UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

سایه تغییرات اقلیمی بر مترو ونکوور

سایه تغییرات اقلیمی بر مترو ونکوور

شهرگان: روز شنبه فعال‌های محیط‌زیست در کنار رهبرهای ملت‌های بومی در شهر ونکوور دور هم جمع شدند تا برای هزینه‌های شکایت از خط‌ لوله کیندر مورگان پول جمع کنند، در حالی که از بانک کانادا هشدار تازه‌ای در موضوع تغییرات اقلیمی منتشر کرده‌اند.

Bill McKibben – The Fight of Our Lives

Join Bill McKibben in Vancouver Saturday, March 4th, with Grand Chief Stewart Phillip and others to investigate the state of the fight against Kinder Morgan and taking action against pipelines in the time of Trump. All proceeds go to fund First Nations lawsuits against Kinder Morgan: http://tinyurl.com/BillMcKibbenTix

Posted by Wilderness Committee on Tuesday, February 21, 2017

بیل مک‌کیبن، از رهبرهای جنبش ۳۵۰ دات اورگ در کنار رهبر ارشد، استوارد فیلیپ و جکی توماس رهبر ملت بومی سایکوز و جس هاووسی، فعال محیط‌زیست، از مهم‌ترین چهره‌های حاضر در مراسم «همیاری مشترک» برای متوقف ساخت کیندر مورگان بودند.

رد پای کربنی کانادایی‌ها بالاترین در میان اتباع کشورهای پیشرفته دنیای امروز است

شعار این مراسم ساده بود: پاروهای مختلفی دست ماست، ولی بر یک کانو سوار هستیم، یک دانه زمین داریم و با همیاری و همکاری مشترک می‌توانیم آن را نجات بدهیم.

گسترش خط لوله کیندر مورگان که نمادی از افزایش سرمایه‌گذاری و استخراج نفت آلبرتاست، در کنار پروژه گاز مایع (ال‌ان‌جی) بریتیش کلمبیا، دو عامل اصلی این موضوع هستند که رد پای کربنی کانادایی‌ها، بالاترین در میان تمامی کشورهای پیشرفته است.

ولی این دیدار در سایه دیگر خبرهایی قرار گرفته بود که تغییرات اقلیمی همراه خودش به مترو ونکوور آورده است.

در اینجا نگاهی به مهم‌ترین خبرهای هفته گذشته در این موضوع می‌اندازیم:

بعد از ده هزار سال، پرمافراست ذوب می‌شود

در شمال قاره‌های جهان و نزدیک به دریاهای شمالگان، لایه‌ای از یخ بر نزدیکی سطح زمین قرار دارد که به آن پرمافراست (permafrost) می‌گویند و پرمافراست از آخرین عصر یخ‌بندان تا امسال، در تمامی طول سال یخ‌بسته باقی مانده بود.

تصویر ویکی‌مدیا از ذوب شدن پرمافراست در شمال کانادا

حالا تازه‌ترین بررسی‌ها از شمال کانادا در کنار اخبار از سیبری در روسیه و کشورهای اسکاندیناوی یک نتیجه را اعلام می‌کنند: پرمافراست دارد ذوب می‌شود.

با نابودی تدریجی پرمافراست منبعی از کربن در درون زمین می‌تواند همراه آب ناشی از ذوب آن به دریاها و اقیانوس‌ها راه پیدا کند یا مستقیم وارد جو زمین بشود.

در صورتی که پرمافراست به شکل کامل ذوب بشود و در صورتی که تمامی محفظه کربن محبوس در آن به اتمسفر راه پیدا کند، مقدار ذره‌های دی اکسید کربن موجود در جو دو برابر مقدار کنونی‌شان می‌شود.

هشدار بانک کانادا: ۲۱ تا ۴۳ میلیارد خسارت تا ۲۰۵۰

تیموتی لین، معاون ریاست بانک کانادا در سخنرانی خود در شهر مونترال در روز پنج‌شنبه، تاکید بر اعمال مالیات بر کربن کرد و اعلام کرد در صورتی که اقدامی قاطع برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای در کوتاه‌ترین زمان ممکن صورت نگیرد، کانادا تا سال ۲۰۵۰ با ۲۱ تا ۴۳ میلیارد دلار خسارت روبه‌رو خواهد شد.

