تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

به یاد همکار صمیمی و خردورز شهروند بی‌سی به‌مناسبت زادروزش

به یاد همکار صمیمی و خردورز شهروند بی‌سی به‌مناسبت زادروزش

امروز (پنج شنبه ۲۰ ماه می) برابر با ۳۰ اردیبهشت، زادروز زنده‌یاد ابراهیم رزم‌آرا، شاعر، منتقد و پژوهش‌پژوه ادبی است.  ابراهیم نویسنده‌ای پرکار بود که در مدت حیات بسیار کوتاهش در ونکوور نزدیک به ۵۰ اثر در حوزه‌های شعر، نقد و تئوری شعر، معرفی کتاب و مقولات ادبی از خود باقی گذاشت.

ابراهیم رزم‌آرا از ناراحتی قلبی رنج می‌برد و قبل از ورود به کانادا یک جراحی قلبی را نیز پشت سر گذاشته‌بود.  او انسانی متین و فرهیخته و عاشق خواندن و نوشتن بود.  به انگیزه‌های مختلف و در حوزه‌های متفاوت ادبی می‌نوشت.  ابراهیم  شدیداً به این نوشته‌ی کافکا اعتقاد داشت که «نوشتن بیرون جهیدن از صف مردگان است». او پس از گذراندن دوره‌‌ی دشوار بلاتکلیفی در ترکیه، سرانجام آن کشور را به قصد مهاجرت به کانادا ترک می‌کند و در روز ۹ مارچ ۲۰۰۶ وارد ونکوورِ کانادا می‌شود.  ابراهیم در طول دوره زندگی کوتاه خود در ونکوور، با نشریه شهروند بی سی همکاری نزدیک و صمیمی‌ای داشت و از یاران پاتوق فرهنگی هدایت و عضو موثر و خردورز انجمن ادبی آدینه شب بود.  او نزدیک به ۲۰ کتاب را گزینش کرده و به نقد و معرفی آن‌ها پرداخت.  کتاب چشم مرکب نوشته محمد مختاری، کتاب روایت داستان‌نویسی نوشته محمود فلکی، کتاب سهراووش نوشته علی نگهبان، کتاب فرمایش و غیره نوشته عبدالقادر بلوچ، کتاب قبیله من نوشته مسعود نقره کار و . . .  از جمله‌ی کتاب‌هایی هستند که زنده‌یاد رزم‌آرا به معرفی و نقد آنها پرداخته ‌بود.

ابراهیم در اولین ساعات روز ۹ نوامبر ۲۰۰۷ به دلیل ایست قلبی با زندگی بدرود گفت.  از ۹ مارچ ۲۰۰۶ تا ۹ نوامبر ۲۰۰۷ زمان بسیار کوتاهی است که از ۲۰ ماه تجاور نمی‌کند اما در همین زمان کوتاه نزدیک به ۵۰ مقاله و شعر و نقد از خود باقی گذاشت.  حضور او در ونکوور کمک شایانی به بالا بردن سطح تئوری ادبی‌ی علاقه‌مندان به ادبیات کرد. مرگ زودهنگام او این ارتباط را بسیار زودهنگام و نابهنگام قطع کرد.

به مناسبت زادروز این شاعر و منتقد خردمند، تمامی آثار او را که طی اقامت‌اش در این شهر و در پیوند با شهروند بی سی تولید شده‌بود، گردآوری کردیم و تاکنون بیش از ۲۰ اثرش را در صفحه پیوست اینترنتی شهرگان اضافه کرده تا به مرور باقی اثرهایش را نیز به این مجموعه بیافرائیم.

این مجموعه در وبسایت شهرگان به آدرس: https://shahrgon.com/?cat=912  قابل دسترسی است که از علاقه‌مندان حوزه ادبیات دعوت می‌کنیم تا به آدرس فوق مراجعه و با نگاه و اندیشه ابراهیم رزم‌آرا بیشتر آشنا شوند.  از همکاران و مدیران سایت نیز مصرانه می‌خواهیم تا در صورت بازچاپ مقالات ابراهیم رزم‌‌آرا، لینک صفحه اصلی ویژه‌نامه را نیز ضمیمه نمایند تا امکان دسترسی به مجموعه‌ی آثار وی راحت‌تر صورت پذیرد.

در ۴۵‌مین زادروز ابراهیم رزم‌آرا، یادش را با شعری از او گرامی می‌داریم.

زنده‌یاد ابراهیم رزم‌آرا

کمی ایرانی

 من / هنوز هم فکر می‌کنم

نباید پیش بزرگترها پا دراز کرد

یا با صدای بلند خندید

تا امروز هم / از گوش کردن به حرف‌هایشان

                  کوچکترین زیانی ندیده‌ام

                  و کارهایم با دعای آن‌ها همیشه رو به راه است

مثلا / مادرم تا بگوید:

           «در امر خیر حاجت هیچ استخاره نیست»

      من و برادرم بلند می‌شویم / می‌ایستیم

      و پدر که با آن صدای گرمش زمزمه می‌کند:

                     «عجله کار شیطان است»

                                    آرام می‌نشینیم

      می‌نشینیم / اما هیچوقت

                         هیچ وقت پایمان را دراز نمی‌کنیم

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights