صفحه را انتخاب کنید

پول بیشتر برای خدمات اجتماعی در بودجه تازه دولت استانی

پول بیشتر برای خدمات اجتماعی در بودجه تازه دولت استانی

هفته گذشته دولت استانی بودجه تازه خود را معرفی کرد تا امکان مصرف نزدیک به ۳ میلیارد دلار در سه سال آینده در خدمات اجتماعی فراهم بشود، همچنین در موضوع هزینه‌ ماهیانه بیمه تخفیف‌هایی به مردم داده شود.

بودجه آینده با رقم ۵۰.۲ میلیارد دلار، ۵.۸ میلیارد دلار بیشتر از بودجه ۴۴.۴ میلیارد دلاری دوره ۲۰۱۴-۲۰۱۵ است، هرچند همچنان دولت استانی نیازی به گرفتن قرض با جبران کمبود بودجه ندارد و برای پنجمین سال پیاپی، درآمدها و هزینه‌های بودجه استانی، تراز بسته شده است.

عکس از فیس‌بوک دولت استانی بریتیش کلمبیا

اصلی‌ترین درآمد دولت، دریافت مالیات و  ۲۶.۸ میلیارد دلار بودجه از این طریق و ۲.۳۲ میلیارد دلار هم از طریق فروش منابع طبیعی حاصل خواهد شد. ۸.۳۲ میلیارد را دلار فدرال در اختیار دولت استانی قرار خواهد داد و ۱۰.۴۸ میلیارد را هم دیگر درآمدهای دولتی پرداخت خواهند کرد و درنهایت شرکت‌های دولتی هم ۲.۹۲ میلیارد این بودجه را تامین خواهند کرد.

هرچند دولت استانی بودجه سال انتخابات را متمرکز بر هزینه بیشتر خدمات اجتماعی کرده است، ولی مقایسه بودجه‌های تازه استان‌های کشور نشان می‌دهد که آلبرتا ۴.۷ میلیارد دلار بیشتر از بریتیش کلمبیا خرج خدمات اجتماعی می‌کند، هرچند که ۸ میلیارد دلار کمتر از این استان درآمد دارد.

یعنی آلبرتا برای هر مرد، زن یا کودک ساکن در این استان، ۲۷۰۰ دلار خرج خواهد کرد هرچند نزدیک به ۱۳۰۰ دلار کمتر از بریتیش کلمبیا از هر نفر درآمد داشته است.

در بودجه تازه، مالیات شرکت‌ها (corporate tax) مرتبط به مجموعه‌های کوچک از ۲.۵ درصد به ۲ درصد کاهش پیدا می‌کند. همچنین این مجموعه‌های کوچک، مالیات کمتری بر فیش برق خودشان پرداخت خواهند کرد. ولی فارغ از آن، مهم‌ترین تغییرهای بودجه مرتبط به خدمات اجتماعی عبارت هستند از:

تخفیف دولت به مردم در موضوع هزینه‌های بیمه

نزدیک به دو میلیون بریتیش کلمبیایی می‌توانند از اول ژانویه سال ۲۰۱۸ تا ۵۰ درصد تخفیف در زمینه پرداخت هزینه‌های بیمه خود دریافت کنند.

این شامل بر خانوارهایی خواهد بود که درآمد سالیانه‌شان کمتر از ۱۲۰ هزار دلار در سال باشد.

هرچند مکرر از دولت استانی خواسته شده است تا همانند دیگر استان‌های کشور، هزینه‌های مالیاتی به شکل مستقیم دریافت نشوند و وابسته به بودجه استانی و مالیات‌های دریافتی باشند، همچنان بریتیش کلمبیا تنها استان کانادا است که از ساکنین خود ماهیانه هزینه بیمه دریافت می‌کند و اگر افراد مراقب نباشند، ممکن است صاحب کارت بیمه باشند، ولی بیمه‌شان به‌خاطر عدم پرداخت هزینه‌هایش، قطع شده باشد.

دولت استانی می‌گوید که تغییرهای تازه، گام نخست این دولت برای حذف سیستم دریافت هزینه‌های ماهیانه از مردم است تا بتدریج، بی‌سی هم در این زمینه شبیه به دیگر استان‌ها بشود.

این تخفیف‌ها بیشتر بر صاحب‌کارهایی تاثیر می‌گذارد که هم‌اکنون بخشی یا تمامی از هزینه‌های بیمه کارکنان خودشان را به دولت پرداخت می‌کنند.

این تخفیف‌ها به شکل خودکار اعمال نخواهند شد و افراد بایستی برای شامل شدن در این تخفیف‌ها، درخواست بدهند. برای همین دولت استانی ۱.۸ میلیون دلار بودجه برای تبلیغ این تخفیف‌ها و آگاهی‌رسانی جامعه در نظر گرفته است و همچنین از مردم خواسته شده تا قراردادهای کاری‌شان را در همین زمینه بررسی کنند.