این در حالی است که گزارش دولت استانی بریتیش کلمبیا در پیش‌بینی هزینه‌های خو گرفتن به تغییرهای اقلیمی برای این دولت تا سال ۲۱۰۰، ۹.۵ میلیارد دلار هزینه در بر خواهد داشت.

این البته جدا از خسارت‌های پیش‌بینی نشده رویدادهای شدید آب و هوایی ناشی از تغییرات اقلیمی در سطح استان است.

این سوال مطرح است که چه کسی بایستی این هزینه را تامین کند و بخشی از جامعه وکلای استان خواستار این است تا شرکت‌های صنعت نفت این هزینه را تامین کنند.

نامه رسمی مجموعه‌ای از موسسه‌های مدافع محیط‌زیست هم همین موضوع را خواستار شده است، تا عامل‌های اصلی تغییرات اقلیمی هزینه‌های ناشی از آن را پرداخت کنند.

ونکوور داغ‌تر از تابستان سن دیگو امروزی تا ۲۰۵۰

در حالی که پیش‌تر یک تحقیق اعلام کرده بود مترو ونکوور بایستی آماده دوره‌های سرمای بیشتر و برف‌های سنگین باشد، ولی سال‌های سرد گذرا خواهند بود.

سپتامبر گذشته دولت مترو ونکوور در یک گزارش ۸۰ صفحه‌ای، مجموعه‌ای از پیش‌بینی‌ها در موضوع آینده شهرهای مترو ونکوور را منتشر کرد.

این گزارش می‌گوید که تا سال ۲۰۵۰، ونکوور می‌بایست آماده روزهایی به گرمای روزهای داغ سن دیگو در فصل تابستان باشد در حالی که زمستان‌ها کم‌ برف و باران خواهند بود.

این گزارش همچنین می‌گوید که میانگین دمای ماه تابستان ونکوور از ۲۱ درجه سانتی‌گراد به ۲۴.۷ درجه سانتی‌گراد در سال ۲۰۵۰ و ۲۷ درجه سانتی‌گراد در سال ۲۰۸۰ افزایش پیدا خواهد کرد.

درنهایت این گزارش می‌گوید که تا سال ۲۰۸۰ حجم بارندگی در سطح منطقه افزایش پیدا خواهد کرد، ولی بارندگی به شکل طوفان‌های سنگین خواهد بود که در زمانی کوتاه، حجم بالایی از آب باران را بر فراز شهرهای منطقه رها خواهند کرد.

مالیات بر کربن در گردهم‌آهی محافظه‌کاران در شهر ونکوور

تغییرات اقلیمی ناشی از گرمایش فزاینده دمای میانگین کره زمین تا بدان حد جدی شده است که در مناظره نامزدهای رهبری حزب محافظه‌کار کانادا در شهر ونکوور، مایکل چانگ از موضوع مالیات بر کربن دفاع کرد.

مالیات بر کربن که از سال ۲۰۱۲ در بریتیش کلمبیا اعمال می‌شود و به زودی در سرتاسر کانادا اجرایی خواهد شد، یکی از دو راه اصلی کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای است.

راه دیگر، قیمت‌گذاری کربن و باز گذاشتن بازار خرید و فروش کربن است.

هرچند در حالی که سیاستمدارهای کشور همچنان در موضوع تغییرات اقلیمی بحث می‌کنند، محقق‌های دانشگاه بریتیش کلمبیا می‌گویند که تا ۲۰۵۰، صنعت ماهیگیری جهان هر سال ۱۰ میلیارد دلار ضرر را شاهد خواهد بود و بخشی از این ضرر به بریتیش کلمبیا وارد می‌شود، چون چندان ماهی‌ و دیگر موجودات دریایی برای صید وجود نخواهد داشت.

در کنار آن، محقق‌های دانشگاه سایمون فریرز (اس‌اف‌یو) از تاثیر مخرب تغییرات اقلیمی بر وضعیت مسکن استان می‌گویند و شهر ونکوور راه‌های مختلف مبارزه با بالا آمدن سطح آب دریاها را بررسی می‌کند.

وب‌سایت این شهر می‌گوید که سطح آب دریاها تا ۲۱۰۰ میلادی تا یک متر بالا خواهد آمد، هرچند پیش‌بینی‌های تازه می‌گویند که این اتفاق زودتر از آنچه پیش‌بینی شده، رخ خواهد داد.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: