UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

قانونی شدن ماری‌جوآنا برای وضع مقررات بیشتر

قانونی شدن ماری‌جوآنا برای وضع مقررات بیشتر

۲۸ درصد نوجوان‌های کانادایی اعلام کردند در طول یک سال گذشته، ماری‌جوآنا مصرف کرده‌اند.

 

دولت فدرال کانادا بهار سال آینده لایحه قانونی شدن ماری‌جوآنا را منتشر می‌کند. این قانون مقررات فروش و مصرف این ماده را معین خواهد کرد. عکس از فلیکر

دولت فدرال کانادا بهار سال آینده لایحه قانونی شدن ماری‌جوآنا را منتشر می‌کند. این قانون مقررات فروش و مصرف این ماده را معین خواهد کرد. عکس از فلیکر

شهرگان: کمتر از یک هفته بعد از آنکه دولت فدرال اعلام کرد در بهار سال آینده لایحه قانونی شدن ماری‌جوآنا را به پارلمان ارائه خواهد  داد، دولت شهر ونکوور به مغازه‌هایی که نتوانسته مجوز مورد نظر شهر را کسب کنند یادآوری کرد که پایان ماه آپریل وقت تعطیلی آنهاست.

بر اساس مقرراتی که دولت شهری وضع کرده است، تمامی مغازه‌های فروش ماری‌جوآنا بایستی در ساختمان‌های تجاری باشند و حداقل ۳۰۰ متر از مدرسه‌ها، کانون‌های اجتماعی، خانه‌های محله و همچنین دیگر مغازه‌های فروش این ماده فاصله داشته باشند.

سال گذشته، بعد از آنکه دولت شهر ونکوور اعلام کرد مجوز به مغازه‌های فروش ماری‌جوآنا می‌دهد، ۱۷۶ مغازه درخواست‌های لازم را پر کردند و حداقل ۱۲۹ درخواست رد شده‌اند.

مغازه‌هایی که درخواست‌شان تایید شده بایستی ۳۰ هزار دلار برای دریافت مجوز به دولت شهر ونکوور پرداخت کنند، این رقم برای کلوب‌های کمک به بیماران ۱ هزار دلار است.

دولت شهری قرار است از پول‌های دریافتی برای درست کردن سیستمی استفاده کند تا مرتب شرایط کار و فعالیت مغازه‌های دارای مجوز را بسنجند و از سویی دیگر، از طریق اقدامات قضایی اجازه فعالیت به مغازه‌های بدون مجوز ندهند.

هنوز هیچ کدام از مغازه‌ها یا کلوب‌ها، برای دریافت مجوز پولی به دولت شهری پرداخت نکرده‌اند و منتظر نهایی شدن درخواست‌هایشان هستند تا نسبت به پرداخت وجه اقدام کنند.

مقررات ونکوور مثالی از آینده ماری‌جوآنا

3423992303_b78aaca589_b

ونکوور منطقه خاکستری اعلام شده است و پلیس شهر در آن مردم را به خاطر فروش، خرید یا مصرف ماری‌جوآنا به شکل مرسوم در کانادا بازداشت نمی‌کند. به همین خاطر ده‌ها موسسه، کلوب و مغازه برای فروش ماری‌جوآنا در سطح شهر فعال هستند. دولت شهری البته با طرح مساله مجوز برای این مغازه‌ها، قصد محدودیت فعالیت آنها را دارد. عکس از فلیکر

سال آینده قرار است شرایط قانونی شدن فروش و مصرف ماری‌جوآنا اعلام شود، ولی ونکوور منطقه خاکستری اعلام شده است و پلیس شهر، چند سالی است که شرایط قانونی متفاوتی به نسبت قانون فدرال را در این منطقه اِعمال می‌کند: کسی را برای مصرف و یا فروش ماری‌جوآنا بازداشت نمی‌کنند. همچنین پلیس شهر، به مغازه‌هایی که مشغول به فروش ماری‌جوآنا هستند، یورش نمی‌برد و فعالیت اقتصادی آنها را تحمل می‌کند.

دولت شهر ونکوور وقتی در بررسی‌های خود متوجه شد از میانه سال ۲۰۱۳ تا میانه سال ۲۰۱۵، تعداد مغازه‌ها و موسسه‌های فروش ماری‌جوآنا در شهر دو برابر شده است و رشد این تجارت همچنان ادامه دارد، اعلام کرد وقت آن رسیده تا مقرراتی بر این مغازه‌ها وضع کنند.

دولت شهری ونکوور سال گذشته اعلام کرد که قوانین فدرال برای نظارت بر وضع موجود ناکارآمد است و با دو هدف اصلی، مقررات شهری را بر این مغازه‌ها وضع کرد: اول اینکه افراد نیازمند به مصرف ماری‌جوآنا، بتوانند به این ماده دست‌رسی داشته باشند و دوم اینکه سلامت، امنیت، حفاظت، وقار، برابری و حق استفاده از اموال مردم هم حفظ شود.

