آشیان / استانی / سنگینی افزایش فزاینده قیمت کتاب‌های درسی بر دوش دانشجویان

سنگینی افزایش فزاینده قیمت کتاب‌های درسی بر دوش دانشجویان

دانشجویان دانشگاه ویکتوریا، دانشگاه بریتیش کلمبیا و دانشگاه سایمون فریزر از شبکه‌های اجتماعی با هشتک #textbookbroke استفاده می‌کنند تا نشان دهند چطور قیمت‌های گران کتاب‌های درسی، بودجه‌های محدود آنها را می‌بلعد.

CrxObx7WYAA3nHC-650x431 سنگینی افزایش فزاینده قیمت کتاب‌های درسی بر دوش دانشجویان
عکس از توییتر

به عنوان مثال، انجمن دانشجویان دانشگاه ویکتوریا امسال غرفه‌ای در محوطه دانشگاه بر پا کرده بودند و از دانشجویان می‌خواستند تا رقمی که در شروع ترم پاییزی برای خرید کتاب‌های درسی هزینه کرده‌اند، بر روی وایت بردی بنویسند و بعد با آن یک عکس یادگاری بگیرند. درنهایت، مجموعه‌ای از ۳۵ تصویر منتخب در فیس‌بوک این انجمن عرضه شدند.

14238279_1174450865947713_841075994689550560_n-650x366 سنگینی افزایش فزاینده قیمت کتاب‌های درسی بر دوش دانشجویان

تحقیقی صورت گرفته توسط یوکان‌پریج نشان می‌دهد که ۶۵ درصد دانشجویان موسسه‌های آموزش عالی نمی‌توانند به خاطر هزینه‌های بالای کتاب‌های درسی، تمامی کتاب‌های مورد نیازشان را تهیه کنند. همین تحقیق نشان می‌دهد که ۹۴ درصد این دانشجویان نگران هستند به خاطر نداشتن کتاب‌های درسی، نمره‌های پایین‌تری دریافت کنند.

14222181_10154588275615555_2389635973889518955_n-650x433 سنگینی افزایش فزاینده قیمت کتاب‌های درسی بر دوش دانشجویان

همین موسسه می‌گوید از دهه ۱۹۷۰ تاکنون، میانگین قیمت کتاب‌های درسی برای دانش‌آموزانی که تمام وقت تحصیل می‌کنند سه برابر شده است و امسال، هر دانشجو برای یک سال تحصیلی، میانگین ۱۲۰۰ دلار برای کتاب‌های درسی پرداخت خواهد کرد.

تحقیقی دیگر می‌گوید در برخی رشته‌های درسی، در فاصله ۱۹۷۷ تا ۲۰۱۵ میلادی، قیمت کتاب‌های درسی در بازه زمانی ۳۸ ساله، با رشدی ۱ هزار و ۴۱ درصدی روبه‌رو شده‌اند.

دانشجویان حاضر در این کمپین امیدوار هستند تا به دولت استانی و مقامات دانشگاهی فشار بیاورند تا منابع درسی بیشتری را به شکل مجانی و از طریق فضای مجازی، در طول دوره تحصیلی، در اختیار آنها قرار بدهند یا کتاب‌های بیشتری را در کتابخانه‌های دانشگاه‌ها در دسترس قرار دهند تا دانشجویانی که بودجه‌های محدودتری دارند هم بتوانند برابر و یکسان دیگر دانشجوها درس بخوانند.

هم‌اکنون دولت استانی از طریق پروژه باز کتاب‌های درسی، تعداد محدودی از کتاب‌های درسی را از طریق فضای مجازی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

 

درباره سید مصطفی رضیئی

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

پیشنهاد خوانش

حقوق بشر، کانادا و عفو بین‌الملل

نازیلا پس از آنکه چند سال اول مهاجرتش به کانادا گذشت و توانست اسکان پیدا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *