانادا به دیگر نقاط دنیاست تا پرچم کشور را در همه جا به اهتزاز درآوریم یا آن‌گونه که دولت می‌گوید:‌ »دنیا به کانادای بیشتری احتیاج دارد.»

یا #CandianFlag و #WorldneedsmoreCanada

در شهر ونکوور

paddlers in harbour 345 250

عکس از وبسایت دولت شهر ونکوور

ونکوور یک وب‌سایت ویژه ۱۵۰ سالگی کانادا باز کرده است و در کنار آن، عمارت کانادا در داون تاون شهر ونکوور برنامه‌های ویژه‌ای مخصوص امسال تدارک دیده است. سه برنامه اصلی شهر برای امسال، این‌ موارد هستند: کانو رانی در کنار فستیوالی ده روزه در ماه جولایی و راهپیمایی آشتی در ماه سپتامبر.

دو رویداد دیگر

امسال البته به جز ۱۵۰ سالگی کانادا، منتظر کسوف ۲۱ آگوست و مسابقات جهانی ملت‌های بومی در ماه جولایی هم باشید.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد