صفحه را انتخاب کنید

بعد از کمبود نمک: خسارت‌هایش به ماشین، کفش، حیوانات و جاده‌ها

بعد از کمبود نمک: خسارت‌هایش به ماشین، کفش، حیوانات و جاده‌ها

شهرگان: فراتر از پنج هفته است که سرما، یخ و برف بر شهرهای مترو ونکوور سایه افکنده و این سردترین زمستان ۳۰ سال اخیر جنوب بریتیش کلمبیاست.

عکس از دولت شهر ونکوور

هرچند از همان اولین بارش‌ برف صحبت از کمبود نمک هم همراهش آمد تا بدینجا که صحبت از موج تازه‌ای از برف در آخرهفته‌ای که گذشت – برفی که درنهایت پراکنده و بیشتر در شکل باران بارید – باعث شد تا جنجال کمبود نمک بر نگرانی‌های ساکنین شهرهای مترو ونکوور بیافزاید.

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: برف، گرما، باران و آمادگی مردم و دولت در برابر تغییرات اقلیمی

عاقبت این بحران با عرضه بهتر نمک و شن گذشت، ولی این سوال پیش کشیده می‌شود که نمک ریخته شده بر سطح شهرها، درنهایت چه می‌شود؟

اصلا استفاده از نمک راه مناسبی برای مقابله با یخ و برف نشسته بر سطح زمین است؟

خرابی جاده‌ها و پل‌ها

مصرف گسترده نمک به معنای افزایش احتمال آسیب‌دیدگی سازه‌های فلزی در سطح شهرهاست. نمک به سازه‌های فلزی، یا میلگردهای داخل سازه‌های بتنی که برسد، روند فرسایش و زنگ‌زدگی را سرعت می‌بخشد.

نمک فلز از جمله بدنه ماشین‌ها یا میلگرد داخل بتن را بتدریج نابود می‌کند

نمک یکی از دلایل اصلی فرسودگی گسترده در پل چامپلین در شهر مونتریال بود که درنهایت با هزینه‌ ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بازسازی شد.

آسیب به لاستیک و بدنه ماشین

نمکی که به سطح خیابان‌ها ریخته می‌شود، هم می‌تواند باعث فرسودگی لاستیک ماشین‌ها بشود، هم همراه یخ و برف آب شده به بدنه ماشین پاشیده بشود و درنهایت اگر پاک نشود، باعث زنگ‌زدگی بدنه ماشین باشد.

نمک همچنین می‌تواند باعث این بشود که ترمز ماشین درست عمل نکند و درنتیجه، به احتمال تصادفات رانندگی دامن بزند.

برای همین توصیه می شود تا اگر لازم نیست، در برف سنگین رانندگی نکنید. اگر رانندگی می‌کنید، ماشین‌تان را هر ۱۰ روز یک مرتبه بشورید و با دقت لاستیک‌ها و اطراف آنها را تمیز کنید.

وقتی هم برف و یخ همراه با نمک تبدیل به چاله‌های آب در خیابان‌ها و جاده‌ها شده، سعی بشود تا می‌شود ماشین کمتر از داخل‌شان عبور کند.

خراب کردن کفش

نمک می‌تواند کفش را هم خراب کند، بخصوص اگر کفش از جنس چرم باشد. تمیز نگه داشتن کفش‌ها و همچنین استفاده از اسپری‌های حاوی موادشیمیایی محافظ کفش به توصیه فروشندگان کفش می‌تواند از خرابی کفش جلوگیری کند.

نمک برای استفاده در سطح شهر آماده عرضه می‌شود. عکس از دولت شهر ونکوور

نمک البته همراه کفش آدمی به دیگر محوطه‌ها هم می‌رود و به این شکل نمک وارد محل کار،‌ تحصیل و یا زندگی آدمی می‌شود و می‌تواند خسارت به بار بیاورد اگر کفش به شکل مناسب تمیز نشود یا نمک وارد محیط شده، به شکل مناسبی پاک نشود.

خوبی و بدی‌های نمک برای حیوانات اهلی و وحشی

نمک پیاده‌روها می‌تواند پای سگ خانگی را بسوزاند، اگر کفش مخصوص پای سگ نباشد و پای سگ، یک بریدگی کوچک داشته باشد.

همان‌طور که اگر آدمی هم پا برهنه بر سطح مرطوب دارای نمک راه برود، پایش خواهد سوخت.

نمک جاده‌ها البته برخی حیوانات مثل مووس (نوعی گوزن شمالی) را جلب خودش می‌کند که مانند انسان، علاقه‌ای خاص به طعم نمک دارد.

هرچند این بدین معناست که بعضی وقت‌ها حیواناتی غول پیکر به ماشین‌ها نزدیک می‌شوند تا نمک را از بدنه ماشین لیس بزنند.

همچنین اینکه نمکی که بر سطح زمین ریخته می‌شود، در اغلب مواقع همراه آب حاصل از ذوب شدن یخ و برف به درخت‌ها، جنگل‌ها و منابع آب شیرین وارد می‌شود.

این نمک ممکن است که درنهایت باعث مرگ برخی ماهی‌ها و دیگر گونه‌های جانوری و گیاهی بشود.

راه‌های دیگر به جز نمک برای آب کردن یخ‌

در ونکوور که نمک کم آمد، برخی ساکنین شهر سراغ گزینه‌های دیگر رفتند، از خاک مخصوص گربه گرفته تا سرکه و کود گیاهی.

آخرین سوال این است که به جز نمک، گزینه بهتری برای آب کردن یخ و برف در ماه‌های زمستان وجود ندارد؟

جواب این است که چرا، وجود دارد ولی تا هجده برابر قیمت نمک، برای دولت و مالیات‌دهندگان خرج در بر خواهد داشت و این به معنای استفاده از مواد شیمیایی مانندِ کلورید منیزیوم یا کلورید کلسیم است.

 


  • سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

Advertisement

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی:

ویدیویی

بارگذاری...

فرم اشتراک ایمیلی

آرشیو شهرگان

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد

Pin It on Pinterest

Share This