صفحه را انتخاب کنید

برف، گرما، باران و آمادگی مردم و دولت در برابر تغییرات اقلیمی

برف، گرما، باران و آمادگی مردم و دولت در برابر تغییرات اقلیمی

شهرگان: پیش‌تر گفته شده بود که زمستان امسال در شهرهای جنوب بریتیش کلمبیا، سرد خواهد بود و عاقبت با جابه‌جایی گرداب قطبی در اولین روزهای ماه دسامبر به لطف تغییرات اقلیمی، بعد سال‌ها، برف همراه خودش به مترو ونکوور آورد و دمای هوا را برای روزهای متوالی به زیر صفر کشاند.

در اولین روزهای ماه دسامبر، گرداب قطبی به کانادا و امریکا گسترش یافت. نقشه از ناسا

گرداب‌های قطبی، دو جریان با فشار پایین بر فراز دو قطب زمین هستند که در طول ماه‌های زمستان و پاییز، هوای قطب‌ها را سرد نگه می‌دارند. این دو گرداب، در زمستان‌ها قدرتمند هستند و در تابستان‌ها، ضعیف می‌شوند.

این دو جریان، همیشه وجود داشته‌اند، ولی در سال‌های اخیر جابه‌جایی آن‌ها به بخش‌های دیگر زمین،‌ مانند نفوذشان به کانادا، در رسانه‌های امریکا به عنوان جایگزینی برای عدم استفاده از تغییرات اقلیمی، مطرح می‌شوند.

قطب‌ها، سیستم تهویه زمین هستند و دمای اضافی کره خاکی را در گذر ماه‌های سرد، بازیافت می‌کنند و زمین را آماده ورود به ماه‌های بهار و تابستان می‌کنند.

تغییرات اقلیمی، یعنی شرایط درازمدت وضعیت آب و هوایی اقلیم زمین، سال‌هاست به خاطر فعالیت‌های انسان بهم ریخته است. امسال، شهرهای جنوبی بریتیش کلمبیا، شاهد ادامه خشکسالی و گرمایی فزاینده بودند.

بدنبال آن، هفته‌های بارانی آمد که در ماه اکتبر، دو برابر میانگین عادی این ماه، ساکنین منطقه شاهد ۲۶ روز بارانی بودند.

بارانی که در هفته‌های سپتامبر و نوامبر هم با شدتی بیشتر از معمول دنبال شد و عاقبت به دسامبر رسید. دسامبر، همان‌طور که پیش‌تر پیش‌بینی شده بود، گرداب قطبی در حالی کانادا و بخش‌های عمده‌ای از امریکا را در برگرفت، همراه خودش برف و سرما آورد که هم قطب شمال و هم قطب جنوب، امسال در وضعیتی هشدار دهنده، شاهد گرمایی فزاینده و کاهش تولید و گسترش یخ هستند.

39FFED3400000578 3891654 image a 59 1478126638938

تحقیق منتشر شده در مجله نیچر می‌گوید آب شدن یخ‌های شمالگان تاثیرگذار بر سوق دادن گرداب قطبی به سمت جنوب است.

اینکه امسال گرداب قطبی همانند سال ۲۰۱۴ از قطب شمال فاصله گرفته و امریکای شمالی، از جمله‌ شهرهای مترو ونکوور را در بر گرفته، آیا ارتباطی به تغییرات اقلیمی دارد؟

برابر تحقیقی که در اکتبر امسال در مجله نیچر منتشر شد، کاهش سطح یخ شمالگان، همچنین افزایش دمای میانگین این منطقه، تاثیرگذار بر جابه‌جای گرداب قطبی است و بتدریج این گرداب را به سمت جنوب سوق می‌دهد.

آمادگی دولت و مردم برای رویدادهای ناشی از تغییرات اقلیمی

آیا همان‌طور که در شهرهای مترو ونکوور برای آمادگی در برابر زلزله، آموزش داده می‌شود، تبلیغ می‌شود و برنامه‌ریزی شده است، برای رویدادهای ناشی از تغییرات اقلیمی هم آمادگی لازم وجود دارد؟

جواب آری است. کانادا صاحب استراتژی در مقابله تغییرات اقلیمی است. فارغ از دولت فدرال، دولت استانی و دولت‌های شهری هم صاحب بخش‌ها و استراتژی‌های خود در موضوع تغییرات اقلیمی هستند.

مشکل در این است که شدت تغییرات اقلیمی، پیش‌بینی‌پذیر نیستند، چون دیگر نمی‌توان با تکیه بر گذشته، آینده نزدیک را پیش‌بینی کرد. به عنوان مثال، دولت شهر ونکوور، برای ۱ متر افزایش سطح آب دریاها و رودخانه‌های مجاوز شهر تا سال ۲۱۰۰ میلادی برنامه‌ریزی کرده است.

هرچند ما افزایش سطح دریاها، یکی از اصلی‌ترین رویدادهای ناشی از تغییرات اقلیمی و سرعت آن را دست کم گرفته‌ایم. به عنوان مثال، یک تحقیق تازه می‌گویند ساحل غربی باید آماده ۱ متر و ۸۰ سانت افزایش آب دریاها و رودخانه‌ها تا سال ۲۱۰۰ باشد.

چطور رویدادهای ناشی از تغییرات اقلیمی را دست کم گرفته‌ایم؟ مثالش برف اخیر ونکوور و اینکه ماه‌هاست پیش‌بینی شده، زمستان سردی در انتظار شهر است و با اولین موج برف، نمک برای پاشیده شدن در سطح خیابان‌ها، کم آمد.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد