صفحه را انتخاب کنید

گام بسیار مهم گوگل در کمک به کاربران ایرانی

گام بسیار مهم گوگل در کمک به کاربران ایرانی

سالها است كه گوگل تلاش می كند برای كمك به كاربرانی كه در نظام های سركوبگر زندگی می كنند، راه هایی پیدا كند تا از سركوب آنلاین آنها كم كند. حالا امروز گوگل اعلام كرده است كه سه راه جدید برای این موضوع اضافه كرده است.

از روز دوشنبه كاربرانی كه در كشور هایی مانند ایران، سوریه، چین و سوریه زندگی می كنند،می توانند هویتشان را در اینترنت پنهان كنند و این كار را با كمك یك نفر در كشورهای آزاد انجام می دهند. گروه های حقوق بشری تلاش می كنند تا جلوی دولت هایشان را برای از كار انداختن وبسایت هایشان بگیرند و جهان مراقب است تا ببیند بیشترین حملات اینترنتی از كدام كشورها ناشی می شوند.

image00

اولین ابزار، افزونه ای است به نام” uProxy” كه توسط آن یك ارتباط كاملا رمزگذاری شده و امن بین دو نفر كه  همدیگر را میشناسند و به هم اعتماد دارند، ایجاد می شود؛  یك طرف كاربری كه می خواهد هویتش را پنهان كند و طرف دیگر كاربری كه هویتش را در اختیار طرف دیگر قرار می دهد؛ به عنوان مثال حالا یك فعال ایرانی می‌تواند از مرورگر كاربری دیگر در آمریكا استفاده كند. در واقع این یك شبكه اجتماعی برای فعالان اجتماعی سیاسی است.

یاسمین گرین (Yasmin Green) مسئول اصلی پروژه در گوگل می گوید: «شما از كشوری كه در آن هستید و سركوب می شوید با استفاده از “uProxy” خارج می شوید و به كشوری كه به آن اعتماد دارید وارد می شوید؛ این ارتباط كاملا أمن و محرمانه است. این ابزار برای كشوری مانند ایران به شدت مورد نیاز است، جایی كه شما نمی توانید از اینترنت استفاده كنید مگر آنكه حس كنید كه پاییده و ردیابی می شوید.»

گوگل پیوسته در تلاش است تا برای اینترنت آزاد مبارزه كند و در عین حال در مطالبی كه قرار است از آنها محافظت كند، فضولی نكند. در حال حاضر تمركز روی كشورهایی است كه آسیب پذیر هستند و مسئولانشان در سركوب اینترنت شدید رفتار می كنند.

برخلاف پروكسی هایی كه در حال حاضر استفاده می شوند، “uProxy” هویت كاربر را به طور كامل مخفی نمی كند، بلكه كاربر ایرانی هویت و “IP” كاربر خارج از كشور را استفاده می كند و در طرف دیگر نیز كاربر خارجی می تواند از “اینترنت حلال” استفاده كند اگر می خواهد از چند و چون آن باخبر شود.

همچنین گوگل در حال توسعه برنامه ای است كه بر طبق آن وبسایت های گروه های مدافع آزادی بیان در برابر حملات “DDOS” محافظت  شوند. حمله “DDOS” این گونه است كه سرورهای وبسایت مورد حمله، فقط در صورت غیرفعال شدن و محو شدن آزاد می شوند. اما گوگل این سرورها را زیر چتر حفاظتی خود می آورد و این سرورها تماما در برابر این حملات مصون می شوند، حتی شدیدترین حملات. گوگل نام این پروژه را “Project Shield” نامیده است.

طی یك سال گذشته این پروژه در مورد چند وبسایت مورد اطمینان تست شده است، از جمله سایت بالاترین، “Aymta” در سوریه و سرویس نظاره انتخابات كنیا كه برای اولین بار در طول دوره انتخابات دچار مشكل نشد.حالا گوگل تمام وبسایت هایی كه در زمینه اخبار آزاد، حقوق بشر و اینترنت آزاد فعالیت می كنند را به این پروژه دعوت می كند.

image01

در نهایت گوگل برای شفاف كردن موضوع حملات اینترنتی، برنامه ای ارائه داده است به نام نقشه دیجیتالی حملات (Digital Attacks Map)كه طبق آن مناطقی كه بیشترین حملات اینترنتی در آنها اتفاق می افتد را معرفی می كند و این اطلاعات را در اختیار كاربران قرار می دهد تا بتوانند آن ها را با واقعیت های بیرون از اینترنت مقایسه كنند.

كوهن(Cohen) از مسئولان پروژه می گوید:« ما به كاربران نشان می دهیم كه حملات اینترنتی از كجا اتفاق می افتند، كجا را هدف قرار می دهند و چه خبرهایی در این زمینه وجود دارد. ما تمركزمان را روی كشورهایی مانند ایران، كره شمالی، كوبا و.غیره قرار می دهیم، جاهایی كه بیشترین سانسور اتفاق می افتد. اگر به عنوان یك شركت آزادی بیان برای ما یك ارزش است باید آن را در عمل نشان دهیم»

[تواناتک]

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی:

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

بارگذاری...

فرم اشتراک ایمیلی

آرشیو شهرگان

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد

Pin It on Pinterest

Share This