آشیان / استانی / الیزابت مِی‌ رو در روی حزب سبزهای کانادا: اختلاف بر سر تحریم اسراییل

الیزابت مِی‌ رو در روی حزب سبزهای کانادا: اختلاف بر سر تحریم اسراییل

شهرگان: بعد از آنکه اعضای حزب سبزهای کانادا در کنوانسیون سال ۲۰۱۶ این حزب در شهر اتاوا به تحریم اسراییل رای مثبت دادند، الیزابت مِی، رهبر این حزب، اعلام کرد ممکن است از رهبری این حزب کناره‌گیری کند.

2640776094_90f0dfcc32_b-650x432 الیزابت مِی‌ رو در روی حزب سبزهای کانادا: اختلاف بر سر تحریم اسراییل
الیزابت مِی مخالف تصمیم حزب خود است و به کناره‌گیری از رهبری حزب فکر می‌کند. عکس از فلیکر او را در بازدید یک مسجد نشان می‌دهد

مِی به تحریم اسراییل در کنوانسیون حزب رای منفی داده بود، هرچند حزب سبزهای کانادا، اولین حزب کانادایی است که به موضوع تحریم اسراییل رای مثبت می‌دهد و عضو جنبش بایکوب، سلب و تحریم اسراییل (بی‌دی‌اس) می‌شود.

8005989518_c550ff3b38_k-650x433 الیزابت مِی‌ رو در روی حزب سبزهای کانادا: اختلاف بر سر تحریم اسراییل
جنبش بی‌دی‌اس خواستار این است تا با تحریم اسراییل، این کشور را وادار به قبول راه حل دو دولت با دو سرزمین برای معزل اسراییل و فلسطین کرد. عکس از فلیکر

پیش‌تر پارلمان کانادا جنبش تحریم اسراییل را محکوم کرده بود و حزب لیبرال‌های کانادا با صدور بیانیه‌ای به این تصمیم حزب سبزها اعتراض کرده است. حزب‌های لیبرال و محافظه‌کار معتقد هستند عضویت در جنبش بی‌دی‌اس به معنای جرم از روی نفرت است و ممکن است این تصمیم حزب سبزها، این حزب را به صحن دادگاه بکشاند. هرچند در مقابل گفته می‌شود این تصمیم حزب سبزهای کانادا، بر پایه آزادی بیان و تصمیم‌گیری گرفته شده است.

6405625767_d4e9188887_b-650x432 الیزابت مِی‌ رو در روی حزب سبزهای کانادا: اختلاف بر سر تحریم اسراییل
جنبش بی‌دی‌اس از جنبش‌های فعال در موضوع عدالت در مساله‌های زیست‌محیطی است. عکس از فلیکر

حزب سبزهای کانادا با این رای تصمیم گرفته است تا از این به بعد از نماینده‌های خود در پارلمان بخواهد تا برابر قطعنامه شماره ۲۴۲ شورای امنیت سازمان ملل متحد، از حریم سرزمین فلسطین و ساکنین آن دفاع کند؛ همچنین برای رسیدن به راه حل دو دولت با دو سرزمین برای درگیری بین اسراییلی‌ها و فلسطینی‌ها تلاش کند؛ مرزهای قبل از سال ۱۹۶۷ بین دو کشور را به رسمیت بشناسد؛ و مدافع برنامه‌ای بین‌المللی باشد که منافع هر دو سرزمین و ساکنین دو سرزمین را مدِ نظر خود قرار داده باشد.

چندین گروه یهودی کانادایی نیز به این تصمیم حزب سبزهای کانادا اعتراض کرده‌اند. آنها در بیانیه‌های رسمی خود اعلام کرده‌اند این تصمیم حزب سبزها به معنای در معرض تبعیض قرار دادن اسراییلی‌هاست و بر خلاف ارزش‌های کانادایی است. این گروه‌ها همچنین این تصمیم را ناعادلانه و در تمایز با مبارزه با تروریست تشخیص داده‌اند.

کانادا در سال ۱۹۴۹ کشور اسراییل را به رسمیت شناخته است و در کنار امریکا، از برجسته‌ترین همراهان اسراییل در جامعه جهانی است. هم‌اکنون نزدیک به ۲۰ هزار کانادایی در اسراییل زندگی می‌کنند و جامعه یهودی کانادا، با جمعیتی فراتر از ۳۵۰ هزار نفر، پل فرهنگی و اجتماعی با اهمیتی بین دو کشور محسوب می‌شود.

دو کشور در سال ۲۰۱۴، شاهد تجارتی به ارزش یک و نیم میلیارد دلار مابین خود بوده‌اند. همچنین کانادا و اسراییل همکاری‌های علمی، فن‌آوری و فرهنگی گسترده‌ای مابین خود دارند.

الیزابت مِی، تنها عضو حزب سبزهای کانادا در پارلمان کشور است و رسما اعلام کرده با این تصمیم حزب مخالف است و هم‌اکنون به کناره‌گیری از رهبری حزب فکر می‌کند.

درباره سید مصطفی رضیئی

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

پیشنهاد خوانش

حقوق بشر، کانادا و عفو بین‌الملل

نازیلا پس از آنکه چند سال اول مهاجرتش به کانادا گذشت و توانست اسکان پیدا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *