صفحه را انتخاب کنید

موشک‌های کاغذی سفید: به همين خيال باش!

موشک‌های کاغذی سفید: به همين خيال باش!
🔸در يکی‌_دو هفته گذشته مسئولين جمهوری اسلامی در حالی که با خوش‌اطواری و شيرين ادايی و تشويق، افکار عمومی را آماده فيلترينگ و کوچيدن از تلگرام به شبکه‌های داخلی می‌کردند؛ گوشه‌ی چشمی هم به دولت روسيه داشتند که ببيند نتيجه تلاش‌شان در فيلترينگ کردن تلگرام به کجا خواهد کشيد؟
 
🔸فيلترکردن به‌معنای سانسور و حذف و پاک‌کردن حافظه در روسيه، يک موضوع سخت‌جان فرهنگی است با 130 سال سابقه و تاريخ پيچيده. اما نخستين بار بود که بحث فيلترينگ و ضدفيلترينگ همراه با غرور و سرشاخ‌شدن‌های روسی توسط دو شخصيت نام‌آشنای روس ناخواسته وارد جهان سياست گرديد و در بورس توجه عمومی قرار گرفت: پوتين گفته بود که همه‌ی قدرتم را به کار می‌گيرم تا پوژه «پاول» و «تلگرام»اش را به خاک سياه بمالم. اما حريف جوان و توانای پوتين، «پاول دوروف» مالک اپليکيشن تلگرام با خونسردی حاکی از دانايی و با خنده‌های دلنشين برگرفته از شور جوانی، پاسخ می‌داد: به همين خيال باش!

🔸به‌موازات تقابل تلگرامی بالا، نيروهای امنيتی‌ و نظامی ايران نيز ميان‌شان اختلاف و درگيری افتاد. گويا نيروهای امنيتی که دولت بازتاب‌دهنده افکار آن‌ها در شرايط کنونی‌ست، در خطاب به روس‌فيل‌های سپاهی که مسئوليت سازماندهی فيلترينگ روسی را به عهده دارند؛ گفتند: خريد فيلترينگ و سرمايه‌گذاری روی سياستی که فاقد کارائی و اثرگزاری درازمدت است، جز دور ريختن سرمايه، معنای ديگری ندارد؟ و سپاه با غروری که ناشی از بی‌خردی‌ست، در پاسخ گفت: به همين خيال باشيد!

🔸همه مشتاق بودند که ببينند پايان اين کشمکش به کجا خواهد انجاميد. تصوير و تصوری که سپاه و چند تن از آيت‌اله‌ها از پوتين دارند، قهرمانی است شکست‌ناپذير. اما برخلاف انتظار، روز گذشته پاول دوروف در بيانيه‌ای در تلگرام خود، آب پاکی را روی دست همه‌ی حکومت‌های زورمدار، مغرور و دماغ بالا [از جمله جمهوری اسلامی] ريخت و نوشت: “۷روز است که دولت روسیه در تلاش است تلگرام را در این کشور فیلتر کند اما همواره شکست خورد. از اين شکست به وجد آمدم که توانستیم از سد دشمنانه‌ترین اقدام برای سانسور در طول تاریخ روسیه، با بستن ۱۸ میلیون آی.پی آدرس، سلامت عبور کنیم”. او از مردم روسيه خواست که اگر حامی اينترنت آزاد هستيد، ساعت ۷ امروز [۲۲ آوريل۲۰۱۸] به وقت روسيه، موشکی کاغذی به شکل نماد تلگرام از پنجره خانه‌تان به بيرون پرتاب کنيد.

🔸روز گذشته که مردم جهان از طريق مشاهده فيلم‌ها شاهد پرواز موشک‌های کاغذی سفيد از پنجره خانه‌ها به بيرون بودند؛ غرق در اين انديشه بودم که چگونه ۴۰ميليون موشک کاغذی سفيدِ ۴۰ميليون عضو ايرانی در تلگرام، می‌توانند فضای سياسی دودگرفته ايران را يک‌پارچه سفيد کنند!
[وبلاگ نویسنده]
 
 
 

Advertisement

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی:

ویدیویی

بارگذاری...

فرم اشتراک ایمیلی

آرشیو شهرگان

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد

Pin It on Pinterest

Share This