رفتار دولت شهری ونکوور مثالی است از آنچه بر آینده مصرف ماری‌جوآنا اِعمال خواهد شد: مقرراتی که ناظر بر مصرف و فروش این ماده باشند.

مشابه همین در سال گذشته، رئیس پلیس شهر تورنتو اعلام کرد که قانونی شدن ماری‌جوآنا در کشور سودمند است،‌ چون وقتی این ماده قانونی اعلام شود،‌می‌تواند مقررات مصرف آن را وضع کرد.

او اشاره به مقرراتی کرده بود که فروش و مصرف نوشیدنی‌های الکلی را در کشور کنترل می‌کنند: مثلا نمی‌توان در خیابان، پارک یا درون ماشین در حال حرکت الکل نوشید، همچنین نمی‌توان آشکارا الکل را به دست گرفت. برای خرید الکل، فروشنده‌ها بایستی سنِ خریدارها را بررسی کنند و مطمئن باشند الکل به افراد زیر سن قانونی ۲۱ سال نمی‌فروشند.

خانواده‌ها آماده باشند

خانواده‌ها بایستی با ماری‌جوآنا، نام‌های مختلف آن و نحوه‌های مصرف آن آشنا باشند و بتوانند بچه‌هایشان را نصبت به مصرف یا عدم مصرف این ماده آگاهانه راهنمایی کنند. عکس از فلیکر

خانواده‌ها بایستی با ماری‌جوآنا، نام‌های مختلف آن و نحوه‌های مصرف آن آشنا باشند و بتوانند بچه‌هایشان را نصبت به مصرف یا عدم مصرف این ماده راهنمایی آگاهنه کنند. عکس از فلیکر

با آماده شدن کشور برای قانونی شدن ماری‌جوآنا، مسئولین بهداشت و سلامت به خانواده‌ها می‌گویند در مورد ماری‌جوآنا و مصرف آن آگاهی پیدا کنند و در برنامه‌هایشان این موضوع را لحاظ کنند که با بچه‌هایشان بایستی در این مورد صحبت کنند. همان‌طور که با بچه‌ها باید در مورد مصرف الکل و سیگار هم به صحبت نشست و آگاهی آنان را افزایش داد تا در آینده بتوانند آگاهانه نسبت به مصرف این‌گونه مواد تصمیم بگیرند.

هرچند همین‌الان هم نوجوان‌ها در کانادا بالاتر از هر کشور توسعه یافته ماری‌جوآنا مصرف می‌کنند: سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۰۹ میلادی نوجوان‌های ۱۵ ساله در ۲۹ کشور را در زمینه مصرف ماری‌‌جوآنا بررسی کرد و ۲۸ درصد نوجوان‌های مقیم کانادا اعلام کردند در طول یک سال گذشته، ماری‌جوآنا مصرف کرده‌اند.

راه‌های مصرف گوناگون هستند: ماری‌جوآنا را می‌توان دود کرد، یا آن را به روغن‌های خوراکی اضافه کرد و با آن غذاها، کیک‌ها و شیرینی‌های مختلف درست کرد. همچنین می‌شود روغن غلیظ شده ماری‌جوآنا را به پوست مالید و از این طریق آن را جذب کرد. همچنین می‌شود ماری‌جوآنای مایع را از طریق دستگاه‌های سیگار الکترونیک (وِیپ) مصرف کرد.

بروشورهای آموزشی به خانواده‌ها همچنین توصیه می‌کنند با نام‌های دیگر ماری‌جوآنا هم آشنا باشند: مثلا گل، کانیباس یا هَش.[clear]

جای خالی قانونی فدرال

بهار سال آینده، وقتی لایحه قانونی شدن ماری‌جوآنا توسط دولت به پارلمان ارائه شود، وقت آن می‌رسد تا سوال‌های بیشتری در مورد تولید و عرضه ماری‌جوآنا در کانادا بررسی شوند، از آن جمله،‌ بحث گروه‌های گانگستری مانند فرشته‌های جهنم یا سازمان ملل در استان بریتیش کلمبیا است.

الان از لحاظ قانونی مشخص نیست ماری‌جوآنایی که در فروشگاه‌های قانونی و یا غیر قانونی در شهر ونکوور عرضه می‌شوند، به چه طریقی تولید شده‌اند و با چه نظامی عرضه می‌شوند.

باید منتظر ماند و دید قانون فدرال به سوال‌های مربوط به تولید، عرضه و مصرف ماری‌جوآنا در کشور چه پاسخی می‌دهد. تا آن زمان البته، دولت شهری ونکوور به دنبال تعطیل کردن مغازه‌ها و موسسه‌هایی است که نتوانسته‌اند مجوز شهر برای عرضه ماری‌جوآنا را کسب کنند.

این مغازه‌ها البته می‌گویند همچنان به فعالیت خود ادامه خواهند داد، چون به رد درخواست‌هایشان اعتراض کرده‌اند و هنوز نتیجه اعتراض‌هایشان نیامده است. انتظار این می‌رود بررسی این اعتراض‌ها و پاسخ به آنها تا پایان امسال طول بکشد.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: