تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

اقتصاد کشور تحت فشار حجم قرض خانوارهای کانادایی

اقتصاد کشور تحت فشار حجم قرض خانوارهای کانادایی
تبلیغات

شهرگان: بعد از آنکه در ماه سپتامبر گذشته، حجم قرض خانوارهای کانادایی از مقدار تولید ناخالص ملی گذشت، این هفته جامعه بانکداران بین‌الملل اعلام کرد که نگران مقدار این قرض و تاثیرگذاری آن بر رشد و ثبات اقتصادی کشور است.

در یک دهه گذشته، مقدار قرض خانوارهای کانادایی با توجه به رشد قیمت مسکن، سه برابر شده است و هم‌اکنون ساکنین کانادا، فراتر از ساکنین امریکا، بریتانیا و ایتالیا مقروض هستند.

در ماه سپتامبر گذشته، سازمان آمار کانادا اعلام کرد این حجم قرض، برابر ۱۰۰.۵ درصد تولید ناخالص ملی است و این اولین مرتبه است که قرض خانوارها از رقم تولید ناخالص ملی فراتر می‌رود.

یکی دیگر از علت‌های افزایش حجم قرض خانوارها، تکیه آنان به کارت‌های اعتباری است و کانادا اولین کشور ثروتمند دنیاست که نشانه‌های استرس در نظام بانکی خود را نشان می‌دهد.

fp1024_household_credit

کانادا در میان کشورهای پیش‌رفته دارای بیشترین حجم قرض بر خانوارهای خود است. جدول از فاینن‌شیال تایمز

برابر اطلاعات سازمان آمار کانادا، مقدار کل بدهی کانادایی‌ها به کارت‌های اعتباری خود از رقم ۱ هزار و ۹۷ میلیارد دلار گذشته است.

همچنین این خانوارها، رقم ۱ هزار و ۲۹ میلیارد دلار برای خرید خانه‌های خود از بانک‌ها و سازمان‌های اقتصادی قرض گرفته‌اند.

این بدین معناست که هر خانوار کانادایی، به شکل میانگین، در مقابل هر ۱ دلار درآمد، ۱ دلار و ۶۸ سنت مقروض است.

در همین حال، تحقیقی که در ماه سپتامبر منتشر شده است، می‌گوید که نزدیک به نیمی از خانوارهای کانادایی قادر به تحمل افزایش ۲۰۰ دلار به هزینه‌های ماهیانه خود نیستند.

همین تحقیق می‌گوید ۳۱ درصد کانادایی‌ها قادر نیستند تا همین‌الان قبض‌های خودشان را سر موعد پرداخت کنند.

تحقیقی دیگر می‌گوید که ۴۸ درصد کانادایی‌ها اگر یک چک پرداخت حقوق را دریافت نکنند، قادر نیستند تا هزینه‌های آن ماه را پرداخت کنند و پس‌اندازی برای خود ندارند.

بیش از ۷۰ درصد خانوارهای کانادایی صاحب مسکن هستند و در مقابل بدهی‌ بالای این خانوارها و کاهش حجم پس‌انداز به شکل میانگین، افزایش قیمت مسکن، برای این خانوارها تبدیل به موضوعی حیاتی برای حفظ وضعیت زندگی‌شان شده است.

 

Website | + posts

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی:

ویدیویی

بارگذاری...

پادکست شهرگان


آرشیو شهرگان