صفحه را انتخاب کنید

توسعه و توانمندی داخلی

توسعه و توانمندی داخلی

دوران تحريم لطمات سنگي‌تر از جنگ تحميلي بر اقتصاد و اجتماع وارد كرده است. اگر در جنگ بسياري از ظرفيت‌هاي كشور تابود شدند در دوران تحريم با اعمال سياست‌هاي نادرست سياسي – اقتصادي كشور هم ظرفیت های ایجاد شده از بین رفتند و هم فرصت‌هاي سياسي – اقتصادي را از دست داديم بطوریکه لشکر بیکاران جامعه برقم  7 میلیون رسیده و بجای صادرات نفت و گاز و خدمات فنی و مهندسی ، صادرات مغز و نخبه و مهندس و دکتر و متخصص بوجود آورده ایم و در صادرات نیروی کار نخبه بارقمی حدود 30 میلیارد دلار رتبه اول جهان را کسب کرده ایم.در مقابل ظاهرا استیصال دولت در پاکسازی خرابیهای ناشی ازنابخردی و توهم ،کاررا بجائی رسانده  که ظاهرا قرار شده هزینه بی کفایتی دولت گذشته را با افزایش قیمت تعرفه اب ، برق و گاز و خدمات عمومی و هزینه  سوخت مطالبات بزرگ بدهکاران و آقازاده و … را با کاهش سود سپردهای مردم تامین کنند . یعنی بجای ریشه یابی اینهمه فساد و خشکانیدن منابع کشور و محاکمه مجریان و عوامل سقوط کشور ، مردم جور آنها را بکشند اما واقعیت اقتصاد به روایت مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی كه مي‌تواند به عنوان سند رهايي از تحريم و بازگشايي قفل‌هاي نااميدي با كليد اميد توليد و صنعت تلقي گردد داراي حداقل نكات زير است:

چشم‌انداز بخش‌هاي اقتصادي كشور

رديف نام صنعت رتبه در جهان رتبه در آسيا رتبه در خاورميانه ظرفيت توليد
1 2 3 4 5 6 7 8 9 خودرو صنعت فولاد نساجي و پوشاك سيمان لاستيك (تاير و تيوپ) لوازم خانگي كاشي و سراميك پتروشيمي خدمات فنی و مهندسی 11 7 50 3 3 (درصد جهان) 14 4 44 – 5 2 7 2 6 6 1 4 5 1 1 3 1 1 2 1 2 1 2 ميليون دستگاه 55 ميليون تن 340 هزار تن 120 ميليون تن 400 هزار تن 16 ميليون دستگاه 700 ميليون متر مربع 60 میلیون تن 30 میلیارد دلار

دست‌يابي به اهداف فوق كه امري كاملاً ممكن است مشروط بر احياي سيستم فرسوده اقتصادي، بر قرار شايسته سالاري، از بين بردن نظام رانت دولتي و عمومي بركناري (بازنشستگي) مديران ناكارآمد فعلي، به‌كارگماري مديران متخصص بدون توجه به رابطه و سفارشات، حمايت از توليد و خدمات داخلي، حمايت از اشتغال از طريق معافيت‌هاي مالياتي و بيمه‌اي، الزام تعرفه‌هاي بالاي گمركي بر واردات كالاهايي كه در داخل توليد با كيفيت عرضه مي‌شوند. سر به زير نهادن سياسي به مدت حداقل پنجسال  سال و غرق شدن در برنامه‌هاي توسعه بدون اعلام شعارهاي نابجا و نادرست تا درخت توسعه تناور گردد و فراموش نكنيم امروزه قدرت سياسي از تفنگ بيرون نمي‌آيد بلكه قدرت سياسي از اقتصاد نشأت مي‌گيردو تجربه نمونه آلمان، دانمارك، نروژ كاملاً ملموس و قابل استفاده هستند.

حتي امروزه چين از نظر سطح فني نظامي قابل مقايسه با امريكا و ناتو نمي‌باشد امّا اقتصاد چين، اقتصاد جهاني را به گوشة رينگ كشانيده است. لذا كار و توليد و توليد و عدالت اجتماعي – اقتصادي شعار اصلي پيشرفت و توسعه به شمار مي‌روند. بدون شک غرق شدن در برنامه توسعه سیاسی – اقتصادی میتواند کشوررا از موج بیکاری هفت میلیون نفری و ارائه طرحهای نابخردانه حذف امتیازات رفاهی – اجتماعی ( که دیگر چیزی بای نمانده است ) ، نظیر خصوصی کردن تن و جان مردم و پولی کردن آموزش عمومی و واگذاری بیمارستانها به باندهای پزشکی و …. خلاص نماید که در غیذر اینضورت تجربه یونان  پیش چشم ما قرار دارد.


  • غلامحسین دوانی؛ پژوهش‌گر اقتصادی و عضو انجمن اقتصاددانان حرفه‌ای بریتیش کلمبیا و از اعضای حسابداران خبره آمریکای شمالی

Advertisement

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی:

ویدیویی

بارگذاری...

فرم اشتراک ایمیلی

آرشیو شهرگان

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد

Pin It on Pinterest

Share This