آشیان / استانی / اقتصاد کشور تحت فشار حجم قرض خانوارهای کانادایی

اقتصاد کشور تحت فشار حجم قرض خانوارهای کانادایی

شهرگان: بعد از آنکه در ماه سپتامبر گذشته، حجم قرض خانوارهای کانادایی از مقدار تولید ناخالص ملی گذشت، این هفته جامعه بانکداران بین‌الملل اعلام کرد که نگران مقدار این قرض و تاثیرگذاری آن بر رشد و ثبات اقتصادی کشور است.

در یک دهه گذشته، مقدار قرض خانوارهای کانادایی با توجه به رشد قیمت مسکن، سه برابر شده است و هم‌اکنون ساکنین کانادا، فراتر از ساکنین امریکا، بریتانیا و ایتالیا مقروض هستند.

12696032183_0d9622ae98_z اقتصاد کشور تحت فشار حجم قرض خانوارهای کانادایی
تصویر از فلیکر

در ماه سپتامبر گذشته، سازمان آمار کانادا اعلام کرد این حجم قرض، برابر ۱۰۰.۵ درصد تولید ناخالص ملی است و این اولین مرتبه است که قرض خانوارها از رقم تولید ناخالص ملی فراتر می‌رود.

یکی دیگر از علت‌های افزایش حجم قرض خانوارها، تکیه آنان به کارت‌های اعتباری است و کانادا اولین کشور ثروتمند دنیاست که نشانه‌های استرس در نظام بانکی خود را نشان می‌دهد.

fp1024_household_credit اقتصاد کشور تحت فشار حجم قرض خانوارهای کانادایی
کانادا در میان کشورهای پیش‌رفته دارای بیشترین حجم قرض بر خانوارهای خود است. جدول از فاینن‌شیال تایمز

برابر اطلاعات سازمان آمار کانادا، مقدار کل بدهی کانادایی‌ها به کارت‌های اعتباری خود از رقم ۱ هزار و ۹۷ میلیارد دلار گذشته است.

همچنین این خانوارها، رقم ۱ هزار و ۲۹ میلیارد دلار برای خرید خانه‌های خود از بانک‌ها و سازمان‌های اقتصادی قرض گرفته‌اند.

این بدین معناست که هر خانوار کانادایی، به شکل میانگین، در مقابل هر ۱ دلار درآمد، ۱ دلار و ۶۸ سنت مقروض است.

در همین حال، تحقیقی که در ماه سپتامبر منتشر شده است، می‌گوید که نزدیک به نیمی از خانوارهای کانادایی قادر به تحمل افزایش ۲۰۰ دلار به هزینه‌های ماهیانه خود نیستند.

همین تحقیق می‌گوید ۳۱ درصد کانادایی‌ها قادر نیستند تا همین‌الان قبض‌های خودشان را سر موعد پرداخت کنند.

تحقیقی دیگر می‌گوید که ۴۸ درصد کانادایی‌ها اگر یک چک پرداخت حقوق را دریافت نکنند، قادر نیستند تا هزینه‌های آن ماه را پرداخت کنند و پس‌اندازی برای خود ندارند.

CsZiec8UAAArBu8-650x363 اقتصاد کشور تحت فشار حجم قرض خانوارهای کانادایی
قیمت مسکن در مقابل افزایش حجم بدهی و کاهش مقدار پس‌انداز، برای خانوارهای کانادایی تبدیل به موضوعی حیاتی شده است. جدول از توییتر

بیش از ۷۰ درصد خانوارهای کانادایی صاحب مسکن هستند و در مقابل بدهی‌ بالای این خانوارها و کاهش حجم پس‌انداز به شکل میانگین، افزایش قیمت مسکن، برای این خانوارها تبدیل به موضوعی حیاتی برای حفظ وضعیت زندگی‌شان شده است.

 

درباره سید مصطفی رضیئی

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

پیشنهاد خوانش

حقوق بشر، کانادا و عفو بین‌الملل

نازیلا پس از آنکه چند سال اول مهاجرتش به کانادا گذشت و توانست اسکان پیدا …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *