صفحه را انتخاب کنید

اتهام مشاركت در قتل برای سعید مرتضوی

اتهام مشاركت در قتل برای سعید مرتضوی

با نگاهی به پرونده زهرا كاظمی آنچه نمایان است، آیین دادرسی كیفری درباب احضار و جلب متهم به درستی انجام نشده است. بنده در جریان جزییات پرونده این خبرنگار پارلمانی و كانادایی هستم.

ایشان در مقابل زندان اوین هنگام عكس‌برداری از خانوادهایی كه آنجا تجمع كرده بودند، بازداشت و به زندان برده شد. اگر آیین دادرسی كیفری به درستی اجرا می شد او با وكیل خود برای ارائه توضیحات احضار می‌شد و پرونده این‌گونه شكل و روال قانونی خود راآغاز می‌كرد و هیچ یك از این وقایع رخ نمی داد.

اكنون كه وزیر اطلاعات سابق اذعان داشته‌اند زهرا كاظمی جاسوس نبوده و با اصرار دادستان وقت سعید مرتضوی در بازداشت مانده است، نشان ازعدم اجرای قانون در مورد این خانم دارد كه خود تخلف بوده و جایگاه قانونی برای رسیدگی دارد. نباید فراموش كرد كه طبق قوانین جزایی ما آمر دارای مسئولیت است و نمی تواند از تبعات تصمیمات اشتباه خود شانه خالی كند. اینكه گفته می‌شود در زمان دستگیری زهرا كاظمی مورد ضرب و شتم قرار گرفته است، یعنی همان شكنجه‌و معنای دیگری ندارد.

قانون درخصوص برخورد با متهم، روشن و واضح است و هرگونه شكنجه برای گرفتن اقرار منع قانونی دارد.

همچنین در بحث ممانعت از ارائه خدمات پزشكی نیز شخص سعید مرتضوی باید با اتهام مشاركت در قتل زهرا كاظمی مورد بازخواست قضایی قرار گیرد. این پرونده امكان اعاده دادرسی را دارد و باید به بخش های مختلف تخلفات روی داده در آن زمان رسیدگی شود.مشكل اینجاست كه ماشاهد عدم اجرای درست قانون آیین دادرسی كیفری در زمان جلب و احضار و بازپرسی افراد هستیم و انحای مختلف این تخلفات رخ می‌دهد كه لزوما عمدی نیز نیستند اما تبعات منفی در رسیدگی عادلانه ایجاد می‌كنند.

سنگین ترین قرار كیفر زندان است و در دادسرا می‌توان درخصوص بسیاری متهمان قرارهای سبك‌تری ازجمله التزام به حضور در دادگاه،قرار كفالت، وثیقه و… تعیین كرد.

اینكه در ابتدای امر فردی بازداشت و مورد ضرب و شتم قرار بگیرد نتیجه‌اش می شود پرونده زهرا كاظمی كه بعد ازسال‌ها همچنان مورد مناقشه است.

 [روزنامه قانون]

Advertisement

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی:

ویدیویی

بارگذاری...

فرم اشتراک ایمیلی

آرشیو شهرگان

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد

Pin It on Pinterest

Share This