از سال گذشته، افراد بسته به سطح درآمدی‌شان می‌توانند شامل تخفیف‌ها یا امکان عدم پرداخت هزینه‌های بیمه بشوند. برای این موارد بایستی فرم‌های مربوطه پر می‌شد و در اختیار دولت قرار می‌گرفت.

بودجه آموزش و پرورش مدارس و رفاه کودکان

بعد از حکم دادگاه عالی کانادا، دولت استانی همچنان با فدراسیون معلم‌های برتیش کلمبیا در حال مذاکره برای بهبود وضعیت آموزش و پروش است تا نظر این فدراسیون را در موضوع اندازه کلاس‌ها و شرایط کاری کسب کند.

در ۱۲ سال گذشته، مکرر از بودجه‌ آموزش و پرورش زده شده است و فراتر از ۱۰۰ مدرسه در گذر این سال‌ها در سرتاسر استان بسته شده‌اند و پیش از حکم دادگاه عالی، صحبت از تعطیلی تعداد بیشتری از مدارس در شهر ونکوور مطرح بود.

ولی ۷۴۰ میلیون دلار در سه سال آینده به بودجه آموزش و پرورش اضافه می‌شود و همچنین ۹ میلیون دلار هم مختص مدارس منطقه‌های روستانی خواهد بود.

همچنین دولت استانی قصد دارد در سه سال آینده، ۱۳.۷ میلیارد دلار خرج بازسازی، ارتقاء و بهبود زیرساخت‌ها بکند که شامل بر ساخت مدرسه‌ها، جاده‌ها و بیمارستان‌های تازه‌ای خواهند بود.

در کنار آن، وزارت رشد خانواده و کودکان هم شاهد ۲۸۷ میلیون دلار افزایش بودجه‌اش در سه سال آینده خواهد بود که ۱۲۰ میلیون دلار آن مختص اجرای توصیه‌های گزارش اد جان در موضوع رفاه کودکان بومی خواهد بود.

همچنین ۴۵ میلیون در اختیار این وزارتخانه قرار خواهد گرفت تا در سه سال آینده صرف سلامت روانی، مشاوره و درمان کودکان بشود و ۱۲ میلیون دلار هم صرف ساخت ۲۸ مرکز ویژه رهایی از اعتیاد برای جوانان خواهد شد.

برای رودررویی با مشکل نبود فضاهای نگهداری از کودکان هم دولت استانی ۲۰ میلیون دلار برای ساخت مراکز نگهداری ۲ هزار کودک سرمایه‌گذاری خواهد کرد. این بخشی از برنامه ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ این دولت برای خلق فضای نگهداری از ۱۳ هزار کودک در مهدکودک‌ها و مراکز مشابه خواهد بود.

موضوع مسکن و کمک به خرید خانه

دولت استانی ۹۲۰ میلیون دلار صرف ساخت ۵ هزار و ۲۰۰ خانه مقرون به صرفه در سرتاسر استان خواهد کرد. در کنار آن، حداکثر رقمِ وام خرید اولین خانه از ۴۷۵ هزار دلار به ۵۰۰ هزار دلار افزایش خواهد یافت.

همچنین خانواده‌هایی که اولین خانه خود را خریداری می‌کنند، می‌توانند تا ۸ هزار دلار از معافیت‌های مالیاتی مرتبط به انتقال سند خانه هم سود ببرند.

کاهش سود وام‌های دانشجویی

همچنین از آگوست ۲۰۱۷، سود وام‌های دانشجویی تابع تغییرهای بازار نخواهد بود و در بخش مرتبط به دولت استانی، این سود تقریبا نصف سال گذشته خواهد شد.

هم‌اکنون دولت استانی ۲.۵ درصد به عنوان سود وام‌های دانشجویی معین کرده است که بیشترین سود در میان استان‌های کشور بر این مدل وام‌هاست.

میانگین وام چهار سال تحصیل در استان به رقم ۳۰ هزار دلار رسیده است و همچنین در سال‌های اخیر، بر بهای خدمات آموزشی مانند هزینه کتاب‌های درسی افزوده شده است.

این امکان بعد از آن فراهم می‌شود که دولت فدرال از سال گذشته به افراد اجازه می‌دهد تا اگر مجرد هستند و درآمدشان در سال به ۲۵ هزار دلار نرسیده است، پرداخت قسط‌های وام تحصیلی خودشان را به تاخیر بیاندازند.

برای خانوارهای پنج نفره یا بیشتر، افراد تا وقتی که ۶۷ هزار و ۸۲۵ دلار در سال درآمد نداشته باشند، ملزم به پرداخت قسط‌های وام‌های دانشجویی خود نیستند.

Website | + posts

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی:

ویدیویی

بارگذاری...

فرم اشتراک ایمیلی

آرشیو شهرگان

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد

Pin It on Pinterest

Share This