UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

سد بر دره رودخانه صلح در مواجهه سه حزب اصلی بی‌سی

سد بر دره رودخانه صلح در مواجهه سه حزب اصلی بی‌سی

شهرگان: زودتر از آنکه دولت تشکیل شده باشد، سخنگوی پارلمان انتخاب شده باشد و جابه‌جایی قدرت تمام شده باشد، دو جبهه دموکرات نوین با همراهی سبزها که دارای ۴۴ کرسی پارلمان هستند، در موضوع پروژه ساخت سد بر دره رودخانه صلح در سایت سی رودرروی ۴۳ نماینده لیبرال محافظه‌کار قرار گرفته‌اند.

از یک سو، جان هورگان نامه‌ای رسمی به بی‌سی هایدرو منتشر و به آنها دستور داد تا دیگر قراردادی در موضوع این سد نهایی نکنند. او می‌خواهد تا برابر قرار مابین حزب دموکران نوین با سبزها، این پروژه بلافاصله در دستور مرور کمیسیون خدمات رفاهی بریتیش کلمبیا قرار بگیرند.

از جمله مواردی که دو حزب احتمالا حاکم بر دولت استانی می‌خواهند جواب آن را بدانند، این است که آیا ساخت این پروژه به نقطه بدون بازگشت رسیده است یا که نه؟

اگر نه، کنار گذاشتن این پروژه چه هزینه‌ای برای مالیات‌دهندگان در بر خواهد داشت؟

همچنین این پروژه واقعا چقدر خرج در بر دارد و اینکه گزینه‌های جایگزین آن چه مواردی هستند و آن موارد نیازمند چه سرمایه‌گذاری‌هایی خواهند بود؟

در مقابل هفته گذشته کریستی کلارک، رهبر فعلی دولت استانی در نامه‌ای به هورگان عنوان کرد که بایستی در گذر چهار روز نتیجه‌ای قطعی از طرف این دو حزب در موضوع این پروژه اعلام بشود.

بی‌سی هایدرو همزمان گفت که در شرایط کنونی، اگر یک سال تاخیر در ساخت این پروژه اتفاق بیافتد، دولت با ۶۳۰ میلیون دلار خسارت روبه‌رو خواهد شد.

هرچند که این پروژه که مابین ۸ تا ۱۲ میلیارد دلار هزینه در بر خواهد داشت، بر قرض‌های بی‌سی هایدرو افزوده خواهد شد که رقم دقیق آن هم‌اکنون مشخص در دست رسانه‌ها نیست و برخی تحلیل‌گرها آن را در حدود ۷۲ میلیارد دلار در نظر گرفته‌اند و برخی دیگر نصف این رقم را مطرح می‌کنند.

البته در روزهای انتخابات، دانشگاه بریتیش کلمبیا (یو‌بی‌سی) در تحلیل خودش از هزینه‌های بلندمدت این طرح در مقابل عدم نیاز جدی به آن در پنج دهه آینده، گفته بود در صورت پایان این پروژه، دولت استانی تا ۲۰۳۶ میلادی نزدیک به ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار ضرر خواهد کرد.

از درخواست سازمان ملل تا نگرانی ملت‌های بومی

همان‌طور که سه حزب اصلی پارلمان استانی برای شکل دادن به دولت اقلیت تلاش می‌کنند و اولین سری جدال‌هایشان به ساخت سد بر دره رودخانه سی رسیده است، دیگر سازمان‌های دل‌نگران این پروژه هم دوباره خواسته‌هایشان را مطرح کرده‌اند.

پارک ملی وود بوفالو در خطر آسیب‌های جدی است. عکس از فلیکر

کمیته میراث جهانیِ سازمان ملل متحد باری دیگر درخواست پیشین خودش را مطرح کرده که ساخت این سد باعث آسیب‌های جدی به پارک ملی وود بوفالو می‌شود و خواستار بررسی‌های بیشتر قبل از ادامه کار این پروژه شده است.

ملت‌های بومی ساکن در منطقه پیش‌رفت این پروژه هم دوباره نگرانی خودشان را از ساخت بزرگراه منتهی به این سد اعلام کرده‌اند که مکان‌های مقدس این ملت‌ها، از جمله قبرستان‌هایشان را ویران می‌کند و آسیب‌های جدی به محیط‌زیست می‌زند و حق بومیان در استفاده از این زمین‌ها را به مخاطره می‌کشاند.

در مقابل انجمن مستقل مقاطعه‌کارها و تجار (ICBA) که حامی مقاطعه‌کارها و کارگرهای حاضر در این پروژه است، نسبت به احتمال اخراج ۲ هزار و ۲۵۲ نفری ابراز نگرانی کرده که در این پروژه مشغول به کار هستند.

ساخت بزرگراه منتهی به این پروژه هم بانی نگرانی ملت‌های بومی شده است. تصویر از بی‌سی‌هایدرو

نزدیک به ۴۰ درصد این افراد مقیم دایمی دره رودخانه صلح هستند و دیگر کارکنان این پروژه از دیگر نقاط کانادا و یا خارج از کشور آمده‌اند.

در این فاصله، پارلمان تازه استانی هم به زمان اولین جلسه خودش نزدیک‌تر می‌شود.

چه خبر از پارلمان استانی؟

در هفته‌ای که گذشت، نمایندگان تازه پارلمان استانی بریتیش کلمبیا سوگند خوردند و لیبرال‌های محافظه‌کار هم نشان دادند به‌راحتی قدرت را تسلیم دموکرات نوین در همکاری سبزها نخواهند کرد.

از یک سو کلارک به عنوان رهبر دولت استانی سوگند یاد کرد تا ۲۲ جون اولین جلسه پارلمان برگزار بشود و در این جلسه، سخنگو – رهبر – پارلمان انتخاب بشود و بلافاصله رای اعتماد به دولت او دستور جلسه باشد.

از آن سو، در دوشنبه گذشته، کلارک کابینه تازه‌ای معرفی کرد که شامل بر پنج عضو تازه است.

هرچند که رسانه‌های مختلف این اقدام را تشکیل دولتی با کوتاه‌ترین عمر در تاریخ استان تلقی کرده‌اند – پیش‌بینی می‌شود در جلسه ۲۲ جون این دولت رای اعتماد نگیرد.

چون لیبرال‌های محافظه‌کار یک رای برای داشتن اکثریت کم دارند – ولی دست کلارک را باز می‌گذارد تا آن لحظه، به عنوان رهبر دولت در مقابل همکاری جبهه مقابل خودش قرار بگیرد.

به‌رغم اینکه موقعیت کنونی کلارک به او دست بالا را در موضوع پروژه ساخت سد بر دره رودخانه صلح می‌دهد، ولی نشان می‌دهد که او در نقش احتمالی رهبر اپوزیسون در سال‌های پیش رو، رویاهای دولت پیشین خودش را فراموش نمی‌کند:

کلارک یکی از اولین کمپین‌های انتخاباتی خودش را در سایت سی بر دره رودخانه صلح شروع کرد و حالا نگران دو جواهر دولت پیشین خودش هم شده است، یکی پروژه گسترش استخراج و عرضه گاز مایع (ال‌ان‌جی) به شیوه فرکینگ و دومی طرح گسترش خط لوله کیندرمورگان که هر دو با مخالفت دموکرات نوین و سبزها روبه‌رو هستند.

تمامی این‌ها نشانه‌هایی از جدال‌های سیاسی هفته‌ها و ماه‌های پیش رو خواهند بود، وقتی زمین بازی از پروژه سد به دیگر جبهه‌ها هم کشیده شود. آن هم در پارلمانی که با اختلاف یک رای، همه‌چیز می‌تواند متفاوت بشود.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: