UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

با وجود مخالفت‌ها، دولت فدرال مجوز ساخت سد ۹ میلیارد دلاری بر دره رودخانه صلح را صادر کرد

با وجود مخالفت‌ها، دولت فدرال مجوز ساخت سد ۹ میلیارد دلاری بر دره رودخانه صلح را صادر کرد

شهرگان: دولت فدرال در حالی دو مجوز برای ادامه ساخت پروژه سایت سی بر دره رودخانه صلح را این هفته صادر کرد که فعال‌های اجتماعی هشدار دادند این اقدام دولت جاستین ترودو، نقض پیمان‌های امضا شده با بومیان کانادا و همچنین نقض شعارهای انتخاباتی حزب لیبرال در انتخابات فدرال سال گذشته است.

hi-bc-130128-site-c-dam-rendering-8col

پروژه ۹ میلیارد دلاری ساخت سد بر دره رودخانه صلح اعتراض‌ها فعال‌های اجتماعی و محیط‌زیست را در بر داشته است. عکس از بی‌سی هایدرو

سال گذشته این حزب توجه به بومیان کانادا، خواسته‌هایشان و همچنین حرمت گذاشتن به حق و حقوق آنها را از اصلی‌ترین برنامه‌های انتخاباتی خود عنوان کرده بود. همچنین در ابتدای امسال دولت فدرال اعلام کرد پیمان جهانی حقوق بومیان را در کانادا اجرایی خواهد کرد.

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: تحصن یک ماهه برای حفظ دره رودخانه صلح؛ پایان تحصن در محوطه ساختمان مرکزی بی‌سی هایدرو؛ نگرانی جوامع علمی از فعالیت‌های دولت استانی در زمینه تولید انرژی؛ سوال‌هایی در موضوع فرکینگ در بریتیش کلمبیا

این پروژه ۹ میلیارد دلار دلاری بر دره رودخانه صلح، باعث این خواهد شد تا بیشتر از ۸۰ کیلومتر از این دره به زیر آب برود. این دره صاحب بخشی از غنی‌ترین خاک‌های مستعد به کشاورزی در سطح استان است و پیش‌بینی می‌شود این دره می‌تواند هر سال غذای یک میلیون نفر را تامین کند.

دولت استانی با پافشاری بر اجرای پروژه ساخت سد سی می‌گوید از سال ۲۰۲۰ و به مدت یک قرن، این سد برای استان بریتیش کلمبیا برق تمیز با استفاده از انرژی آب تولید خواهد کرد. هم‌اکنون نزدیک به دو سوم تولید برق استان از طریق سدها و انرژی آب صورت می‌گیرد.

فعال‌های اجتماعی در مقابل می‌گویند به زیر آب بردن زمین‌های بومیان به معنای نقض پیمان‌هایی است که در گذشته با بومیان امضا شده است. این پیمان‌ها به بومیان تضمین داده‌اند که آنها همچنان می‌توانند در زمین‌هایشان زندگی کنند، شکار کنند و فعالیت اجتماعی و اقتصادی داشته باشند.

هرچند وقتی زمین‌ها به زیر آب رفته باشند، چنین تضمین‌هایی دیگر عملی نخواهند بود.

بی‌سی‌ هایدرو مقروض، برق گران‌تر می‌شود

در حالی بی‌سی هایدرو این پروژه ۹ میلیارد دلاری را دنبال می‌کند که امسال این شرکت با کمبود بودجه روبه‌رو شده است.

در ده سال گذشته، درآمد این شرکت ۳.۵ میلیارد دلار کاهش یافته است، هرچند قیمت برق همچنان برابر پیش‌بینی‌های پیشین گران‌تر می‌شود.

سه سال پیش یک برنامه ده ساله برای افزایش قیمت برق در سطح استان اعلام شده است. قیمت برق در آپریل امسال ۴ درصد گران‌تر شد و در دو سال آینده به ترتیب ۳.۵ و ۳ درصد دیگر هم گران‌تر خواهد شد تا در مجموع قیمت برق ۱۰.۵ درصد در یک بازه زمانه سه ساله گران‌تر بشود.

این در حالی است که در بازه زمانی مارچ ۲۰۰۸ تا مارچ ۲۰۱۶، مقدار قرض‌های شرکت بی‌سی هایدرو با افزایشی ۱۲۵ درصدی روبه‌رو شده و از رقم ۸.۱ میلیارد دلار به ۱۸.۱ میلیارد دلار دلار رسیده است.

دولت لیبرال حاکم بر استان قصد دارد تا در سه سال آینده، ارقام ۴ میلیارد و ۳ میلیارد دلار به این قرض‌ها اضافه کند.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: