UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

محدودیت تبلیغ غذای ناسالم بر کودکان و نوجوانان در کانادا

محدودیت تبلیغ غذای ناسالم بر کودکان و نوجوانان در کانادا

سازمان بهداشت کانادا نظر مردم را می‌خواهد تا بتواند تعریف تازه‌ای از غذا و نوشیدنی ناسالم ارایه بدهد و سپس مشخص کند که در چه حوزه‌هایی و به چه شکل‌هایی، می‌توان چه تبلیغاتی برای انواع غذاها و نوشیدنی‌ها ارایه داد.

هدف هم محدودیت عرضه غذاها و نوشیدنی‌های ناسالم بر کودکان و نوجوانان در سرتاسر کشور است.

برای ارایه نظر خودتان در این نظرسنجی، به اینجا یا اینجا مراجعه کنید

در گام نخست، سازمان بهداشت کانادا در گذر ۱۰ جون تا ۲۵ جولایی امسال، نظر مردم را جمع می‌کند و سپس بررسی‌های بیشتر را در ۲۰۱۸ میلادی دنبال خواهد کرد.

هرچند سال گذشته هم دولت فدرال محدودیت‌های برنحوه بسته‌بندی و عرضه انواع غذاها و نوشیدنی‌ها وضع کرده بود.

از جمله اینکه انواع تولیدات مصرفی بایستی بر جلوی بسته‌هایشان یا قوطی‌هایشان، آشکارا و مشخص بنویسند که حاوی مقدار بالایی از انواع چربی‌ها، شکر اضافه و یا سدیم هستند.

این در حالی است که کودکان و نوجوانان کانادایی، شاهد گستره‌ای از انواع تبلیغ‌ها در فیلم‌ها، شبکه‌های تلویزیونی و برنامه‌هایشان، بازی‌های ویدیویی و شبکه‌های اجتماعی هستند.

پیش‌تر بنیاد قلب و سکته کانادا خواستار توقف این وضعیت در اولین فرصت ممکن شده بود.

مشکلات همراه مصرف تولیدات ناسالم

تلاش‌ها بر وضع محدودیت بر عرضه و بازاریابی انواع تولیدات غذایی بر کودکان در حالی صورت می‌گیرد که برخی از متخصص‌های تغذیه، شکر را پرمصرف‌ترین ماده‌مخدر دنیای امروز می‌شناسند.

همچنین ارتباط‌های گسترده‌ای مابین مصرف انواع فست‌فودها و نوشیدنی‌ها با ابتلا به دیابت، انواع ناراحتی‌های قلبی، ناراسایی‌های اندام‌های داخلی بخصوص کبد و همچنین موضوع بیماری چاقی، در کنار دیگر بیماری‌ها از جمله ابتلا انواع سرطان دیده می‌شوند.

البته سازمان بهداشت کانادا در کنار شکر، موضوع مصرف بالای انواع چربی، نمک و سدیم را هم مد نظر محدودیت‌هایش قرار داده است.

چگونگی محدودیت بر بازاریابی و عرضه

سی‌بی‌سی می‌گوید که سازمان بهداشت کانادا در نظر گرفته تا محدودیت‌های گسترده‌ای بر بازاریابی تولیدات غذایی و نوشیدنی‌های ناسالم بر کودکان و نوجوانان وضع کند.

این محدودیت‌ها شامل بر تبلیغات تلویزیونی، رسانه‌های مکتوب و آن‌لاین و همچنین برچسب بر روی این تولیدات می‌شود.

همچنین این محدودیت‌ها قرار است شامل بر نحوه عرضه این تولیدات داغل مغازه‌ها بشود و حتی ممکن است به حمایت شرکت‌های تولیدکننده این محصولات به تیم‌های ورزشی هم امتداد پیدا کند.

در استان کبک، ممنوعیت تبلیغ انواع غذاها و نوشیدنی‌های ناسالم برای کودکان زیر ۱۳ سال از ۱۹۸۰ وضع شده است، ولی سازمان بهداشت کانادا امیدوار است محدودیت‌های مشابه را برای کودکان ۱۷ سال و کمتر از آن وضع کند.

پیش‌تر در بریتانیا پیشنهاد شده بود که در موضوع عرضه و بازاریابی محصولات حاوی شکر در غذاها و نوشیدنی‌های ناسالم، بایستی نگاهی مشابه به عرضه سیگار به کودکان را در نظر گرفت:

نبایستی چنین اتفاقی بیافتد و نبایستی کودکان در معرض تبلیغ‌های مصرف سیگار قرار بگیرند. مشابه آن، کودکان حق دارند تا به جای محصولات حاوی شکر و یا نمک و یا چربی مضاعف، غذای سالم مصرف کنند.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: