صفحه را انتخاب کنید

تلویزیون کابلی در بن‌بست تغییر یا اینترنت

تلویزیون کابلی در بن‌بست تغییر یا اینترنت
25012454872_85c8eafa95_z

تصویری از فراز ساختمان بل مدیا، آیا تلویزیون‌های کابلی در رقابت با اینترنت راه نجاتی برای خودشان پیدا خواهند کرد؟ عکس از فلیکر

شهرگان: با وجود اینکه از اول مارچ  امسال، برابر دستورالعمل سال گذشته کمیسیون رادیو، تلویزیون و ارتباطات کانادا (CRTC)، بسته‌های ۲۵ دلاری تلویزیون کابلی عرضه شده‌اند، ولی همچنان ساکنین کانادا ترجیح می‌دهند تا به کوچ تدریجی خود از تلویزیون‌های کابلی به شبکه‌های اینترنتی عرضه فیلم و سریال ادامه دهند.

کمیسیون امیدوار بود با کاهش قیمت بسته‌های تلویزیون کابلی، با بزرگ‌ترین مانع رودرروی این صنعت بجنگد: اینترنت. مردم در سرتاسر کانادا، با قیمت‌های بسیار ارزان‌تر از شبکه‌های قانونی مانند نت‌فیلیکس، شومی یا کریو تی‌وی می‌توانند هرچه بخواهند، بدون هیچ تبلیغی، در هر زمانی که بخواهند،‌ از طریق اینترنت تماشا کنند.

آنها برای تماشای برنامه انتخابی‌شان، فقط به اینترنت احتیاج دارند و یک وسیله، خواه تلویزیون هوشمند یا یک تلفن همراه، یا یک تبلت تا  از طریق اپ یا وب‌سایت، برنامه را تماشا کنند. در هر کجای کانادا هم می‌توان رمز را وارد کرد و از برنامه موردنظر لذت برد.

این شبکه‌ها، البته فارغ از شبکه‌هایی مانند یوتیوب یا دیگر وب‌سایت‌های عرضه برنامه‌های صوتی و تصویری هستند که مانعی بزرگ در برابر شبکه‌های کابلی در کانادا شده‌اند.

در مقابل ابزارهای اینترنتی، شبکه‌های کابلی گران هستند، احتیاج به دستگاه ویژه برای ارتباط با شبکه دارند و با این دستگاه، به تعداد محدودی تلویزیون وصل می‌شود.

برای همین دلایل است که ۱۹۰ هزار کانادایی در سال ۲۰۱۵ اشتراک تلویزیون کابلی خانه‌هایشان را لغو کرده‌اند و بعد از آن دیگر فقط از اینترنت برای تماشای برنامه‌های موردنظرشان استفاده می‌کنند.

تعداد افرادی که در سال ۲۰۱۵ تلویزیون‌های کابلی‌های خودشان را لغو کردند، ۸۰ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۱۴ نشان می‌دهد.

کمپانی‌های کابلی مخالف بسته‌های ارزان‌تر

سال گذشته، کمیسیون در زمان بررسی تغییر شرایط عرضه تلویزیون‌های کابلی دو موضوع را مد توجه خود قرار داده بود: هزینه‌ای که مشترک‌ها پرداخت می‌کنند، همچنین شبکه‌هایی که تماشا می‌کنند.

بسته‌های ۲۵ دلاری بر همین اساس شکل گرفتند: ۲۵ دلار برای شبکه‌های اساسی مانند سی‌بی‌سی و بعد از آن، هرچه تماشاگر بخواهد با قیمتی جدا. هم‌اکنون بسته‌های شرکت‌هایی مانند بِل مدیا یا راجرز، تعداد مشخصی شبکه را به شکل یک‌جا به مشترک می‌فروشند.

برنامه کمیسیون این بود که حق انتخاب با مخاطب باشد که چه شبکه‌هایی را انتخاب می‌کند. هرچند از ابتدای عرضه این بسته‌ها، مشخص شد که شرکت‌های عرضه کننده، علاقه‌ای به این پیشنهاد کمیسیون ندارند.

آنها برنامه کمیسیون را به شکلی عرضه کردند که در نهایت مشترک مجبور شود برای بسته‌ای کامل از شبکه‌های مورد نظر خودش، رقمی بالاتر از بسته‌های مرسوم و سنتی این شرکت‌ها پرداخت کند.

جنگ با تغییر در جبهه اینترنت

شبکه‌های کابلی امیدوار هستند تا بسته‌های تلویزیون، اینترنت و تلفن آنها همچنان جوابگوی نیاز ساکنین کانادا باشند – در مقابل آنها، مشترک‌های این کمپانی‌ها می‌خواهند حق انتخاب داشته باشند، انتخابی که اینترنت به راحتی آن را عرضه می‌کند.

آنها همچنین سعی کرده‌اند در اینترنت هم فعال باشند: بل مدیا، کریو تی‌وی را عرضه کرده است و شومی، متعلق به راجرز و شاو کیبل است. بل مدیا همچنین مانع از این شد که شبکه اینترنتی اچ‌بی‌او گو بتواند به بازار کانادا راه پیدا کند و بسته برنامه‌های خود شاملب بر سریال‌های محبوبی مانند «بازی تاج و تخت» را اینترنتی در ازای ماهی ۱۵ دلار به مخاطب خود عرضه کند.

آینده چه ابزارهایی برای تماشای برنامه‌های صوتی و تصویری باقی می‌گذارد، این سوالی است که به زودی شاهد پاسخ آن خواهید بود. هرچند پاسخ هرچه باشد، حق انتخاب مخاطب و پرداخت قیمتی کمتر، بخشی از آن خواهد بود.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد